Kırklarelili Romanlar, “Binbir Renk Tek Millet” Büyük Roman Buluşmasına katıldı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen Büyük Roman Buluşmasında büyük coşku yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Roman Buluşmasında yaptığı konuşmada, “Roman kardeşlerimize olan sevgimizi, muhabbetimizi sadece sözde bırakmadık. Ülkemizin çok önemli bir rengi olarak gördüğüm Roman kardeşlerimize yönelik olarak mevzuata yansımış olan uygulamaları ortadan kaldırdık” dedi. Buluşmaya, Kırklareli ve ilçelerinden de Roman denek başkanları ve üyeleri katıldı. Kırklareli’den giden Roman vatandaşlarla Ankara’da AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz yakından ilgilendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte, AK Parti Aile Sosyal Politikalar Başkanlığı’nın düzenlediği “Binbir Renk Tek Millet” Büyük Roman Buluşması’na katıldı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen etkinlikte, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.
“Roman kardeşlerimize
yönelik ayrımcı uygulamaları
ortadan kaldırdık”
Irkından, teninden veya bir
başka beşeri hususiyetinden dolayı kimsenin kimseye üstünlüğü olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Roman kardeşlerimize olan sevgimizi, muhabbetimizi sadece sözde bırakmadık. Ülkemizin çok önemli bir rengi olarak gördüğüm Roman kardeşlerimize yönelik olarak mevzuata yansımış olan uygulamaları ortadan kaldırdık. 2006 yılında, İskân Kanunu’nu değiştirdik ve ayrımcı ifadeleri oradan kaldırdık. Yine aynı yıl, Polis Talimatnamesi’ndeki ayrımcı ifadelerin de kaldırılmasını sağladık. 2009 yılı sonunda ise, Başbakan Yardımcımızın başkanlığında, Türkiye’nin 36 ilinde faaliyet gösteren federasyonların ve derneklerin katılımıyla bir Roman Çalıştayı topladık” dedi.
“Demokrasi mücadelemizde karşımıza sürekli tuzak ve oyunlar çıkıyor”
“Türkiye’nin demokrasi ve kalkınma yolculuğu, geçtiğimiz 15 yılda, daha önce hiç olmadığı kadar ileri seviyelere ulaşmıştır. Her yolculuk gibi, kalkınma ve demokrasi mücadelemizde de karşımıza sürekli çelmeler, tuzaklar, oyunlar çıkıyor” sözleriyle konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk ekonomisine saldıranlara, “Başaramayacaksınız. 15 Temmuz’da, Suriye’de, Irak’ta, daha önceki oyunlarınızda nasıl başaramadıysanız, şimdi de öyle başaramayacaksınız” cümleleriyle seslendi.
Minsolmaz; “Farklılıklarımız zenginliğimizdir”
Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen “Binbir Renk Tek Millet” programına katılan AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz buluşma sonrası görüşlerini paylaştı. Minsolmaz; “Cumhurbaşkanımızla, milletin evinde, Roman kardeşlerimizin büyük buluşmasındayız. Sevgi ve coşku görülmeye değer. Farklılıklarımız zenginliğimizdir. Tüm zenginliğimizle biz büyük bir milletiz. Burada güzel ve duygusal anlar yaşandı. Bu buluşmada hem Roman kültürünün tanıtımı hem de bu güne kadar gelinen aşamada neler yapıldı bunlar anlatıldı. Özellikle 2006 yılında ayrımcılığın ortadan kalkması için yapılan bazı yasal düzenlemeler anlatıldı. Şu anda 20 milyonu Roman’ın 5 milyonu aşkını Trakya’da yaşıyor.
Romanlarla birlik ve beraberlik içinde yaşıyoruz. Özellikle çalışma koşullarının iyileştirilmesi, iş olanaklarının artırılması ve en temel nokta da bugün Cumhurbaşkanımızın zikrettiği gibi hepimizin birlik içerisinde ayrımcılığa maruz kalmadan yaşayacağımız güzel bir ülke ideali ile anlamlı bir konuşma oldu.
Romanlara yeni yaşam alanları noktasında özellikle TOKİ’lerle ilgili planlarımız var ama arsa temini noktasında sıkıntılarımız var. Nerede arsa bulursak Toplu Konut İdaremiz ile yeni yaşam alanları oluşturacağız.
İŞKUR ile Roman vatandaşlarımızın çalışma alanlarına dokunmaya çalışıyoruz. Ben kendilerine sizlerin huzurunda tekrar hoş geldiniz diyorum” dedi.

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. romanların gizemli soy-ağacı 17 Nisan 2018 Salı 19:03:26

    Mısır'dan (Egypt) geldikleri sanılıp avrupada gypsy diye adlandırılan ve şimdilerde Roma-Roman denilen bu kavim bin yıl kadar önce Hindustan (halenki Pakistan'daki) Punjab'ın Jhelum şehri bölgesinden batıya göç etmişlerdir. Lisanları punjabidir ve her sene Jhelum-Jelim'de toplanıp festival yaparlar. Uluslararası Roman ulusal marşının adı "Jhelim Jhelim"dir.

  2. punjabi'ler romalı-romanyalı değil 20 Nisan 2018 Cuma 15:56:27

    Ortadoğunun Mezopotamyası (iki nehir arası bölgesi) neyse şimdiki Pakistan'da bulunan Punjab da (beş nehir bölgesi; penç-beş ve ab-su) o'dur. Avrupada kullanılan son politik isimle roma-roman-rhoman denilen bu kavmin ne İtalya-Roma ile ve ne de Romanya ile bir ilişkileri yoktur. En doğru ve hakkani isimle Punjabi olarak anılmalıdırlar esasen. yoktur.

  3. 2'ci yoruma yerimiz yok desenize... 21 Nisan 2018 Cumartesi 15:38:24

    İkinci yorumun yarısını yemişsiniz!