Kırklareli'deki FETÖ'nün "esnaf ve iş adamı" yapılanması

Esas hakkında mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Başsavcısı Kaya, tutuklu 22 sanığın, "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek" 7 tutuklu, 9 tutuksuz sanığın da "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan cezalandırılmasını istedi. Mahkeme heyeti 36 sanığın dosyasının ayrılmasına karar verdi.

Kırklareli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "esnaf ve iş adamı" yapılanmasına ilişkin, 1'i firari 29'u tutuklu 49 sanığın yargılandığı davada, 36 kişinin dosyası ayrıldı.  Kırklareli 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sözde "il imamı", "il abisi" ve "il ablaları"nın da bulunduğu 28 tutuklu ile  bazı tutuksuz sanıklar katıldı.  Duruşmaya giren Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Kaya, mütalaasında, tutuklu sanıklar A.T, A.K, A.Ç, B.K, E.C, E.Y, H.K, H.O, H.T, H.A, H.H, İ.T, M.K, M.A, M.K, N.T, N.Y, S.ZV, S.E, Ş.C, Ş.B, Y.S ile tutuksuz sanıklar A.B, C.Ö, E.Ç, G.G, N.U, H.A, N.Ö.E'ün, "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan cezalandırılmalarını talep etti.

Tutuklu sanıklar A.Ö, İ.Y, M.A, M.Y, N.T, Ö.E, Ş.T ile tutuksuz sanıklar A.Ö, H.D, A.S, D.İ, E.T.Y, H.D, M.Ç, Y.D, İ.B.D'ye "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan hüküm verilmesini isteyen Kaya, ayrıca firari sanık Şuayip Beyazıt ile tutuksuz sanıklar B.İ, B.K, E.S ve S.M'nın ise dosyasının ayrılmasını talep etti.
Kaya, mütalaasında, örgüt hakkında bilgiler veren ve "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan cezalandırılması istenen H.A'nın etkin pişmanlık hükümlerinden faydalandırılmasını, tutuksuz sanıkların hükümle birlikte tutuklanmasını talep etti.
Aralarında tutuksuzların da bulunduğu 36 sanığın dosyasının ayrılmasına karar veren mahkeme heyeti, tahliye taleplerini reddetti.
Duruşma, 28 Mayıs 2018'e ertelendi. (AA)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol