Kırklareli’de yaz Kuran Kursları başladı

2018 yılı Yaz Kuran Kursları Yayla Camii önünde yapılan törenle başladı. 28 Haziran Perşembe günü gerçekleşen törene Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Kırklareli Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Şube Müdürleri ve veliler katılım gösterdi.

28 Haziran Perşembe günü 2018 yılı yaz Kuran kursları Yayla Camii önünde düzenlenen açılış programı ile başladı. Gerçekleşen programa Kırklareli Valisi Osman Bilgin, İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Şube Müdürleri ve veliler yoğun katılım gösterdi. Saat 11:00’de başlayan açılış programında ilk olarak öğrenciler eşliğinde İstiklal Marşı okundu. Sunuculuğunu öğrencilerin yaptığı programda Sungurbey Camii imamının Kur’an-ı Kerim tilaveti yer aldı. Daha sonra Sungurbey Camii öğrencileri açılış programı için hazırladıkları gösteriyi gerçekleştirdi.
“Geleceğimizin teminatı olan yavrularımızı cami ile buluşturalım”
Gösterinin ardından açılış konuşmasını Kırklareli İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş yaptı. Demirtaş açılış konuşmasında “Ülkemizde ve ilimiz  ilçelerimizde  yaz Kuran kursları başladı. Bir taraftan yaz mevsimi diğer taraftan da eğitim işi gerçekten büyük bir özveri ve gayreti gerektirecek bir faaliyetler bütünüdür. Çocuklarımız bizim için hem bir nimet hem bir emanet hem de bir imtihan vesilesidir. Geleceğimizin teminatı olan yavrularımızı cami ile dinimizin değerleri ile buluşturmak ve kültür aktarımında bulunmak en temel görevlerimiz arasındadır. Kurslarımızda  eğitim-öğretim faaliyetlerinde her zaman olduğu gibi “sevgi” teması belirlenmiştir. Bu sebeple derslerin “sevgi” teması merkezli işlenmesine özen gösterilecektir. Yaz Kuran kursumuzun hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.
“Camilerin gölgesinde
çocukları görüyorum”
“Ülke çapında 90 bin camide 110 bin civarında din görevlisiyle birlikte gerçekten güzel bir eğitim öğretim dönemi başladı. Camilerin gölgesinde çocuklarlı görüyorum. Sizlerle güzel bir şiir paylaşmak istiyorum özünde nur olanın gönlünde kin olmaz. Mayasında kir olanın kalbinde de din olmaz. Adeta bizlere dinimizin temel değerlerini özetleyen bir şiirdir bu zira bilgi demek aydınlık demektir nur demektir. Kalbinde doğru bilgiyi taşıyan insanların kalplerinde kin olmaz. Kalplerde sevgi olur, merhamet olur. Bizim dinimizin özü budur. Yaz kursları Kırklareli çapında bütün kuran kurslarımız camilerimizde şuan açılmıştır. 8000’e yakın evladımız şuan kuran kurslarımıza devam ediyor. Yoğun programlarına rağmen katılım gösteren sayın valimize ayrıca teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Vali Bilgin “Emeği geçen herkese
teşekkür ederiz”
İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın konuşmasının ardından kürsüye Kırklareli Valisi Osman Bilgin çıktı. Bilgin konuşmasında herkese teşekkür etti. Vali Bilgin devamında “Din eğitimi insana yön veren, insansın şekillenmesinde ve yön almasın-
da çok önemli bir unsur bu anlamda din eğitimi de ayrı önem arz ediyor. Çünkü ahlak ve din olmadığı yerde ki bugün bunu dünyanın çeşitli toplumlarında bunu görmek mümkün o toplumların toplum olma şansı ve birlikte yaşama şansı ortadan kalkıyor. Dolayısıyla bugün İslam âleminde baktığınızda özellikle İslam âlemindeki dağılımın sebebini özellikle hem fen bilimleri alanında hem de dini eğitim alanında yeterli çalışmaların yapılmamsından kaynaklanıyor. Bugün ülkemizde çok şükür ki tüm il ve ilçelerimizde çok yönlü olarak hem dini anlamda hem de kültürel anlamda çok ciddi bir çalışmayla hem Diyanet İşleri Başkanlığımız hem de okullarımız çok yönlü olan bu çalışmaları yaparak insanımızla beraber var olma, toplum olma ve birlikte yaşama kültürünü, saygıyı ve sevgiyi bu şekilde öğrenmiş oluyor” ifadelerini kullandı. Daha sonra program öğrencilerin hazırladıkları etkinlikler ile son buldu.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol