Kırklareli Üniversitesi’nde kayıtlar başladı

2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre Kırklareli Üniversitesi’ne kayıt yaptırmaya hak kazanan 5 bin 546 öğrenci için kayıt işlemleri başladı. Kayıt süreci 23 Ağustos’ta sona erecek.


Önadım Haber

Kayıtların sorunsuz bir şekilde yapılması noktasında öğrenci ve velilerine üniversite görevlileri tarafından kayıt işlemleriyle ilgili her türlü bilgi ve desteğin verildiğini belirten Kırklareli Üniversitesi, “ Üniversitemize kayıt hakkı kazanan öğrenciler, 16-21 Ağustos tarihlerinde https://www.turkiye.gov.tr/ internet adresi üzerinden elektronik kayıt yaptırabiliyor. Elektronik kayıt yaptıramayan öğrenciler için ise şahsi başvurular, 19 Ağustos Pazartesi günü Kayalı Kampüsü Merkezi Yemekhane Binasında bulunan Kayıt Merkezinde başlamış olup 23 Ağustos 2019 Cuma günü sona erecek. Kayıtlarının sorunsuz bir şekilde yapılması noktasında öğrenci ve velilerine Üniversitemiz görevlileri tarafından kayıt işlemleriyle ilgili her türlü bilgi ve destek veriliyor.” ifadelerine yer verdi.
Kırklareli Üniversitesi Tıp Fakültesi, ilk öğrencileriyle buluştu
Kırklareli Üniversitesi’ne ilk kaydı, Muğla’dan gelen Hamdi Özsan yaptırdı. Rektör Prof. Dr. Bülent Şengörür, 2019-2020 akademik yılında ilk öğrencilerini ağırlayacak olan Tıp Fakültesi’ne kayıt yaptırmaya gelen Özsan’ı tebrik ederek, öğrenci belgesini takdim etti. Hukuk Fakültesi’ne ilk kaydı İzmir’den gelen Ümran Özdel, Sağlık Yüksekokulu’na ise yine İzmir’den gelen Rabia Karakış yaptırdı. Rektör Prof. Dr. Bülent Şengörür, Ümran Özdel ve Rabia Karakış’ı da tebrik ederek, imzalamış olduğu öğrenci belgelerini kendilerine verdi. Kayıt işlemleri hakkında basın mensuplarına açıklama yapan Prof. Dr. Bülent Şengörür, öğrencilerin bilinçli tercih yaptıklarına dikkati çekerek bu durumun Kırklareli Üniversitesi’nin geleceğinin çok parlak olduğunun göstergesi olduğunu söyledi. Şengörür konuşmasına şöyle devam etti:
5 bin 546 aday lisans ve önlisans programlarına yerleşti
“Yaklaşık olarak 6 bin civarı bir kontenjanımız vardı. Üniversitemizin doluluk oranlarına baktığımızda fakülteler-yüksekokullar bazında yüzde 93,9 oranına ulaştık. 5 bin 546 aday Üniversitemizin lisans ve önlisans programlarına yerleşti. Bugün itibariyle fiziki kayıtlar başladı. Elektronik kayıtlar zaten başlamıştı. Şu an itibariyle 2 bin 900 civarı elektronik ortamda kayıt yaptıran öğrencimiz var. Bu da ortalama %50’yi geçiyor. Kayıtlarımız Cuma gününe kadar devam ediyor. Yerleşen bütün öğrencilerimizin kayıtlarını almayı umut ediyoruz.” Tıp Fakültesi için 30 kontenjan bulunduğunu ve bu öğrencilerin Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde öğrenim göreceklerini belirten Şengörür, Kırklareli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin eğitim altyapısının tamamlanmasıyla birlikte bu öğrencileri ağırlamaktan mutluluk duyacaklarını ifade etti. Şengörür, Tıp Fakültesi ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “Bundan sonra yapacağımız iş, Kırklareli ve Üniversitemiz için çok önemli olduğunu düşündüğüm Tıp Fakültemizin bir an önce eğitim - öğretime başlaması... Bu, hem ilimiz hem de ülkemiz için hayırlı olacaktır. Kendim sağlık kökenli olmamama rağmen ülkemizde sağlık eğitiminin çok iyi olduğunu düşünüyorum. Kırklareli’nde de çok ideal bir Tıp Fakültesi kurmayı amaçlıyoruz. Önümüzdeki günlerde ilk kadrolarımızı oluşturacağız.
Hocalarımızı ilimizdeki devlet hastanesinde görevlendireceğiz. Öğrencilerimiz daha buraya gelmeden biz hocalarımızı kadromuza alıp Kırklareli ili ve çevresine hizmet vermeye başlamayı planlıyoruz. Alt yapımızı, fiziki şartlarımızı ve eğitim - öğretim kadromuzu tamamladığımızda fakültemiz öğrencilerini de buraya almayı hedefliyoruz.”
Bu yıl ikinci kez öğrenci kabul eden Kırklareli Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile ilgili açıklamalarda da bulunan Prof. Dr. Bülent Şengörür, şunları dile getirdi: “Bugün kayıtlarımızın ilk günü. Hukuk Fakültemizin ikinci öğrencilerini alıyoruz. Öncelikle kayıt yaptıracak olan bütün öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Fakültemizde 10 öğretim üyemiz görev yapıyor. Bunlar içerisinde 4 öğretim üyemiz yurt dışında (Ticaret Hukuku 2, Devletler Hukuku 1, Özel Hukuk ve Genel Kamu Hukuku 1) doktora eğitimini tamamladı.
Eğitim öğretime 1’i doçent olmak üzere 9 öğretim üyesi ile geçen yıl başladık. 7 farklı anabilim dalında çok iyi yapılandık. Kadromuz, tek bir anabilim dalında dağılmış değil. Dolayısıyla bu durum akademik kadromuzun ve eğitim kalitemizin çok iyi olduğunu gösteriyor.
Bunun yanında 19 araştırma görevlimiz var. Bunların 12’si Galatasaray Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora yapıyor. Bu arkadaşlarımız eğitimlerini tamamladıktan sonra bizim öğretim üyemiz olacaklar.
1 öğretim görevlisi arkadaşımız Oxford Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini yaptı. Oxford Üniversitesi Uluslararası sıralamada 4. sırada yer alan bir üniversite. Bu da bizim için oldukça gurur verici. Hukuk Fakültemiz çok iyi bir temel üzerine yapılandı. Bu nitelikli yapılanmadan öğrencilerimizin en güzel şekilde faydalanmalarını temenni ediyorum.”

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol