Kırklareli Üniversitesi’nde 1140 yabancı öğrenci bulunuyor

Kırklareli Üniversitesi Dış İlişkiler Koordinatörlüğü ve Uluslararası Öğrenci Kulübü tarafından önceki gün Rektörlük Kültür Merkezi’nde “Türkmenistan’ın Daimi Tarafsızlık Günü” münasebetiyle Türkmenistan ve kültürünü tanıtıcı program düzenlendi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile Türkmenistan Milli Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programa Dış İlişkiler Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Neriman Hocaoğlu Bahadır ve TÖMER Müdürü Doç. Dr. Yakup Yılmaz’ın yanı sıra üniversite akademik personeli ile öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Dış İlişkiler Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Neriman Hocaoğlu Bahadır, Kırklareli Üniversitesi’nin dünyaya açılma ve uluslararasılaştırma stratejisi bağlamında, 787’si Türkmenistan olmak üzere birçok farklı ülkeden toplam 1140 öğrencinin bulunduğunu ifade etti. Dr. Öğr. Üyesi Bahadır, Dış İlişkiler Koordinatörlüğü olarak öğrencilerin eğitim ve öğretim hayatlarına destek olmak amacıyla ellerinden gelen gayretleri gösterdiklerine vurgu yaparak, “Geçen yıl bu çerçevede Uluslararası Öğrenci Kulübümüzü kurduk ve kulüp olarak pek çok kültürel etkinlik düzenledik.” dedi. Bu kapsamda, bu yıl da Dış İlişkiler Koordinatörlüğü ile işbirliği içerisinde oryantasyon programı ve ülke tanıtımları düzenlendiğini kaydeden Bahadır, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Bugün de Uluslararası Öğrenci Kulübü olarak Uluslararası Tarafsızlık Günü dolayısıyla bir program organize ettik. Türkmenistan 22 yıldır 12 Aralık tarihini ‘Tarafsızlık Bayramı’ olarak kutlamaktaydı. Geçen yıl Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Türkmenistan’ın başvuru üzerine aldığı bir karar ile 12 Aralık gününü ‘Uluslararası Tarafsızlık Günü’ olarak ilan etti. Biz de bugün 12 Aralık 1995 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 185 ülkenin oy birliği ile Türkmenistan’ın ‘Daimi Tarafsızlık Statüsü’ kazanmasının yıl dönümünde Türkmenistan ve kültürünü tanıtıcı program hazırladık.”
Açılış konuşmasının akabinde Aksona Rejpovayı, Türkmenistan tanıtım sunumunu yaptı. Programda; şarkı ve şiirler söylenerek Türkmenistan gençlerinin oynadığı “Küştdepti” dansı ve Kavkaz dans ekibi gösterileri sergilendi.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol