Kırklareli Üniversitesi öğrencilerine 200 Bin TL hibe imkanı

Kırklareli Üniversitesi Kariyer Uygulama ve Araştırma Merkezi, TÜBİTAK tarafından organize edilen teknolojik iş fikirlerinin geliştirilmesi ve katma değer sağlanması amacıyla hazırlanan Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı hakkında öğrencilerin bilgi sahibi olması için tanıtım programı gerçekleştirecek. 200 Bin TL hibe desteği sağlanacak program için tanıtım toplantısı 4 Şubat 2020 Salı Günü 2. Merkezi Derslikler Binası 1. Üniversite Konferans Salonunda düzenlenecek. Etkinliğe katılmak isteyenler teblegirisim.com adresinden kayıt olabilecek.

TÜBİTAK’ın, girişimcilerin, teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini, katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmeleri için, fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetlerin desteklenmesi, böylece nitelikli girişimciliğin özendirilmesi ve uluslararası rekabet gücü olan, yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek ürün ve hizmetleri geliştirebilen başlangıç firmalarının oluşturulması amacıyla oluşturduğu 1512 Teknogirişim Sermayesi Desteği Programının başvuruları devam ediyor.
Etkinlik 3 kurum ortaklığıyla
düzenleniyor
TÜBİTAK BİGG (Bireysel Genç Girişim) programı olarak bilinen programa Kırklareli Üniversitesi öğrencilerinden de başvuru yapılması ve 200 Bin TL hibe desteğinden öğrencilerin de faydalanabilmesi için Kariyer Uygulama ve Araştırma Merkezimiz, TİM-TEB Girişimevi ve Trakya Kalkınma Ajansı işbirliğiyle tanıtım programı düzenlenecek.
Tanıtım programı 4 Şubat 2020 Salı Günü 2. Merkezi Derslikler Binası 1. Üniversite Konferans Salonunda gerçekleştirilecek. Etkinliğe katılmak isteyen öğrencilerin teblegirisim.com adresinden kayıt yaptırması gerekiyor.
TÜBİTAK, BiGG ile
girişimcilerin iş fikirlerini hayata geçirmesi için büyük destek veriyor
1512 Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı ile girişimcilerin, teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini, katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmeleri için, fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetlerin desteklenmesi, böylece nitelikli girişimciliğin özendirilmesi ve uluslararası rekabet gücü olan, yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek ürün ve hizmetleri geliştirebilen başlangıç firmalarının oluşturulması amaçlanmaktadır.
Program kapsamında girişimcilere girişimcilik eğitimi verilmekte, ayrıca sanayi deneyimi olan rehberler ile girişimciye teknik, ticari ve idari konularda destek sağlanmaktadır.
Bu program yenilikçi iş fikirlerinin ticari ürüne/sürece/hizmete dönüştürülmesine yönelik aşağıda açıklanan üç aşamadan oluşmaktadır. Girişimci her bir aşamayı sırasıyla tamamlayarak TÜBİTAK tarafından uygun bulunması durumunda bir sonraki aşamaya geçebilir.
a) Aşama 1; girişimcilerin iş fikirlerini uygulayıcı kuruluşlara sunduğu, uygulayıcı kuruluşun bu iş fikirlerini değerlendirdiği, başarılı bir iş planına dönüşme olasılığı yüksek olan iş fikirleri için girişimcilere hızlandırıcı hizmeti sundukları aşamadır. Bu aşamada girişimcilere mentorluk, iş birliği ağları oluşturma, eğitim vb. destekleri sağlayan Uygulayıcı Kuruluşlar, iş fikrinin iş planına dönüşmesi sürecinde fikrin teknik ve ticari açıdan doğrulanması çalışmalarını yürütür. Aşama 1, teknogirişim sermaye desteği çağrısında belirtilen iş planı son başvuru tarihinde tamamlanır.
30 Uygulayıcı Kuruluş aracılığı ile yürütülecek 1. Aşama sürecinde tüm Türkiye’den ve teknoloji alanı gözetmeksizin her teknoloji alanından gelecek iş fikri başvuruları Uygulayıcı Kuruluşlar tarafından toplanacak, değerlendirilecek ve 2. Aşama başvurusu yapacak girişimci adayları belirlenecektir. Teknoloji tabanlı, yenilikçi, ticarileşebilir iş fikri olan ve Programın Uygulama Esasları’nda yer alan “girişimci” tanımındaki kriteri sağlayan girişimci adaylarının 1. Aşama sürecine dahil olmak üzere aşağıda yer alan Uygulayıcı Kuruluşlara başvuru yapmaları gerekmektedir.
Teknogirişim Sermayesi Desteği üst limiti 200.000 TL’dir. Proje isterlerine uygun olarak gerçekçi bir iş planı bütçesinin belirlenmesi beklenmektedir. Programın 2. aşamasında desteklenmesi uygun bulunan iş planları için panel değerlendirmesinde belirlenen destek kapsamına alınan tutar kadar geri ödemesiz teknogirişim sermayesi desteği sağlanacaktır. Proje sözleşmesinin imzalanmasının ardından destek kapsamına alınan bütçenin %40’ı ilk ödeme olarak, %40’ı ara ödeme olarak ve varsa kalan ödeme proje sonu işlemlerinin ardından destek özel hesabına aktarılacaktır. Proje sonu işlemleri; Kuruluşa aktarılan proje desteği ve Kuruluş tarafından sunulan tüm dönem raporlarının değerlendirilmesi sonucunda hesaplanan destek tutarı toplamı dikkate alınarak mahsuplaşma işlemlerinin gerçekleştirilmesidir. Mahsuplaşma sonucunda firmadan geri ödeme istenebilir.
Kimler Başvurabilir?
Teknolojik ve yenilikçi iş fikrine sahip olanlar. Örgün öğrenim veren üniversitelerin herhangi bir lisans programından bir yıl içinde mezun olabilecek durumdaki öğrenciler. Yüksek lisans veya doktora öğrencileri. Lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden birini ön başvuru tarihinden en çok 10 yıl önce almış kişiler. Herhangi bir şirkete ortak olmamış olmak. Daha önce Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Tekno Girişim ya da TÜBİTAK’ın 1512 Programı’ndan destek almamış olmak.
BiGG Programına başvuru sahibinin yukarıda belirtilen kriterlere uyması gerekmektedir. Başvuru sahibi dışındaki diğer takım üyelerinin bu kriterlere uyması zorunlu değildir.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol