Kırklareli Fen Lisesi öğrencilerinin mezuniyet coşkusu

Kırklareli Fen Lisesi 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni'ni gerçekleştirdi. 03 Mayıs Perşembe günü saat 15.00’de Kırklareli Üniversitesi Rektörlük Kültür Merkezi'nde gerçekleşen törene, katılım yoğun oldu.

Kırklareli Rektörlük Kültür Merkezi'nde, Kırklareli Fen Lisesi 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni'ni gerçekleştirildi. Ailelerin gururla izledikleri çocukları, geleceğin başarılı bireyleri olarak sahnedeki yerlerini aldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın açılış konuşmasını, Kırklareli Fen Lisesi Müdürü Nurşen Turgut gerçekleştirdi. Turgut konuşmasında “Bugün bir başka güzelsiniz gençler Bütün güzelliklere merhaba Gelecek sizsiniz gençler Geleceğe merhaba izler bu törenin en mutlu en onurlu insanlarısınız. 4 yıl boyunca çocuklarınızın maddi ve manevi yardımcısı oldunuz. Onların sevinçlerini ve üzüntülerini paylaştınız. En kötü zamanlarında onların en büyük destekçisi olduğunuz. Bütün bu zorlukların sonunda çocuklarınız, liseden mezun olurken haklı olarak büyük bir sevinç ve gurur içindesiniz. Şimdiye kadar göstermiş olduğunuz sabır ve özveri her türlü takdirin üzeriııdedir.4 yıl önce bu yuvaya kendi ellerinizle teslim ettiğiniz çocuklarınızı buradan uçuruyorsunuz. Sizleri tüm kalbimle kutluyor ve saygılarımı sunuyorum.
Bugün mezun olacak öğrencilerimize en büyük katkı sizlerindir. Onların hayata hazırlanması, davranışları,dersleri,problemleri v.s her şey sizden geçti. Siz onlara annesi babası kadar yakın oldunuz ve ilgilendiniz. Onlar sizin bu toplumda en değerli meyveleriniz ve bu ülkeye bıraktığınız en büyük mirasınızdır. Onlar sizleri unutmayacaklardır. Bu çabalarınızdan dolayı sizleri kutluyor ve saygılarımı sunuyorum. Bir de okulumuzun görünmez kahramanları var. Okulun düzeni, temizliği, bakımı, onarımı onların elinden geçerek hazır hale geliyor. Evet bürokratik işlemler hızla yerine getiriliyor, Sabah kahvaltımız, öğlen ve akşam yemeğimiz önümüze konuyor. Sınıflarımız, yatakhanemiz, bahçemiz temizleniyor. Bizlerin ve öğrencilerin en ağır ve en yoğun işlerini onlar yapıyorlar. Bütün bunlar siz öğrencilerin temel hizmetleridir. Bu hizmetleri yapan tüm personele teşekkür ediyor saygılar sunuyorum. Bugün sizin en mutlu ve bir o kadar da duygulu ve hüzünlü gününüz. Mutlusunuz çünkü liseyi bitirme heyecanını yaşıyorsunuz. Duygulu ve hüzünlüsünüz. 4 yıl boyunca beraber gülüp oynadığınız, dertleştiğiniz, sınıfta şakalaştığımız, yaramazlıklar yaptığınız, bazen anne ve babanızla paylaşmadığınız sırlarınızı paylaştığınız, bazen de öğretmenlerinize kızıp çekiştirdiğiniz, kısacası acı tatlı hatıralar yaşadığınız ve hiç unutamayacağınız arkadaşlarınızdan ayrılıyorsunuz. Sizler bu okula birçok öğrenci arasından süzülerek ve seçilerek geldiniz. Başarmanın haklı ve onurlu gururu içinde okula başladığımız. Birçok arkadaşlıklar ve dostluklar kurdunuz. Neşe ve üzüntüyü beraber yaşadınız. Bitmez tükenmez sınavlarla boğuştunuz. Pansiyonda öğretmenleri çekiştirdiğiniz derin sohbetler yaptınız. Yemekhanedeki yemeği bazen beğendiniz, bazen beğenmediniz dışarıdan yemek siparişi verdiniz. Bazen idarecilere ve öğretmenlerinize, bazen de birbirinize kızdınız. Ama bunların hepsi sizi hayata hazırladı. Her rüzgar savuracak bir toz bulur. Her hayat yaşanacak bir can bulur. Her umut gerçekleşecek bir düş bulur. Kolay bulunmayan tek şey güzel bir dostluktur. Dostluğunuzu arkadaşlığınızı asla unutmayın. Bu gök kubbede kalacak olan sadece hoş bir şadadır. Sevgili öğrenciler gelecek sizi korkutmasın! çünkü yarınlara attığınız ilk adımlar sağlamdır. Bilim ve insanlık adına çıkacağınız yolculuk hayırlı olsun, güle güle geleceğin değerleri, Kırklareli Fen Lisesi sizleri sevgiyle, hasretle uğurluyor. TYT ve AYT de başarılar diliyor. Yolunuz aydınlık, bahtınız açık olsun. Allah'a emanet olun” şeklinde konuştu.
Ardından mezun olan öğrencinin velisi Çiğdem Nayır hayatlarında başarılar diledi. Nayır konuşmasında, “Zaman bir su misali akıp geçiyor. Henüz yolun başındasınız. Hayatınızın elbette ki en tozpembe dört yılının sonundasınız. Her biriniz pırlanta kadar değerli, akıllı, zeki, başarılı gençlersiniz. Biz anne-babalar olarak şu andaki mutluluğumuzu kelimelerle tarif edemiyoruz. Yıllar sonra lise arkadaşlarınızla bir araya geldiğinizde bugünlerin kıymetini çok daha iyi anlayacaksınız. Bundan sonra hayatınızda yepyeni sayfalar açacaksınız. Dilerim ki, hayatınızda her şey arzuladığınız gibi olsun. Geleceğe hep iyimser bakın ve pozitif enerjinizi her şeye yansıtın. Biz aileler, siz var oldukça varız. Sizleri çok sevdiğimizi ve her koşulda, ne olursa olsun, hep arkanızda olacağımızı unutmayın” dedi.
“Kırklareli Fen Lisesi, unutma bizi, çünkü biz,
unutmayacağız seni”
Nayır’ın ardından mezun olan öğrenci duygularını dile getirerek Kırklareli Fen Lisesini unutmayacağını söyledi. “Mezuniyet coşkumuzu paylaşmak için hazırladığımız bu programa hepiniz hoş geldiniz. Fen Lisesi'ne başladığım gün, daha dün gibi aklımda. Hatta ilk dersin fizik olması ve hocamızın yan yana olan iki tahtayı birden hızlı bir şekilde formüllerle bezemesi, dersimize ilk defa giren hocalarımızın isimlerimizi tek tek sorması ama bir süre sonra çoğunu hatırlamaması bizi gülümseten hatıralardır. Başta, çok uzun gibi gelmişti dört sene ama değilmiş. İnsan hayatı gibi lise dönemi de göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor. Yıllar su gibi akıp gidiyor. Acı tatlı birçok şey yaşıyorsunuz. Kah büyük bir sevincin yol açtığı mutluluk rüzgarları dalgalanıyor yüreğinizde kah gönlünüzde kopan fırtınalar sarsıyor bütün benliğinizi. Şairin dediği gibi "Evet zor günlerdi, geldi, geçti. " Aslında her şeyin temelinde sevgi yatıyor. Sevdiğiniz için seviniyor, sevdiğiniz için üzülüyorsunuz. Bütün çekilenler sevginin bedeli. Bütün mücadele sevdiğiniz insanlar, bağlandığınız idealler uğruna veriliyor. Öğretmenlerimiz, idarecilerimiz, bizi ne kadar sevdilerse o kadar da zorladılar. Çıtayı her zaman yüksek tuttular. Artık haklı olduklarını çok net görebiliyorum. Çünkü hayatta belli noktalara gelebilmek çok güç. Bu süreçte tabi ki yalnız değildim. Öncelikle biricik aileme, anneme, babama koşulsuz yanımda oldukları için ve sonsuz destekleri için çok teşekkür ederim. Başarımda büyük pay sahibi olan, emeklerini inkar edemeyeceğim ve öğretmenlerimin önüne saygıyla eğiliyorum. Sizlere minnettarım.
Lütfen bana olan haklarınızı helal edin. Bu duygular içinde, hepinize tekrar en derin hürmetlerimi sunuyorum. Vedalar her zaman hüzün doludur, hele yeniden buluşma tarihi belli değilse. Evet, mezun oluyoruz. Lise hayatı denen o dört yıllık güzel zamanın bitişine şahitlik ediyoruz. Şimdi, taze umutlarla yeni bir başlangıca doğru yol alma zamanı. Kırklareli Fen Lisesi, unutma bizi! Çünkü biz, unutmayacağız seni” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından mezun olan öğrenciler ile ilgili yapılan sinevizyon gösterimi izlendi. Daha sonra öğrencilere diplomaları verildi ve kepler atıldı.

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. yarınlara ulaşmanın faktörleri 10 Mayıs 2018 Perşembe 14:40:37

    Atatürk'ün "Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir" sözlerinin öğretmenleri ve yine Atatürk'ün "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir fendir" sözlerinin izleyicileri öğrencilerin birlikteliği bu ülkenin bekasının bu kutlu ikili ile süreceği ve eytişen evrime ancak onlarla ayak uydurup güneşli yarınlara ilerlenebileceğini vurgulamaktadır. Öğretmen Güneş'e giden yolu gösterendir; öğrenci o yolda yürüyendir; "ilim ve fen" ise o zorlu "uzun ince yol"da yürümeyi sağlayan yegane rehberdir.

  2. -cek ve -cak gibi nisbet ekli hırıltılarıyla hülyalara dalanlar her zamanki gibi kendini avutmaktan öteye gidemiyor. Hayatları kendilerinden olanları yere göğe sığdıramamakla geçti. Misal hayallerinde oluşturdukları ve başkalarına ait takdir gören ne varsa ona yamadıkları bir "lider". Şu onun sözüdür bu onun sözüdür dediğiniz bir çok ifade atatürkle yakından ya da uzaktan alakalı değildir. bu bir. bir ikincisi ise artık külleri bile soğumuş romantik sol ifadelerle yani şöyle söyleyeyim lafla peynir gemisi yürümüyor. Artık güzel günler göreceğiz gibi uyuşukluk veren afyonkeş psikolojisinden kurtulun diyeceğim de sizin güzel günleriniz sizden olmayanların hayatına yaşam tarzına müdahale etmekten çöreklenmekten ve zorbalıktan ibaret olduğu için pek diyesim de gelmiyor. Bu çocuklar da inşallah bu gibi goygoycu tiplerden uzak olurlar da kendi gerçek mevzularını bulup orada hepimizi gururlandıracak tekamül gösterirler.