Kırklareli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Merak Edilen O Soruya Yanıt Verdi

Kırklareli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Ramazan ayı dolayısıyla ibadetlerini yerine getiren hastaların diş tedavileri sırasında dikkat etmeleri gereken noktalar ile diş tedavisinin orucu bozup bozmayacağına ilişkin bilgiler paylaştı.

Kırklareli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, sosyal medya hesabından Ramazan ayında oruç tutan vatandaşların diş tedavilerinde dikkat etmeleri gereken konular ile diş tedavisinin onucu bozup bozmayacağı gibi sorulara açıklık getirdi. Kırklareli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nden yapılan açıklamada soru cevap şeklinde merak edilen o sorulara yanıt verildi. Sorular ve yanıtları ise şöyle;

Diş tedavisi yaptırmak orucu bozar mı?

“Dini hayatımızda çok önemli bir yeri olan rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı, yardımlaşma ve dayanışmanın arttığı, sevginin, saygının, sabrın ve kardeşliğin daha da güçlendiği, Ramazan ayı geldiğinde oruçla ilgili bazı sorular da sorulmaya başlanmaktadır. Kırklareli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine başvuran hastalarımızın oruç ile ilgili en sık sordukları sorular ve Diyanet' in vermiş olduğu cevaplar şöyle:

Diş tedavisi nedeniyle oruç bozulur mu?

Sırf diş tedavisi sebebi ile oruç bozulmaz.

Dişe yapılan anestezi orucu bozar mı?

Tedavinin ağrısız gerçekleşmesi için yapılan enjeksiyonlarda beslenme amacı taşımadığı için orucu bozmazlar. Ancak tedavi sırasında yapılan başka işlemler sebebi ile mesela ağız su ile çalkalanırken boğaza su, kan veya tedavide kullanılan maddelerden biri kaçarsa oruç bozulur ve kaza edilmesi gerekir.

Diş fırçalamak orucu bozar mı?

Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş fırçalamakla da oruç bozulmaz. Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması halinde oruç bozulur. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsakten önce ve iftardan soma fırçalanması, oruçluyken fırçalanacaksa macun kullanılmaması uygun olur.

Diş kanaması orucu bozar mı?

Diş kanaması orucu bozmaz. Ancak çıkan kan, karıştığı tükürüğe eşit veya daha fazla olursa yutulması hâlinde oruç bozulur ve kaza edilmesi gerekir. Daha az miktarda olan kan ise dikkate alınmaz.” (E.Yıldırım)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol