Kırklareli, 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılına hazır; Geleceğin büyükleri bugün ders başı yaptı

Tüm yurtta olduğu gibi Kırklareli’nde de 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı, 11 Eylül 2023 Pazartesi Günü (bugün) itibariyle başladı. Yoğun mesainin başlamasından önce eğitim öğretimde güvenlik için alınacak önlemler ve izlenecek plan programa kadar detaylı çalışmalar gerçekleştirildi.  Tüm kurumların sorumluluk alarak özenle eğildiği konu için yoğun mesainin ardından geleceğin büyükleri ders başı yaptı. Kırklareli Valisi Birol Ekici, yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını dileyerek “Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimizle birlikte 2023 - 2024 eğitim - öğretim yılına erişmenin heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Yeni eğitim-öğretim yılının okullarımızın idarecileri ile öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Yeni eğitim öğretim yılı başlamadan önce Kırklareli Valiliği, gerekli çalışmaları hassasiyet ile gerçekleştirdi. Tüm kurumların sorumluluk alarak dahil olduğu çalışmalar ile ilgili açıklamalar yapan Kırklareli Valiliği, “2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılında Alınacak Asayiş Trafik Tedbirleri Toplantısı Valimiz Sayın Birol Ekici başkanlığında yapıldı.
Baştarafı Sayfa 1
İçişleri Bakanlığımızın “2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılında Alınacak Asayiş/Trafik Tedbirleri” konulu genelgesi kapsamında alınacak tedbir ve önerilerin değerlendirildiği toplantı Valimiz Sayın Birol Ekici Başkanlığında 08 Eylül 2023 Cuma günü Halk Eğitimi Merkezi Toplantı salonunda yapıldı.
2023-2024 eğitim-öğretim yılında emniyet/asayişin temini/muhafazası ve trafik güvenliğine ilişkin alınan tedbirlerin gözden geçirilmesi/alınacak ilave tedbirlerin planlanması ve yapılacak etkin denetimlerle söz konusu tedbirlere uyulması amacıyla Valimiz Sayın Birol Ekici başkanlığında, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Cemalettin Akyüz, İl Emniyet Müdürü Sinan Çamuroğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Hilal Liliyar Özefsun, okul yöneticileri, okul aile birliği başkanları, yerel yönetimler, muhtarlar, uyuşturucu ile mücadele konusunda uzman personel ile eğitim-öğretim konusunda uygun görülen diğer paydaşların katılımıyla okul güvenliği, uyuşturucu ve uyarıcı madde ile mücadele ve diğer hususlar ile okul servis araçlarının çalışmaları ve karşılaşılabilecek sorunların çözümüne yönelik eğitim-öğretim dönemi öncesinde trafik/asayiş tedbirlerinin planlanması için toplantı gerçekleştirildi” ifadeleri dile getirildi.
Toplantıda İl Milli Eğitim Müdürü Hilal Liliyar Özefsun açılış konuşmalarında; 11 Eylül 2023 tarihinde başlayacak olan 2023-2024 eğitim-öğretim yılının birinci döneminin huzur ve güven ortamı içerisinde sürdürülebilmesi, ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın ve gençlerimizin okul çevrelerinde maruz kalabilecekleri her türlü olumsuzlukların engellenmesi ve trafik güvenliğinin artırılmasının öneminden bahsetti.
Emanet edilen 256 okul, 3900 öğretmen ve yaklaşık 53.000 öğrencinin güvenliğinin sağlanması konusunun ne kadar önemli olduğunu belirtti. Güvenli eğitim- öğretim ortamının sağlanması için ilgili tüm birimlerle koordineli çalışmaya hazır olduğunu belirtti.
Müdür Özefsun, emanet edilen 256 okul, 3900 öğretmen ve yaklaşık 53.000 öğrencinin güvenliğinin sağlanması konusunun ne kadar önemli olduğunu belirtti. Güvenli eğitim- öğretim ortamının sağlanması için ilgili tüm birimlerle koordineli çalışmaya hazır olduğunu belirtti.
İl Milli Eğitim Müdürü Hilal Liliyar Özefsun’un konuşmalarının ardından İl Emniyet Çocuk Şube Müdürlüğü tarafından yapılan sunumda; Okul servislerinin sürekli denetlenmesi ile okul çevreleri ve genel kaza oranlarının çok düştüğünün görüldüğü, bu konuda denetim ve eğitimlerin artarak devam edeceğini belirtildi.  Kamuoyunun farkındalığını arttırmak için yayalar için 5 adımda trafik kampanyasının okul çevrelerinde devam edilmesinin önemi belirtildi. Öğrencilere yönelik çocuk trafik parkı eğitimlerinin tüm il kapsamındaki öğrencilerin yararlanacağı şekilde planlanarak yıl boyunca devam edeceği bilgisi verildi.
Tüm okullarda kamera sistemi ve kayıt özelliği olmasının önemine değinilerek, okul güvenlik kamera kayıtlarının periyodik olarak denetimlerinin yapıldığı ve güvenli eğitim-öğretim ortamının sağlanması için gerekli çalışmaların titizlikle sürdürüleceğini belirtildi.
İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan sunum ve bilgilendirmenin ardından Valimiz Sayın Birol Ekici yaptığı konuşmasında; Öğrenciler için güvenli bir eğitim ortamı sağlamanın yanında onlara zarar verebilecek kişi ya da olayları da uzak tutmanın öneminden bahsetti. Öğrenciler arası akran zorbalığının azaltılması için çalışmalar yapılması, okuldaki kameraların tamamının çalışması gerektiği ve kamera çalışmıyor gibi bir mazeretin kabul edilmeyeceğini söyledi. Alkol ve tütün satışının engellemesinin çok önemli olduğunu belirtti.
Okullara görev bölgesindeki polis veya jandarma kolluk görevlilerinin haftada bir kere mutlaka uğraması gerekliliğinin önemine vurgu yaptı. Konuşmasının ardından Vali Ekici, sözü okul müdürlerine verdi. Okul müdürlerinin belirttiği sorunları çözmek üzere ilgili birimlere talimat verdi. Yapılan örnek çalışmaların artırılarak devam etmesi ve koordinasyon içerisinde yürütülmesi ile çözüm odaklı sonuca daha hızlı ulaşılacağını belirtmesinin ardından toplantı sona erdi.
Vali Birol Ekici 2023-2024 eğitim-öğretim yılı mesajı yayınladı.
Yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını dileyerek şu ifadeleri dile getirdi; “Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimizle birlikte 2023 - 2024 eğitim - öğretim yılına erişmenin heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Yeni eğitim-öğretim yılının okullarımızın idarecileri ile öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum.  Okullarımız, eğitim imkânlarını sistemli bir şekilde sunarak bizi gelecek hedeflerimize ulaştıracak, hayata hazırlayacak bir yuvadır. Eğitim ve öğretim ise sürekli olarak yenilenmeyi, gelişmeyi, değişime açık olmayı, çalışmayı zorunlu kılan dinamik bir alandır ve hayat boyu devam etmektedir. Bu bakımdan çocuklarımızı ve gençlerimizi eğitim imkânlarıyla ne kadar buluşturabilirsek, ne kadar iyi yetiştirebilirsek yarınlarımız da o kadar aydınlık ve güçlü olacaktır.
Milletimizi ve ülkemizi geleceğe güvenle taşımak ve çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarmak için birinci şart eğitimdir. Bu anlamda çocuklarımızın en güzel şekilde yetiştirilmesi hepimizin ortak hedefidir. Çünkü iyi yetişmiş, ülkesini ve dünyayı tanıyan donanımlı nesiller, hem kendilerinin geleceği hem de ülkemizin ve dünyamızın geleceği açısından son derece önemlidir. Çocuklarımızın ve gençlerimizin fırsat eşitliği içinde tüm eğitim öğretim imkanlarından yararlanması için yoğun bir çaba içindeyiz. İlimizde her kademede elde ettiğimiz başarıları çok daha ileriye taşımayı hedefliyor, bu bilinçle çalışmalarımıza azimle devam ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, değerli öğretmenlerimize, sevgili öğrencilerimize ve kıymetli ailelerine sağlık, mutluluk, huzur ve başarı dolu yeni bir eğitim öğretim yılı diliyor, 2023-2024 eğitim öğretim yılının ilimize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyor, sevgi ve saygılar sunuyorum.” (N.Şensöz)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol