“Kentimizi Dünya’ya hazırlamamız lazım”

Turgut Dibek. 23. ve 24. dönem CHP Kırklareli milletvekili. CHP’de hem il teşkilatında, hem de genel merkezde önemli görevlerde bulunmuş bir isim. Ve şimdi Belediye Başkan aday adayı. Kendisine projelerini sorduk, Kırklareli’yi ve mevcut belediyenin uygulamalarını değerlendirmesini istedik. “Turgut Dibek nasıl bir Belediye Başkanı olacak? dedik. O da içten bir şekilde sorularımızı yanıtladı, hayallerini, ideallerini paylaştı. İşte röportajımız:

Kırklareli Belediye Başkan Aday Adayı Turgut Dibek, ilk olarak yazılı bir basın açıklaması ile göreve hazır olduğunu belirtmiş, sonrasında da başvuru yaparak aday adayı olduğunu açıklamıştı. Önadım Medya grubu olarak Turgut Dibek ile özel bir röportaj gerçekleştirdik ve Kırklareli’yi konuştuk. Okul çıkışlarında babasının manav tezgahında yardıma giden ve bu meşakkatli ergenlikte Teknik Lise mezunu olmasına rağmen İstanbul Hukuk Fakültesi’ni kazanan, CHP’de ilçe başkanlığı, il başkanlığı gibi süreçlerin ardından 2 dönem milletvekilliği görevinde bulunan, tüm bunları PM ve MYK üyesi olarak taçlandıran Dibek, siyasetin içinden gelen bir kişi olduğunu söyleyerek başladı sözlerine. Öncelikle Kırklareli’yi analiz eden Dibek şu ifadelere yer verdi:
“Potansiyelimizi yeterince kullanamıyoruz”
“Kırklareli burada yaşayan insanlar için çok huzurlu bir kent. Kendine kapalı kent yapısı, huzurlu olduğunu hissetmesi, çok dışarı açılmaması, ticaret ve yatırım noktasında kendimize yettiğimizi düşündüğümüz bir şehir. Daha doğrusu öyleydi. Ama son 20 yılda bu değişmeye başladı. Etraftaki gelişmelerden izole olmak, bunlardan pay almamak zaten mümkün değil. Ancak bazı çizgilerimizi halen koruyoruz. Eğer Kırklareli’nin kalitesini daha da arttırırsak, daha fazla tercih edilen bir yer haline geleceğiz. Size bir örnek vereyim. Bir genç kızımız üniversiteyi burada okumuş. Mezun olunca Anadolu’daki ilçesine geri dönmüş. Bir süre sonra içine kapanmış. Ailesi de profesyonel desteğe başvurmuş. Ve çözüme şu şekilde ulaşmışlar. Babası bu kızımızı buraya arkadaşlarının yanına getirmiş yine. Morali düzelsin diye. Kent olarak çok potansiyelimiz var ama kullanamıyoruz. Müteşebbis değiliz.”
“Bu açığı kapatmalıyız”
Dünya’ya entegre olmak, ticareti geliştirmek ve sanayide ilerlemek gerektiğini söyleyen Dibek; “Bunlar olmayınca istihdam yaratamıyorsun. Burada aileler nitelikli birey yetiştirmek istiyor. Ama okuyan çocuklarımıza burada besleyecek bir unsur yaratamıyoruz. Bu açığı elbirliğiyle kapatabiliriz. Belediyenin burada önemli aktörlerden birisi bence. Örgütlü güçlerle hareket etmeliyiz. Mutlu olmak için karnımızın da doyması lazım” dedi. Kırklareli’nin en önemli sorunlarından birisini imar olarak adlandıran Turgut Dibek, yapılaşmanın hala 50 yıl önce çizilmiş planlara göre devam ettiğini, bunun da şehre büyük yük kattığını söyleyerek şöyle devam etti:
“Ekonomik döngü Fevzi Çakmak ve Cumhuriyet Caddesi’nden ibaret”
“Kentimizi dünyaya hazırlamamız lazım. Hala o planlamayı yapabiliriz. Geç kalmış olabiliriz ama çözüme ulaşırız. Ben bu kente karşı iyi niyetim ve birikimimle bu göreve talibim. Tabii ki tek başına değil. Çeşitli bileşenlerle, meslek örgütleriyle düşüneceğiz. İlimizde alternatif alanlara ihtiyaç var. Bunları mutlaka bulmalıyız. Yeni imar alanlarının yanı sıra, yeni sosyal ve ekonomik alanlar yaratmalıyız. Ticari sirkülasyon Fevzi Çakmak ve Cumhuriyet Caddesi’nden ibaret. Karaumur bile eski ekonomik gücünde değil. Yeni yürüme alanlarına ihtiyaç var. İnci Dere projesi hayata geçmeli. Planlı programlı, güzel ve kaliteli hizmet alabilecek yerlere ihtiyaç var. Örneğin Kent Park gibi. Örneğin Karahıdır Korusu. Burası mutlaka Kırklareli halkına sunulabilecek bir alandır.”
“İyi niyet suistimal ediliyor”
Bir anekdotumuz üzerine kaldırım işgallerinden kendisinin de şikayetçi olduğunu belirten Turgut Dibek; “Mesela Cavit bey döneminde köy pazarı diye bir lokasyon belirlendi. Daha sonra orası kaldırıldı. Orada biraz sabredilseydi her şey farklı olabilirdi. Yerel üreticiler tek bir noktada toplanmış olacaktılar. Benimsenecekti. Ama şu anda bu iş öyle bir duruma geldi ki tezgahlarda muz satılıyor. Profesyonel satıcılar var. Halden meyva sebze getiriliyor. Bu iyi niyetin suistimali oluyor. Burada devreye girmek gerekiyor. Kırklareli’nin kent kültüründe de bazı olumsuzluklar var. Esnafların dükkanların içinde sattıkları ürünleri dışarı çıkarma alışkanlığı var. Bir giyim mağazası kaldırıma manken koyuyor. O zaman kuyumcu da kaldırıma altınlarını çıkartsın. O neden çıkarmıyor? Bu konuda bir yaptırıma gidilmek istendi, Cavit bey döneminde denediler ama çok tepki çekti. Ama bakıyorsunuz bu defa işportacılar artmaya başladı. Burada belediyenin kesinlikle devreye girmesi gerekiyor” dedi. Kapalı Pazar Yeri, Yeni otogar ve Eski Sanayi Sitesi hakkındaki düşüncelerini sorduğumuz Dibek şu ifadelerde bulundu:
“Bütçeniz ne ise gelirinize göre masraf yapmalısınız”
“Bence 52 Çarşamba için bir Pazar yeri yapılmaz. 5-10 yıl sonra neyle karşılaşacağımızı bilmiyoruz. İhtiyaçlar ve davranışlar nasıl olacak? Talepler nereye gidecek? Belki burada projenin çeşidi konuşulabilir. 200-250 gün kullanılabilecek bir proje yaparsınız. Ama yer olarak doğru buluyorum. Çünkü yapılacak başka bir yer yok. Fakat şu da unutulmamalıdır ki, 10 TL’lik bir bütçeniz var ise gelirinizle orantılı bir masraf yapmanız gerekir. Otogar konusuna gelince. Kırklareli için otogarın kendi adıma çok elzem olduğunu düşünmüyorum. Yeri doğru tespit etmek gerekir. Çünkü bir kere yapılıyor. Ve ihtiyaç olduğunda, doğru zamanda yapmak gerekir. Mevcut otogar bir süre daha idare eder. Sıraya konulur. Kent Park, İnci dere, belediye binası gibi konular oturulup bütçene gelirine göre değerlendirilir. Şantiye binasının kent içinden çıkması lazım. Benim aklımda yeni otogarın olduğu yer şantiye için çok ideal bir bölge. O alana otogar değil de başka bir proje yaparsınız. Proje güzel ama, dört dörtlük değil. Belki dört üçlük ya da dört ikilik bir proje. Eski sanayi sitesinde de mülkiyet sorunu var. Herkesin tapulu yeri. Bu iş ortak akıl ile çözülebilir. Buna belediye, odalar, devlet ve genel iktidar birlikte el atması lazım. Ayrıca bu alan nasıl değerlendirilecek, onu da düşünmek lazım. Sadece belediyenin altından kalkabileceği bir iş değil. Niyet ciddiyse siyasetin ve kentin tüm aktörleri ile bir noktaya getirilirse, insanlar inanır ve güvenirse o zaman hayata geçer. İnşallah bize nasip olur. Biz göreve gelirsek mutlaka gündemimizde olacak. Çünkü artık konuşma değil icraata geçirme zamanı. O zaman geldi. Daha fazla öteleyemeyiz. “ “Nasıl bir belediye başkanı olacaksınız ve göreve geldiğinizde ilk yapacağınız faaliyet ne olacak?” sorumuz üzerine Dibek, kendisinin ne personelle, ne de vatandaşla bir diyalog sorunu yaşamayacağını ifade etti ve şöyle devam etti:
“Kentin fotoğrafını
çekeceğiz”
“Benim hümanist bir yanım vardır. Kimseyi kırmam. İnsani açıdan herkesin sahip olduğu değerlere sahibimdir. Ama kurallarım da vardır. Meşakkatin ne olduğunu biliyoruz. Personelle ilgili kim hangi konuya vakıfsa kim nereden gelmiş buna bakmadan, herkesin en verimli olduğu noktada çalışıp çalışmadığına bakacağız, buna göre bir planlama yapacağız. Onların motivasyonunu sağlamak yöneticilerin görevidir. Eşgüdüm içerisinde, hep beraber oradaki sistemi kuracağız. İlk göreve geldiğimizde ise belediyenin ve kentin fotoğrafını çekeceğiz. Belediyenin ekonomik durumu nedir? Elimizde ne var, bizden ne istiyorlar, ne borcumuz var? Ona göre hareket edip, kısa, orta ve uzun vadeli hedefler belirleyeceğiz. Ayrıca ben aday olup seçilirsem, teşekkür ziyaretlerini çok kısa tutacağım, çünkü bir an önce yola koyulmamız, çalışmamız gerekiyor.”

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. çok güzel anlatmış kendini eğer aday yaparlarsa ve kazanırsa 2. cavit çağlayan dönemini yaşayacağız çünkü bakış açısı cavitin aynısı zaten yakın arkadaşlarda bildiğim kadarıyla caviti aday yapmayınca beraber istifa edip geri vites yapmışlardı neyse açıklamaya dönelim pazar yeri gereksizmiş yani o yönetseydi sokak aralarında pazar işi devam edecekti otogar şimdilik gereksizmiş kentpark incidere belediye binası oturulup bütçe durumuna göre değerlendirilecektir demiş sen bütçeyi beklersen vay babam vay sakın aldanıp bu kafada birini aday yapmayın esasen şu an aday adayı olanların hepsinin kafa yapısı aynı chp de yaş ortalamaları 60 bu aday adaylarının genç dinamik ve aklı başında birinin chp de siyaset yapma şansı yok kırklareli bu defa parti işini bırakıp adaya yönelse çok isabet olacak

  2. SAYIN TURGUT BEY SİZE YAKIŞIR SAYGILAR