Kaynarca’da efsane etkinlik için geri sayım başladı

Kaynarca Geleneksel Su Festivali öncesinde kahvaltı programında basın mensuplarıyla bir araya gelen Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker, festival için geri sayımın başladığını ifade etti.

18-19 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek olan Geleneksel Su Festivali’nin bu yıl da yoğun bir katılım ile gerçekleşeceğini ifade eden Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker, etkinlik ile ilgili bilgilendirmede bulunarak, “Basın sayesinde düşüncelerimizi, projelerimizi çok değerli halkımıza aktarma imkanına sahibiz. Basın bizim için çok kıymetli. Öncelikle bizi kırmayıp Kaynarca'ya geldiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız. Artık geleneksel hale gelen Kaynarca Su Festivali hem Türkiye'de hem de yurt dışında çok tanınan, bilinen bir festival oldu. Aynı zamanda Kültür Bakanlığı envanterine de girdi. Kaynarca ‘Marka Belde’ durumuna geldi. 2015 yılında başlatmış olduğumuz Su Festivali’nin asıl amacı topraklarımıza, sularımıza, doğaya, çevreye, ormanlara sahip çıkmak, çevre bilincini halkımıza vermek ve bu konuda hem Türkiye'de hem de dünyada Kaynarca'mızın tanıtımını yapmaktı. 2015’te ilkini gerçekleştirdikten sonra yine 2016’da, 2017’de devam ettik. Fakat 2018 yılındaki şehit haberlerine istinaden festivalimizi o yıl yapmamıştık. Daha sonra küresel anlamda yaşanan pandemiden dolayı da festivalimizi yapamadık. Geçtiğimiz yıl 2022 yılında yine uluslararası alanda tanınan, bilinen çok güzel bir festivali gerçekleştirdik.
Bu yıl da yine çok dolu bir program var. Kardeş belediyelerimize sponsorlarımıza çok teşekkür ediyorum. Çünkü Kaynarca gibi bir yerde bu festivalleri yapmak, bunları yaşatmak gerçekten kolay değil. Öncelikle belediyemizin çalışkan personeline, meclis üyelerimize ve her zaman yanımızda olup gücümüze güç katan çok değerli Kaynarca halkına huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. Programda öncelikle 18 Ağustos Cuma günü 19.00’da kortejle başlıyor. Burada Edirne Belediyemizin bandosu katılıyor. Bunun yanında Büyükçekmece Belediyemizin Karadeniz Halk Oyunları, Edirne Belediyemizin Roman Halk Dansları Topluluğu var. Bulgaristan'ın Harmanlı Belediyesi’nin halk dansları toplulukları bu yıla özel sürpriziyle aramızda olacak. Festivale gelenlere değişik bir etkinlikle yine bir sürpriz yapacağız dediler. Bu şekilde Bulgaristan, Yunanistan halkların kardeşliği anlamında da çok güzel bir etkinlik olacağına inanıyorum” dedi.
İlk akşam dört sanatçı sahne alacak
Festivalde sahne alacak sanatçılara dair bilgi veren Başkan Türker, “Açılış kortejinin ardından ilk akşam dört sanatçımız var. Özellikle bölgemizde tanınan; Nuray Selim, Ferihan Gültekin konseri var. Ardından Elvan Günaydın konseriyle devam edeceğiz. Yine bölgemizin ve Balkanlar'ın, Rumeli'nin çok önemli bir sanatçısı. Rumeli Ekrem'le Cuma gününün kapanışını yapmış olacağız. İkinci gün yine çok dolu bir program var. 19 Ağustos Cumartesi 12.00’de bölgemizde artık çok ısrarla takip edilen ve tavlada ustaların buluştuğu usta tavlacılar yarışması var. 14.00’te Cumhuriyet Meydanı'nda minik kız çocuklarımızın katıldığı ve hepsinin birinci olduğu su perisi yarışması var. Festivali her sene yaparken asıl amacımız toprak, çevre, doğa bilincini vermek. Bununla ilgili 15.00’te Trakya Üniversitesi'nden ve Kırklareli Üniversitesi'nden profesörlerin katıldığı bir panelimiz var.
Ardından Atatürk ve Milli Mücadele ile ilgili bir panelimiz var. Bu da Büyükçekmece Belediyemizde Sayın Başkanımız Hasan Akgün'ün de aynı zamanda danışmanlığını yapan Tarihçi Yazar Sayın Sacide Bolcan hanımefendinin katıldığı bir panelimiz var. Hem Atatürk'ü ve Milli Mücadele’yi anlatan bir panel. Hemen ardından yine kütüphanemizde Şair Alaeddin İkican Bey'in katılmış olduğu şiir dinletisi programımız var. Akşam da özellikle ülkemizde ve dünyada da tanınan bir grup; Grup Gündoğarken halkımızla buluşacak. Ve ardından da yine ülkemizin önemli sanatçılarından Lara finali yapmış olacak. Güzel bir festival olacağına inanıyorum. Dediğim gibi festivalin asıl amacı toprakların, çevrenin, doğanın önemini anlatmak ve bunun yanında da halkımızın eğlenmesini sağlamak. Malum hasat dönemi çiftçilerimiz, halkımız gerçekten çok yoruldu. Ekonomik anlamda mutlaka sıkıntıları var. Onları bir nebze olsun eğlendirebilmek, çevre bilincini biraz verebilirsek amacımız buydu. Çünkü Kaynarca doğal yapısıyla tarihiyle, geçmişiyle bunu hak eden bir belde. İnşallah güzel bir festival olacağına inanıyorum. Sizin aracılığınızla bütün halkımızı festivalimize davet ediyorum. Bütün halkımıza da selam ve saygılarımızı gönderiyorum” ifadelerini kaydetti. (A.Kaya)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol