“Kasırga” esmeye devam edecek

İlimiz Ergin Spor Kulübü sporcusu ve milli takımımız ile ülkemizi İsveç'in Helsinborg şehrinde düzenlenen Avrupa Ümitler Taekwondo Şampiyonasında temsil eden Duygu Kasırga 2.tura yükseldi. İlkturda Yunan rakibini altın vuruşla mağlup etmeyi başaran Kasırga, altın madalyaya doğru emin adımlarla ilerliyor.

Ergin Spor Kulübü’nün başarılı sporcusu Duygu Kasırga, İsveç'in Helsinborg şehrinde gerçekleşen Avrupa Ümitler Taekwondo Şampiyonası’nda ilimizi ve ülkemizi temsil ediyor.
Geçtiğimiz yıl İspanya'da Şefika Çakal ile ülkemize gümüş madalya kazandıran Ergin Spor Kulübü İsveç’te de başarı grafiğini sürdürmeyi hedefliyor.
Galibiyet altın vuruşla geldi
Turnuva kapsamında ilk turda Yunan rakibi ile karşılaşan milli sporcumuz 16-16 biten 3.raund sonunda rakibini altın vuruşta 3-0 ile geçerek Avrupa Şampiyonasında 2.tura yükseldi. 5-8 Eylül 2019 tarihlerinde İsveç'in Helsinborg şehrinde düzenlenecek olan Avrupa Ümitler Taekwondo Şampiyonası için Milli Takım’da yer alan Ergin Spor Kulübü sporcusu Duygu Kasırga turnuva hakkında konuşarak, “Ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek, bayrağımızı zirveye taşımak için mücadele edeceğim” dedi.
“Avrupa'da yine madalya
almayı hedefliyoruz”
Yoğun müsabaka programının kendilerini beklediğini ve Avrupa’da yine madalya almayı hedeflediklerini vurgulayan Ergin Spor Kulübü Antrenörü Gökhan Yeşil, bu yolda ilk adımın dün itibariyle atıldığını söyleyerek, “5-8 Eylül 2019 tarihlerinde İsveç'in Helsinborg şehrinde düzenlenecek olan Avrupa Ümitler Taekwondo Şampiyonası için Milli Takım’da yer alan sporcumuz Duygu Kasırga ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek, bayrağımızı zirveye taşımak için mücadele ediyor.
Milli takımlara sporcu vererek, her yıl Avrupa Şampiyonası’nda ülkemizi temsil etmenin haklı gururunu yaşayan Ergin Spor Kulübü 2 yıl üst üste Avrupa Şampiyonası’nda başarılı olmak istiyor” şeklinde konuştu.
“Başarının
tesadüf
olmadığını ispatlamak
istiyoruz”
Başarı garfiğini sürdürmek istediklerini kaydeden Yeşil, “2018'de İspanya'da Şefika Çakal ile ülkemize gümüş madalya kazandırdık. 2018 yılında ulusal ve uluslararası alanda yakaladığımız başarı grafiğini devam ettirmek istiyoruz. İlimizin adını başarılarla duyurmaya, milli takıma sporcu kazandırmaya ve bu doğrultuda çalışmalarımızı ara vermeden sürdürüyoruz. Yoğun müsabaka programı bizleri bekliyor.
Başlattığımız çalışma programı ile tüm sporcularımızın hazır olmalarını sağlayarak, iyi neticeler almaları için yol göstermeye devam edeceğiz Hedef, Duygu Kasırga ile bu başarının tesadüf olmadığını ispatlamak, Avrupa'da yine madalya alarak ülkemizin gururu olmak.” ifadelerini kullandı.
32 sporcu İsveç’te
tatamiye çıkacak
Erkekler: Görkem Polat (54 kg), Bilal Küskü (54 kg), Ahmet Küskü (58 kg), Mahmut Küskü (58 kg), Emircan Turan (63 kg), Ferhat Can Kavurat (63 kg), Hakan Reçber (68 kg), Mehmet Kani Polat (68 kg), Ferhat Muhammet Saroğlu (74 kg), Nesim Küskü (74 kg), Hüseyin Kartal (80 kg), Oğuz Tokgöz (80 kg), Hasan Can Lazoğlu (87 kg), Sergen Curabaz (87 kg), Emre Kutalmış Ateşli (+87 kg), Muhammed Emin Açıkgöz (+87 kg),
Kadınlar: Emine Gögebakan (46 kg), Fatma Keleş (46 kg), Merve Dinçel (49 kg), Havva Nur Çoban (49 kg), Duygu Kasırga (53 kg), Elif Ilgın Öztabak (53 kg), Gülsüm Gültekin (57 kg), Tuğba Yılmaz (57 kg), İkra Kayır (62 kg), Huriye Nur Ergin (62 kg), Hacer Eyi (67 kg), Simge Özcan (67 kg), Huri Korkut (73 kg), Simge Erensayın (73 kg), Esra Akbulak (+73 kg), Beyza Basma (+73 kg)
Taekwondo
TAE; Ayak, KWON; El anlamına gelmektedir. DO ise, ahlak ve fazilete ulaşmak için takip edilmesi gereken düşünce ve davranış biçimidir. Taekwondo kelime anlamıyla el ve ayaklarla uygulanan savunma ve vuruş tekniklerinden oluşan, sporcuda ahlaki değerlerin yüceltilmesine katkıda bulunan bir spor dalıdır. Taekwondo, uzak doğu ülkelerinden KORE’ nin Milli sporu olup, bu ülkede doğmuş, gelişmiş ve zamanla Dünya’ya yayılmıştır.
Geçmişi 13 Asır öncelerine dayanmaktadır. Nitekim o çağlarda KORE’de yaşayan insanlar doğaya, vahşi hayvanlara ve haydutlara karşı kendilerini savunmak için tamamiyle ayak tekniklerini içeren bir savunma sistemi geliştirmişler ve buna “TAEGYON” yani “Ayak Sistemi” adını vermişlerdir. Yine aynı çağlarda KORE’ de uygulanmakta olan “KWONPOP” yani “Yumruk Metodu” olarak isimlendirilen sadece el tekniklerini içeren bir sistem daha bulunmakta idi. Bu arada 600’lü yıllarda KORE Yarımadası 3 Krallığa bölünmüş ve bu krallıkların en küçüğü olan SİLLA Krallığının genç asilleri ve savaşçıları kullandıkları çeşitli savaş silahlarının yanısıra yukarıdaki el ve ayak tekniklerini geliştirerek bir savaş aracı olarak kullanmak suretiyle silahsız savaş çalışmalarına da önem verip kendilerini düşmanlara karşı daha güçlü duruma getirmişlerdir. İşte bu insanlar el ve ayakla yaptıkları savunma tekniklerini, zamanla sistemleştirerek adına Taek-Kyon demişlerdir.
Böylece de Taekwondo’ nun ilk temelleri oluşmuştur. Taekwondo 20. Yüzyıla gelene kadar geçirmiş olduğu evrimler sonucunda bu günkü şekline dönüşmüş, 1905 yılında da bir yarışma sporu olarak kabul edilmiştir. Nihayet 1966 yılında Uluslararası Taekwondo Federasyonu kurulmuştur. 208 ülke bu Federasyona üye olup, bu gün Taekwondo milyonlarca insanın yaptığı bir spor dalı haline gelmiştir. Taekwondo sporunun Ülkemize gelişi de 1960’lı yıllara rastlamaktadır. 1968 yılında resmi olarak Judo Federasyonu bünyesinde faaliyetlerini sürdürmeye başlamış ilk defa 1976 yılına resmi olarak Avrupa Şampiyonasına katılmış ve Ülkemiz takım halinde Avrupa İkincisi olmuştur. 1981 yılında Judo Federasyonu'ndan ayrılarak müstakil Federasyon olan Taekwondo Federasyonu Başkanlığına Mithat KOR getirilmiştir. Mithat KOR’ un Başkanlığı kısa sürmüş (12.01.1981-22.02.1982) 1982-1995 yılları arasında da Taekwondo Federasyonu Başkanlığını Prof. Dr. Esen BEDER yapmıştır. 1982 yılında Prof. Dr. Esen BEDER başkanlığında oluşan federasyon kurullarının çalışmaları başarı grafiğini arttırmış bu çalışmada Teknik Direktör olarak görev üstlenen İsmet IRAZ’ın bilinçli, disiplinli çalışma ve isabetli karar görüşleri ile ülkemizde Taekwondo’nun yapılması hızla devam etmiş, uluslararası alanda da bir çok başarılara imza atılmıştır. 1996-2003 yıllarında başkanlık görevini yürüten Cengiz YAĞIZ’ın görevden alınmasıyla yerine Doç. Dr. Metin ŞAHİN Federasyon Başkanlığına seçilmiştir. O tarihten bu yana başkanlığı devam ettiren Metin ŞAHİN, yönetiminde Türk taekwondosu başarı çıtasını sürekli arttırmış, olimpiyat oyunları, dünya ve Avrupa şampiyonalarında sürekli zirvede yer alan bir kimliğe bürünmüştür. Katıldığı tüm olimpiyat oyunlarından madalya ile ayrılan Türk taekwondosu 2012 yılında Servet Tazegül ile Londra Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya kazanarak zirveye çıkmıştır. 2012 yılında Londra’da gümüş madalya kazanan Nur TATAR ise, 2016 yılında Rio Olimpiyat Oyunları’nda bronz madalya elde ederek, üst üste 2 olimpiyat oyununda madalya kazanan ilk Türk kadın sporcu ünvanını kazanmıştır. Türkiye Taekwondo Federasyonu 400 bine yaklaşan lisanslı sporcu sayısı ile ülkemizde futbol ve satranç branşlarının ardından en çok sporcuya sahip federasyon olurken, kazandığı madalya sayısı ile de her zaman ilk 5 içinde yer almıştır.Türkiye Taekwondo Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Metin ŞAHİN, aynı zamanda Dünya Taekwondo Federasyonu (WTF) Yönetim Kurulu Üyesi, Avrupa Taekwondo Birliği (ETU) Başkan Vekili ve Balkan Taekwondo Birliği (BTU) Başkanlığı görevlerini de yürütmektedir.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol