“Kasırga”, Milli Sporcu Bursu Alan 76 Sporcudan Birisi Oldu

Kırklareli’nde taekwondo sporunun başarılı temsilcilerinden birisi olan ve Avrupa Şampiyonluğu bulunan Duygu Kasırga,Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından verilen Milli Sporcu Bursuna layık görüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetiyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen Millî Sporcu Bursu Tanıtım Toplantısı’na katılan Kasırga ayrıca AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz’a ziyarette bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen Millî Sporcu Bursu Tanıtım Toplantısı’na katıldı. Toplantıya Kırklarelili Milli Sporcu Duygu Kasırga da katıldı. Programda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün spor alanında çığır açacak önemli bir projeyi gençlere tanıtmak üzere bir arada olduklarını belirterek, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile üniversitelerin hayata geçirdiği Türk Sporuna Yükseköğretimde Yüzde Yüz Destek Programı’nın hayırlı olmasını diledi.
“Dünyanın birçok prestijli
üniversitesinde akademik
çalışmayla sportif başarının el ele gittiğini görüyoruz”
Sporcu bursuyla 2020 yılında vakıf üniversitelerine yerleşen 76 gencin her birini tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkeyi, uluslararası yarışmalarda başarıyla temsil ederek madalya kazanan gençlerin, eğitim hayatlarında da aynı başarıyı tekrarlayacaklarına inandığını söyledi.Bu programın, spor ile eğitimin birbirinin alternatifi değil, tamamlayıcısı olduğunu bir kez daha gösterdiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim çocukluğumuzda, maalesef, spora gereken önem verilmez, spor yapan çocuklar âdeta 'hayta' yaftası yerdi. Futboldan basketbola birçok sporu, çoğu defa ailelerimizden gizli saklı şekilde, mahalle aralarında sürdürmeye çalışırdık. Kâğıttan toplar yapardık ve onlarla sokak aralarında top oynardık. Her şeye rağmen direnerek profesyonel spor hayatına geçen arkadaşlarımızın ekseriyeti de eğitimden mahrum kalmıştır. Hâlbuki gelişmiş ülkelerde spor etkinlikleri, eğitim hayatının ayrılmaz bir parçası olarak görülür, sporcular da el üstünde tutulurdu. Dünyanın birçok prestijli üniversitesinde akademik çalışmayla sportif başarının el ele gittiğini görüyoruz. Mesela dünyada ilk 100 arasında yer alan Kaliforniya Üniversitesi, olimpiyat tarihi boyunca 135'i altın toplam 288 madalya kazanmıştır. Yine dünyanın akademik başarısı en yüksek kurumlarından biri olan Stanford Üniversitesi de olimpiyatlarda 280 madalya elde etmiştir. Diğer nitelikli üniversitelere baktığımızda da benzer bir başarı tablosuyla karşılaşıyoruz. Akademik çalışmalarda başı çeken bu kurumların, sporda da böyle parlak neticeler alması, kesinlikle tesadüf değildir. Bu, sporla eğitimi birbirini destekleyen unsurlar olarak görmenin bir sonucudur.”
“Gelişen altyapı sayesinde faal sporcu sayısı son 18 yılda 206
binden 3 milyon 623 bine ulaştı”
Gelişen altyapı sayesinde faal sporcu sayısının son 18 yılda 206 binden 3 milyon 623 bine ulaştığını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, okullarda yürütülen sportif yetenek taramasıyla da tespit edilen kabiliyetli çocukların özel eğitime alındığını, böylece kabiliyetli gençlerin çok erken yaşta keşfedilerek Türk sporuna yeni yıldızlar kazandırıldığını ifade etti.Spordaki başarıları artırmak için hayata geçirdiklerin en önemli yatırımlardan birinin de Sporcu Eğitim Merkezleri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “43 ilimizdeki Sporcu Eğitim Merkezlerimizde, bugün bin 61 gündüzlü, 610 yatılı olmak üzere toplam bin 671 sporcu yetiştiriyoruz. Bu merkezlerden faydalanan sporcularımıza hem faaliyet gösterdikleri spor dalı hem de okul dersleri için özel eğitimler veriyoruz” diye konuştu.
“Spora ilgi duyan evlatlarımız artık eğitimle hayalleri arasında bir tercih yapmak zorunda
kalmıyor”
Ödüllendirilen her başarının, daha büyük başarıların öncüsü olacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Bu amaçla başarılı sporcularımızın emeklerini zayi etmemek adına devlet olarak farklı mali destek programlarını uygulamaya aldık. Örneğin, 2021 yılı itibarıyla Sporcu Eğitim Merkezlerimize devam eden gündüzlü sporcumuza aylık 565 lira, yatılı sporcumuza ise aylık 706 lira harçlık ödemesi yapıyoruz. Yıldızlar kategorisindeki Dünya ve Avrupa Şampiyonlarımıza ise aylık bin 555 lira harçlık desteğinde bulunuyoruz. Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezleri'nden ise 465 yatılı, 728 gündüzlü olmak üzere toplam bin 193 sporcumuz yararlanıyor. Yine burada da büyükler kategorisindeki Olimpiyat, Dünya ve Avrupa Şampiyonlarımıza aylık 2 bin 825 lira harçlık ödemesi yapıyoruz. Üniversiteyi kazanan bütün millî sporcularımıza burs veriyor, Gençlik ve Spor Bakanlığımıza bağlı yurtlarda barınma önceliği tanıyoruz.”
Sporcuların uluslararası alandaki başarıları arttıkça ve bunun getirdiği imkânlar çoğaldıkça, ailelerin çocuklarını spora yönlendirme şevklerinin de büyüdüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Spora ilgi duyan evlatlarımız artık eğitimle hayalleri arasında bir tercih yapmak zorunda kalmıyor” diye konuştu.
“Hepimizin görevi gençlerimize hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir ortam sunmaktır”
“Gayemiz, bizim çektiğimiz çileleri gençlerimize çektirmemek, bizim yürüdüğümüz zorlu yollardan gençlerimizi yürütmemektir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, çünkü gençlere yapılan yatırımın, geleceğe yapılan yatırım olduğunu söyledi.Cumhurbaşkanı Erdoğan, başlatılan bu çalışmayı ortaokul ve lise seviyesine de teşmil ettiklerini açıklayarak yetenekli çocukların daha temelden desteklenmesi gerektiği fikrinden hareketle, ilk olarak Özel Öğretim Derneği’ne bağlı özel okul ve kolejlerle gereken mutabakat metinlerinin imzalandığını ve başlangıçta 538 kontenjanla ortaöğretimde bu uygulamayı hayata geçirdiklerini bildirdi.Tüm özel eğitim kurumlarını sporculara destek olmak ve Türk sporunu geliştirmek amacıyla bu mutabakata katılmaya davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sporcularımıza destek olan üniversitelerimizin Gençlik ve Spor Bakanlığı ile el ele vermesi, okullarımızı bilim yuvası olmanın yanında artık spor hayatımız için de birer merkeze dönüştürecektir” dedi. (H.M.Taner)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol