Karda arama kurtarma tatbikatı

Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) Kırklareli ile UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri) işbirliğinde 28 Şubat Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında tatbikat gerçekleştirildi. Senaryo gereği iki kurum işbirliğinde yoğun kar yağışında mahsur kalan ve donmak üzere olan bir vatandaş kurtarıldı.

28 Şubat Sivil Savunma Günü ve 01-07 Mart Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında Kırklareli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), UMKE ile birlikte karda arama ve kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi. Tatbikatta yoğun kar yağışı altında bulunan bir bölgede mahsur kalan ve donmak üzere olan vatandaşın olduğu bilgisi alındı. UMKE ile iletişime geçilerek birlikte yürütülen çalışma sonucu vatandaş bulunarak kurtarıldı.
Gerçekleştirilen tatbikatta vatandaşın karda mahsur kaldığı bilgisi alındıktan sonra yer tespiti yapıldı. Bulunduğu bölgeye herhangi bir taşıtın giremediği görülerek yakın zamanda AFAD Kırklareli Müdürlüğü envanterine katılan 8*8 amfibik araç ile bölgeye ulaşıldı. Mahsur kalan vatandaşa ulaşılmasının ardından yaralı durumda bulunan vatandaşa sedye ulaştırıldı. Sedyede boyun ve baş çevresi korumaya alınan vatandaş, kemerler ile sedyeye sabitlendikten sonra araca taşındı. Akabinde araç hareket ederek vatandaş, bekleyen sağlık ekiplerine teslim edildi.
Gerçekleştirilen tatbikatta Kırklareli’nde yoğun kar yağışı görülen bölgelerde yaşanabilecek kayıp, yaralanma gibi olaylara hazırlık yapıldı.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol