Kamu bankalarından destek paketi

AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, kamu bankalarının Kovit 19 pandemi süreci sonrası sosyal hayatın normalleşmesine ve ekonominin hareketlenmesine destek olmak amacıyla 4 yeni kredi paketi için harekete geçtiğini bildirdi. Bu kapsamda konut, (ikinci el konut dahil), taşıt, (ikinci el taşıt dahil), yerli üretim ve tatili kapsayacak destek paketinde önemli kolaylıklar sağlanacağını belirten Minsolmaz, destek paketinin hayırlı olmasını diledi. Destek paketi ile konutta yüzde 0,64, taşıtta yüzde 0,49, yerli üretimin desteklenmesi adına yüzde 0,55 ve tatil için yüzde 0,67 oranında faizli kredi verilecek.

AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, kamu bankalarının başlattığı 4 yeni finansman destek paketi ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kamu bankalarımız; yeni süreçte hayatın canlanması adına, 4 yeni finansman paketini hayata geçiriyor. Covid19 süreci sonrası ekonomik ve sosyal hayatı yeniden canlandırmak için, tarihin en önemli finansman destek paketi uygulamada. Konuttan taşıta, yerli üretime destekten, tatile kadar sağlanacak yeni finansman destekleri milletimize hayırlı olsun” dedi.
Kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank'ın ortak açıklaması ile, 4 yeni kredi paketinin hayata geçirildiğini anımsatan Minsolmaz, kredi paketlerinin, pandemi sürecinden normalleşme sürecine geçiş ve ekonominin canlanması adına finansman ihtiyacının uygun şartlarda sağlayabilmesini amaçladığını kaydetti.
4 kredi paketinin detayları
Öte yandan açıklanan kredi paketlerinin detayları belli olmaya başladı. Buna göre kamu bankaları sıfır konutlar için 15 yıla kadar aylık yüzde 0.64 faizli kredi sunacak. İkinci el konutlar için ise 15 yıl vade ve aylık yüzde 0.74 faizli kredi imkanı sağlayacak.
750 bin liralık üst limit
Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası'ndan yapılan ortak açıklamaya göre konutta kredi miktarı sınırlandırılmış olup; üç büyük ilde (İstanbul, Ankara ve İzmir) krediye konu olacak konutlar için 750 bin TL, diğer şehirler için ise en fazla 500 bin TL’ye kadar kredi kullandırılacak. Kredi kullanımında yüzde 10’dan başlayan, düşük özkaynak/peşinat oranı uygulanacak.
Taşıtta faiz yüzde 0.49
Ayrıca yerli üretim araçlarda yüzde 0.49-0.69 faizle taşıt kredisi sunulacak. 2. el binek veya ticari araçlar için verilecek kredilerde ise faiz oranı yüzde 0.82 olacak.
Azami 6 ay ödemesiz ve toplam azami 60 ay vadeli 2. el binek otomobil ve ticari taşıt kredilerinde azami limit 150 bin lira olacak.
Maksimum 7 yaşında araca verilecek
Kredi tutarı kasko değeri üzerinden özkaynak/yabancı kaynak üzerinden hesaplanacak olup, 7 yaşa kadar olan taşıtlar kredilendirilecek.
Sosyal hayatı destek kredi paketi
Bankalar bunun yanında bireysel müşterilerin sosyal ihtiyaçlarının finansmanının uygun şartlarda sağlanmasının yanı sıra yerli üretim yapan mobilya, elektronik, beyaz eşya, ev boya-seramik-kapı ve pencere sistemleri, ev tekstil, çeyiz ve bisiklet sektörlerini desteklemek amacıyla;
Yerli üretim yapan firmalar ile anlaşmalar yapılacak ve asgari 3.000 TL, azami 30.000 TL kredi tutarı ile 6 ay ödemesiz azami 60 ay vade, aylık yüzde 0.55 faiz oranı ile finansman imkanı sunacak. Anlaşma yapılan firmalar bankaların web sitesinde yayımlanacaktır.
Bireysel müşterilerin, anlaşmalı firmalar dışındaki yerli üretim yapan firmalardan satın alacağı mobilya, kahverengi küçük ev aletleri, ev boya-seramik-kapı ve pencere sistemleri ev tekstil, çeyiz ve bisiklet ihtiyaçlarının uygun şartlarda sağlanması amacıyla ise;
Asgari 3.000 TL, azami 30.000 TL kredi tutarı fatura karşılığı 6 ay ödemesiz azami 60 ay vade ile aylık yüzde 0.82 faiz oranı ile finansman imkanı sunulacak.
Tatile finansman desteği
Kamu bankaları tatil yapmak isteyenlere de uygun koşullu finansman sağlayacak. Yapılan açıklamaya göre tatil yapmak isteyen ve ilgili banka aracılığı ile maaş alan emekli ve çalışan müşterilerin tatil ve seyahat giderlerinin finansman ihtiyacının uygun şartlarda sağlanmasının yanı sıra, turizm sektörünü desteklemek amacıyla;
Ödeme 9 ay sonra başlıyor
Bankalarla anlaşma yapacak seyahat acentelerine tatil paketi satın almak için başvuran müşterilere 10.000 TL’ye kadar 6 ay ödemesiz 36 ay vade ile uygun şartlarda finansman imkanı sunulacak. Söz konusu kredinin 1. ve 2. taksitleri ilgili firma ve banka tarafından ödenecek; müşterilerin taksit ödemesi 9 ay sonra başlayacak. Bu kapsamda müşterilerin kullanacağı kredinin faizi aylık yüzde 0.67 oranına denk geliyor.
Kredi kartına özel imkan
Bunun yanında Seyahat acenteleri ile yapılacak anlaşmalarla tatil paketlerini, kredi kartlarıyla 3 ay ödemesiz, devamında 15 taksitle ödeme ile toplam 18 ay peşin fiyatına, faizsiz satın alma imkanı sağlanacak. Üye işyeri kampanya anlaşması yapılan firmalar bankaların web sitesinde yayımlanacak. 

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol