Kadına teknoloji eğitimi

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası, Habitat Derneği ve Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığıyla hazırlanan “Kadın İçin Teknoloji” eğitim projesi başladı. İlimizden yaklaşık 30 kadının katıldığı proje ile teknoloji ve internet dönüşümünü yakalayamamış kadınlara gerekli eğitimler verilerek temel düzeyde bilgisayar kullanabilmeleri amaçlanıyor.  

13 Ağustos Pazartesi günü başlayan eğitim 2 grup şeklinde yapılacak ve her eğitim 2 gün sürecek. 2 günlük eğitim süresince kadınlara temel düzeyde bilgisayar kullanma ve internet kullanımı öğretilecek.
2007’den bugüne
Kırklareli Halk Eğitim Merkezi Bilgisayar Laboratuar’ındaki eğitimler Habitat Derneği Gönüllüsü Ezgi Güler tarafından veriliyor. 2007 yılında Habitat Derneği ve TEKNOSA işbirliği ile başlatılan “Kadın İçin Teknoloji” projesinin eğitimlerini yaygınlaştırmaya çalıştıklarını dile getiren Güler, Projemizde internet dönüşümünü kaçırmış kadınların internet dönüşümünü biraz olsun yakalamalarını amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.
Eğitimlerin detayları hakkında bilgi veren Güler, “Eğitimlerimizi 2 grup şeklinde gerçekleştiriyoruz. Her grup 2 gün olarak kurs görecek. Bir grupta ortalama 10-15 arası kadınla çalışacağız Kırklareli’nde.
Eğitimlerimizi öncelikle temel bilgisayar kullanımı ile başlayacağız bilgisayarın donanımını tanımış olacağız. Sonrasında internet eğitimi ile başlayıp biraz interneti tanıyacağız ve e-hizmetler üzerinde duracağız. Kadınlarımızın en azından internet üzerinden randevu almalarını amaçlıyoruz. Son olarak da internet güvenliği ve mobil internet üzerinde duracağız” sözlerini kaydetti.
18 yaşından 70 yaşına kadar kadınlar davetli
Güler eğitimlerde genel olarak bir yaş grubu hedefleri olmadığını söyleyerek, amaçlarının teknolojik dönüşümü yakalayamamış her kadın olduğunu, “Kursiyerlerimiz 18 yaşında bir genç bir kadın da, 70 yaşında erişkin bir kadın da olabilir” ifadelerini kullanarak anlattı.
Kadınlar kurstan memnun ayrılıyor
Kursiyerlerin kurstan çok memnun aldığını dile getiren Güler, “Kursiyerlerimiz çok mutlu oluyorlar. En azından buradan çıktıkları zaman en basitinden istedikleri bir yemek tarifini internetten atayıp bulabiliyorlar. Zaten kursta her şeyi öğretmeyi hedeflemiyoruz en azından bir şeyi iyi öğrenseler bizler için yeterli” dedi.
Kursu tamamlayan kadınlar sertifika kazanıyor
Organizasyon; Habitat Derneği, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası(TSO), Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa imzaladığı bir protokol sonrası hayata geçerken, Kırklareli TSO’nun yerel organizasyonuyla gerçekleştirildi. Güler, kursu tamamlayan her kadının bir sertifika almaya hak kazandığın ifade ederken, her kursiyere eğitimler öncesinde ve eğitimler sonrasında testler yaptıklarını söyleyerek, bu sayede eğitimden beklediklerini ve bulduklarını kursiyerlerden öğrendiklerini bildirdi.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol