KARLIBAĞ HARDALİYESİNİ RAHMAN ÖZKAYAK'LA KONUŞTUK

18.02.2014 günü KARLIBAĞ HARDALİYE %200 Üzüm suyu Kırklareli konusunu RAHMAN ÖZKAYNAK'LA konuştuk. RAHMAN ÖZKAYNAK:
Karlıbağ Hardaliyesi % 200 üzüm suyundan üretilmiştir. Üzüm kabuk ve çekirdeği ile fermante edilirken içerisine Vişne yaprağı ve yabani Hardal tohumu katılarak uzun süre bekletilir. Bekletme esnasında kabuk ve çekirdeğin gücü ile enerjisinide suyuna almış olur.
Katışıksız üzüm suyu daha güçlendirilerek kullanımı sağlanmış oldu. HARDALİYENİN FAYDALARI:
Kan yapıcı özelliği vardır. Yüksek enerji ve karbonhidrat ihtiyacını karşılar.
Güçlü antioksidanlar içerir. Bileşimlerindeki Fenolik Bileşiklerin antioksidatif ve antimikrobiyal etkileri vardır. Tansiyonu düzenler.
Zayıflamış kan damarlarını güçlendirir. Yenilenen damarlar yaşlılığı geciktirir. Hücrelerin yenilenmesini sağlar. Serbest Radikalleri Etkisiz Hale Getirme Gücü Bakımından E vitamininden, B ve C Vitamininden 20 kat daha etkili olduğu saptanmıştır."
Kaynak Raporu TUBİTAK 2012 No:5124501
"Dedeler Nereden Gelmişlerdir?"
RAHMAN ÖZKAYNAK: "Konya Karamandan Bulgaristan'a iskan edilmişiz. Göç ettirilmişiz" dedi. Teşekkürler. Trakyada Balkan Göçmenleri yaşıyor…
ATATÜRK'ÜN "HARDALİYEYİ MİLLİ İÇECEK HALİNE GETİRİNİZ" sözünü geçte olsa yerine getirmek için yola çıkan KARLIBAĞ HARDALİYE bu kültürel içeceği önce Türkiye'de daha sonrada dünyaya tanıtmak için elinden gelen gayreti göstermektedir.
Çocukluğumda içtiğim Hardaliye çok hoşuma gitmişti. Rahman Özkaynak'ın ikram ettiği küçük şişedeki hardaliyeyi içtim. Lezzeti, tadı çok güzeldi. Hardaliyenin tanıtımını yapmak için yola çıkanlara selam olsun.
Kırklareli Hardaliye Kentidir. Kırklareli Halkı Eğitime Büyük Önem Verir. Çocuklarını okutmak için ölünceye kadar büyük gayret içindedir. Oğlum okusun, iş güç sahibi olsun. Evim olsun der durur. Kırklarelinin süt ürünleride çok kalitelidir. Peynirimiz, kaşarımız, yoğurdumuz.
Vizeli VASIF GÜREL:"Klasik eski kaşarı üretiyoruz. Tarihi koyun kaşarımız nefistir. Bu konuda üreticilerin yanında olsun hükümetlerimiz." demişti. Değirmencikte Vasıf Gürel'in koyun kaşarı üretilen yerini görmüştüm.
Eski koyun Kaşarımız Klasik yöntemlerle üretiliyor. Tadı, lezzeti nefis oluyor. Türkiye tarihi yönden lezzet duraklarıyla harika bir memlekettir.
Kırklareli Hardaliyesiyle, eski koyun kaşarıyla, yoğurdu, peyniriyle lezzet duraklarından birisidir. Kırklareli Kırıkkale değildir! Kırklareli Kırıkkale ile karıştırılmasın! Serhat Şehrimiz Kırklareli Dupnisa Mağarasıyla Sosyal yaşamıyla, karizmasıyla Istranca eteklerinde Huzurun Kentidir… KIRKLARELİM, TRAKYAM SONSUZA KADAR KALBİMDESİN…

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. şezayi savaş......39 kasabalı kızan 13 Şubat 2018 Salı 20:53:15

    Sehlaatin ocam...sana taaaaa Agdenizden selamlar.senin yazıların inanırmısın buralarda okunur.beyenilir. yazarsın gösel fikir yazısı. bende derim bu benim öyretmenim derim. ayret ederler sana. sen Atatürk lisedeydin çak talebeydim u vakıt.anlattırır idin bize tariği vakaları. bu yasıyı okuyunca veresin bana cuvap. göstereyim kuşulara senin yaını. deyeyim bak benim muallim emşerim budur. çak üvüneyim seninle. ayde metip yolun açık olsun.bu mektibi alan ocama selam olsun.