Jet Motoru Tasarımı Birincilik Ödülünü Uzunköprülü Bilim insanı ve Ekibi Kazandı

Türkiye'nin en çok katılım sağlanan ve ses getiren festivallerinden TEKNOFEST, bu sene Karadeniz’de gerçekleştirildi. Yerli markaların ürünlerini sergilediği festivalde, İHA-SİHA ve bir çok yerli teknoloji TEKNOFEST’e damga vururken, ilçemizi gururlandıran bir tabloya sahne oldu. Uzunköprülü Öğretim Üyesi Doç.Dr.Dz.Yrb. Doğuş Özkan ve ekibi Teknofest Jet Motoru Tasarım yarışmasında Türkiye birinciliği ve dünya üçüncülüğü ödülünün sahibi oldu.

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali kapsamında toplam 11 Bin 593 takımın başvuruda bulunduğu ve 1844 yarışmacının çeşitli dallarda hazırladığı tasarımların finallerde sergilendiği TEKNOFEST Karadeniz’de Teknofest Jet Motoru dalında hazırladığı tasarımıyla 1. ödülünün sahibi Uzunköprülü bilim insanını oldu. Uzunköprü’nün yetiştirdiği en önemli bilim insanlarından biri olan Milli Savunma Üniversitesi Öğretim üyesi Doç.Dr.Dz.Yrb. Doğuş Özkan ve ekibi Teknofest Jet Motoru Tasarım yarışmasında Türkiye birinciliği ve dünya üçüncülüğü ödülünün sahibi olurken, birincilik ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldılar.

DOÇ .DR. DZ. YRB. DOĞUŞ
ÖZKAN KİMDİR?

1980 yılında Uzunköprü’de doğan Doğuş ÖZKAN; Naim ve Özgün ÖZKAN çiftinin 3 çocuğundan biridir. İlkokul eğitimini 1987-1992 yılları arasında Atatürk Ortaokulunda, ortaokul öğrenimini ise 1992-1996 yılları arasında Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır. 1996 yılında Deniz Askeri Lisesine katılmış ve eğitimini tamamlamak üzere 1999 yılında Deniz Harp Okuluna geçiş yapmıştır. 2003 yılında Deniz Harp Okulundan Teğmen olarak mezun olmuş 2003-2016 yıllarında Deniz Kuvvetleri Komutanlığında farklı görevlerde bulunmuştur. Yıldız Teknik Üniversitesinde doktorasını yapmasının ardından 2016 yılından itibaren ise Milli Savunma Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğretim görevlisi olarak görev yapmaya başlamış ve halen olarak görev yapmaktadır. Şehrimiz eşrafından Veysel ve Sabriye Kurtar’ın kızı Gülay Özkan ile evli olup 2 çocuk babasıdır.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol