“Her Köy Elini Taşın Altına Koymalı”

Kırklareli İl Genel Meclisi Kasım ayı birleşimlerini sürdürüyor. Dördüncü birleşimini geride bırakan meclis 5 maddeyi görüşüp karara bağladı. Lüleburgaz Eskitaşlı köyünün imar planının hazırlanması ile ilgili görüşülen maddede alınan kararın sonrasında imar planları ile ilgili başvuruda bulunan köylerin imar planlarının hazırlanması için gereken ücret ilgili köy muhtarlığı tarafından karşılanacak. İl Özel İdaresinin bütçesinin bu gibi işlemler için yeteri kadar ödeneğe sahip olmadığı gerekçesi ile alınan karar hakkında konuşan Meclis Başkanı Saffet Üresin, “Her köy elini taşın altına koymalı” dedi.

İl Genel Meclisi 4’üncü birleşimin 4’üncü maddesinde Lüleburgaz Eskitaşlı köyünün 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı yapılması ile alakalı İmar ve bayındırlık raporu görüşüldü.
İmar planları hazırlandıktan sonra konu yeniden gündeme gelecek
Raporu okuyan İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Cavit Çağlayan, 2018 yılında 2 köyün imar planının hazırlanacağını belirtti. İlimizde bulunan köyler içerisinde nüfus olarak büyük bir köy olan Eskitaşlı köyünün imar planının tüm masraflarla birlikte Eskitaşlı Köy Muhtarlığı tarafından karşılanacağından bahseden Çağlayan, imar planlarının hazırlandıktan sonra konunun yeniden İl Genel Meclisi’nin gündemine geleceğini söyledi. Çağlayan, imar masraflarının bundan sonra Eskitaşlı köyünde olduğu gibi talep eden köy muhtarlığı tarafından karşılanmasının uygun olduğunu sözlerine ekledi.
Konuyla ilgili söz alan CHP Grup Başkanı Çetin Şinikoğlu, komisyona tespitinden dolayı teşekkür etti. İlimizde 180 köyün bulunduğundan bahseden Şinikoğlu, bütçede bu konuda yeteri kadar ödenek olmadığını vurguladı. Komisyon raporunu olumlu bularak bu yönde oy kullanacaklarını belirtti.
Muhtar her haneden para
toplayacak
AK Parti Grup Başkanı Nihat Sağlam konunun muhtarlığı zorlamaması gerektiğini söyledi. Cavit Çağlayan konu ile alakalı olarak muhtarla görüşme yaptıklarını ve muhtarın her haneden para toplayacağını kaydetti. Ayrıca imar planının hazırlandıktan sonra yeniden meclise geleceği için herhangi bir sorunun çıkmayacağını sözlerine ekledi.
Toplanacak tutar henüz belli değil
Hane başına alınacak tutar ile ilgili kesin bir uzlaşma bulunmazken Meclis Üyesi Serdar Dura konuyla ilgili soru yöneltti. Cavit Çağlayan, bu gibi pek çok köyün sırada beklediğini ve her birinin parasının İl Özel İdaresi bütçesinden karşılanmasının mümkün olmadığı vurgulayarak, bu durumun uygulanmasının mantıklı olduğunu söyledi. Toplanacak paranın kendi kontrollerinde olmadığını da sözlerine ekleyen Çağlayan, muhtarın isteğine göre her haneden farklı veya aynı miktarda para toplanabileceğini belirtti.
Bu gibi durumlarda taler eden köyün gerekli olan tutarı toplaması gerektiğini ifade eden Meclis Başkanı Saffet Üresin, her köyün elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi.
Konuşmaların sonrasında oylamaya sunulan Eskitaşlı köyünün Nazım İmar Planı ve Uygulama İmar Planı hakkındaki rapor oy birliği ile kabul edildi. Onaylanan bu madde ile Kırklareli’ndeki köylerin imar planları ücretlerinin köy muhtarlıkları tarafından karşılanacağı belirlenmiş oldu.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol