Haydi Kırklareli, Haydi Türkiye, sandık başına

Sonunda 24 Haziran geldi, çattı. Türkiye yarın sandık başında kaderini belirleyecek. İktidarıyla - muhalefetiyle uzun ve yorucu geçen bir sürecin ardından yarın söz millette olacak. Ülkemizin döneceği bu çok önemli viraj öncesinde yapılan anketler önemli bir gerçeği de gözler önüne serdi. Çoğunluğu gençlerden oluşan büyük bir kitle sandığa gitmemeyi düşünüyor. Buna karşın başta siyasiler, uzmanlar, STK temsilcileri, akademisyenler hep bir ağızdan haykırıyorlar; “Sandığa gidin, vatandaşlık görevinizi yerine getirin!”

Yarın Türkiye kaderini belirliyor. Vatandaşlar sandık başına giderek 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 27. dönem Milletvekilliği’ni oylayacaklar. Özellikle son üç ayda siyasi cephelerin seçim çalışmaları, ülkenin kaderini belirleyecek bu halk oylamasının önemini de gösterdi. İlimizde iktidar kanalıyla başbakan, bakan, bakan yardımcısı, genel başkan yardımcılarının ziyaretleri ile gerçekleşen paneller ve sunumlar, durumun ciddiyetini gözler önüne serdi. İktidar halka 2002’den 2018’e Kırklareli’ne yapılan yatırımları anlattı ve vatandaşlardan yetki istedi.
Şimdi ise söz millette
Ülkemizin döneceği bu çok önemli viraj öncesinde yapılan anketler önemli bir gerçeği de gözler önüne serdi. Çoğunu gençlerin oluşturduğu büyük bir çoğunluk sandığa gitmemeyi düşünüyor. Buna karşın başta siyasiler, uzmanlar, STK temsilcileri, akademisyenler hep bir ağızdan haykırıyorlar; “Sandığa gidin, vatandaşlık görevinizi yapın. Hepinizi sandıklara bekliyoruz”
Halk oylamasında yurt içinde 56 milyon 322 bin 632 seçmen, 180 bin 065 sandıkta oy kullanacak. Bu kapsamda yapılacak olan seçimde Kırklareli’nde 272.674 seçmen oy kullanacak.-
Seçmen bilgi kağıdı gelmeyen              vatandaşlar da oy kullanabilecek
Seçmen kağıdı olmayan vatandaşlar yanlarında bulundurdukları nüfus cüzdanı ile oyunu kullanabilecek. Seçmen kağıdı yanında olmayan vatandaş da oyunu kullanacak. Seçmen kağıdı vatandaşın hangi okulda, hangi salonda ve hangi sandıkta oyunu kullanacağına ilişkin bilgilerin yazıldığından hem vatandaşın hem de seçim görevlisinin işlerini daha da kolaylaştıracağı için vatandaşın bu seçmen kağıdını yanında bulundurması faydalı olacaktır.
''Nerede oy kullanacağım?'' ve ''Seçmen kaydı sorgulama nasıl yapılır?'' sorgusu internet üzerinden hız kesmeden sürdürülüyor. Seçmen sorgulama işlemleri ve nerede oy kullanılacağı bilgisine erişmek isteyen vatandaşlar, e-Devlet üzerinden yahut Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığı resmi internet sitesi aracılığıyla gerçekleştirebilecektir.
Seçim yasağı ne zaman başlıyor?
Erken seçim hakkında insanların merak ettiği konulardan biri de seçim yasaklarının ne zaman başlayıp ne zaman biteceği. 24 Haziran milletvekili genel seçim takviminde seçim propagandası ve yasakları 15 Haziran 2018 tarihinde başlayıp 24 Haziran saat 18:00 tarihinde sona erecek. Seçime  saatler kala anketler, tahminler herhangi bir şekilde bir vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayını ve herhangi bir suretle dağıtımı yapılamayacak.
Seçim günü içki yasağı saatleri
Oy verme günü olan 24 Haziran Pazar günü saat 06.00'dan 24.00'e kadar her ne suretle olursa olsun alkollü içki satılması, içkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit alkollü içki satılması ve verilmesi ile içilmesi yasak olacak.
24 Haziran seçim yasakları neler?
1-)Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiç kimse, 5237 sayılı kanunun ilgili maddesi uyarınca köy, kasaba ve şehirlerde silah taşıyamayacak.
2-)Oy verme günü oy verme süresince kahvehane, kıraathane ve internet kafeler gibi bütün umumi eğlence yerleri kapalı olacak. Eğlence yeri niteliğini taşıyan lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek. Seçim yasaklarına ve yukarıdaki kurallara uyulmak şartıyla oy verme günü saat 18.00'den sonra düğün yapılabilecek.
3-)Seçim günü saat 18.00'e kadar radyolar ve her türlü yayın organları tarafından seçimler ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak.
4-)Radyo ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatlerinde ancak YSK tarafından seçimlerle ilgili olarak verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek.
5-)Bütün yayınlar saat 21.00'den sonra serbest olacak ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.
6-)Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalması halinde aynı hükümler, 8 Temmuz tarihinde de uygulanacak.
7-)Seçimlerin başlamasından bitimine kadar seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma, seçim süresince ve seçimden sonra seçim konularıyla ilgili bütün yolsuzlukları, şikayet ve itirazları inceleme ve kesin karara bağlama, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin ve Cumhurbaşkanlığı seçim tutanaklarını kabul etme görevi YSK'da olacak. YSK'nın kararları aleyhine başka bir merciye başvurulamayacak. Kararda, 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu'nda yer alan milletvekili seçilme şartları ve buna engel teşkil eden durumlar ile adaylara karşı itiraz ve adayların incelenmesi konuları da yer aldı...

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol