Halil Kahraman bir dönem daha başkan

Kırklareli Esnaf Kefalet Kooperatifi 58.Olağan Genel                 Kurulu’nu 11 Şubat Pazar günü Paşa Kafe’de gerçekleştirdi. Genel kurulda gerçekleştirilen seçimlerde Halil Kahraman bir dönem daha başkanlık görevine seçildi. Saat 12.00’da başlayan genel kurul yoğun katılım ile gerçekleşti. Genel kurulda konuşan Başkan Kahraman; “Kooperatifimizin çok değerli ortakları, 2 yıl önce sizin, helal oylarınızla, bu göreve geldik. Bizler, esnaf, sanatkar ve nakliyeci esnaflarımız olarak, çok büyük bir aileyiz” dedi. 

Kırklareli Esnaf Kefalet Kooperatifi 58.Olağan Genel Kurulu geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirildi.

11 Şubat 2018 saat 12.00’da Paşa Kafe’de başlayan etkinliğe katılanlar arasında; AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, Keşan Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı İsmail Atakan, Pınarhisar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı İbrahim Çobanoğlu, AK Parti Kırklareli Merkez İlçe Başkanı Can Cafer Toklucu, AK Parti Kırklareli Gençlik Kolları Başkanı Bahadır Kovankaya, CHP Kırklareli İl Başkanı Tayfun Okan Çobancık, CHP Kırklareli Merkez İlçe Başkanı Gürcan Saatçı, MHP Kırklareli İl Teşkilatı, İYİ Parti Kırklareli İl Teşkilatı, STK temsilcileri ve oda temsilcileri katılım gösterdi. Divan teşekkülünün oluşturulması ile başlayan genel kurulda Divan Başkanlığına, Keşan Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı İsmail Atakan, yardımcılığına ise; Pınarhisar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı İbrahim Çobanoğlu seçildi. Saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı ile devam eden genel kurulda, geçmiş dönemlere ait faaliyeti denetim ve mali raporlar okundu. Oylamaya sunulan raporlar oy birliği ile kabul edildi.
Genel kurul konuşmalarla devam ederken, kürsüye Kırklareli Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Halil Kahraman geldi. Kahraman, sözlerine Afrin’de sürdürülen “Zeytin Dalı Harekatı”nda şehit düşen askerlerimize rahmet dileyerek başladı. Kahraman, “Çok değerli ortaklarımız malumunuz ülkemiz çok zor bir süreçten geçmektedir. Yine şehit haberleri aldık. Öncelikle şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Cenabı Allah Münbiç’teki, Afrin’deki, Suriye’deki Şanlı Türk Ordumuzun ve Türk Askerlerimizin yardımcısı olsun.
Bizler dualarımızla her zaman onların yanındayız. Tüm esnaf ve sanatkarlarımız her zaman olduğu gibi, ülkesine, vatanına, ayyıldızlı şanlı bayrağına, birlik ve beraberliğine sahip çıkmıştır. Bundan sonra da yanlarında olmaya devam edecektir, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.
Helal oylarınızla göreve geldik
Başkan Kahraman konuşmasının devamında, “Kooperatifimizin çok değerli ortakları, 2 yıl önce sizin, helal oylarınızla, bu göreve geldik. Bizler, esnaf, sanatkar ve nakliyeci esnaflarımız olarak, çok büyük bir aileyiz. Kırklareli’ndeki esnaf ve sanatkarların yaklaşık yüzde 60’ına etiketleme bakmadan, kimseye ayrım yapmadan, devlet destekli 1 yıldan-10 yıla kadar yıllık yüzde 4 ve yüzde 5 faizli, Halk Bankası kanalıyla siz esnaflarımıza 53.289.000 lira kredi verdik. Sizlere kefil olduk, zor zamanlarınızda daima yanınızda durduk. Bundan sonra da her zaman yanınızda olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Kooperatifçiliğin mutfağında gelen bir kardeşinizim
Başkan Kahraman kooperatif yönetimi olarak tutumlarından bahsederek; “Sevgili ortaklarımız, daha önce söylediğim gibi kooperatifçiliğin mutfağından gelen bir kardeşiniz olarak, şimdiye kadar olduğu gibi 2017 yılında da yönetim ve denetim kurulumla beraber, risk alarak kooperatiflerimizin imkanlarını kullanarak, hiçbir ortağımızı protesto etmeden, evini, işyerini, arsasını, tarlasını, malını, mülkünü hiçbir şeyini sattırmadan, kimseyi avukata vermeden, her idare ederek görevimizi yürüttük. Burada biz yöneticilerin olduğu kadar siz ortaklarımızın da büyük payı bir vardır. Sizler de her zaman, borçlarınıza sahip çıktınız. Yeri geldi yemeden içmeden çalışıp borçlarınızı ödediniz. Sizlere de bu duyarlılığınızdan dolayı çok teşekkür ederim” dedi.
Kooperatifin yaptığı
yardımlar
Kahraman geride bırakılan dönemde yapılan sosyal yardımlardan bahsetti; “Değerli ortaklar, bu sene de ince eleyip sık dokuyarak, toplam 45 ortağımızın üniversitede okuyan çocuklarına 40 bin 500 lira karşılıksız burs vermeye devam ettik. 28 ortağımızın çocuklarına; okul yardımları yaptık. Askere giden mağdur durumda olan, 36 vatan evladına yol parası ve yardımlar yaptık. Toplamda 81 bin 600 lira sizler adına sosyal yardımlarda bulunduk. İnşallah bundan sonra da bulunmaya devam edeceğiz.”
Başkandan teşekkürler
Başkan Kahraman görev süresince kendisine destek olan isimleri sıralayarak şu ifadeleri kullandı; “Sevgili ortaklarımızı her zaman olduğu gibi, esnaflarımızın; planlamaları ve her türlü sorununda Ankara’daki temsilcimiz, Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekilimiz, sevgili kardeşim Selahattin Minsolmaz’a, bizlerden desteğini hiçbir zaman esirgemeyen başta Sayın Genel Başkanımız Abdülkadir Akyüz ve yönetimine, bizlerle devamlı beraber olan, her zaman yanımızda duran 29.Bölge Birlik Başkanımız İsmail Atakan abime ve yönetimine sonsuz şükranlarımı sunarım” diyerek bu isimleri alkışlattı. Değerli ortaklar sözlerimi sonlandırmadan önce, sizler için hizmette sınır tanımayan mesai mefhumu gözetmeden, durmadan çalışan tüm personelime ve mesai arkadaşlarıma sizler adına sonsuz teşekkürler eder, şükranlarımı sunarım. Bizler sizler hizmet için varız. Sizler varsanız, bizler varız. Hepinize sonsuz sevgi ve saygılarımı sunarım. Kalın sağlıcakla, hepinizi çok seviyoruz.”
Hep birlikte Kırklareli’ni
oluşturuyoruz
Başkan Halil Kahraman’ın konuşmasının ardından kürsüye AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz geldi. Minsolmaz konuşmasında; “Esnaf ve kefalet kooperatifleri toplumumuz için çok önemli. Ben TBMM’de yapılan yasama faaliyetlerinden fırsat bulabildiğim her zaman yapılan kooperatif ve oda seçimlerine katılmaya çalışıyorum. Çünkü hep birlikte Kırklareli’ni oluşturuyoruz. Konu sadece siyasetten, kamu kuruşlarından veya bürokrasiden ibaret değil. Reel sektörün, çimentosu yapı taşı esnaflardır. Her ne kadar odalar ve kooperatifler kredilerini bankalardan alsalar da kooperatifin altında ortak bir çaba sarf etmekle mümkün oluyor” şeklinde konuştu.
Devletimizin menfaati
söz konusu olunca...
Minsolmaz, Afrin hakkında konuşarak; “Şehrimizin menfaatleri kadar ülkemizin ve bölgemizin de menfaati çok önemlidir. Konu ülkemizin menfaati olunca siyasi partiler olarak fark gözetmeksizin bir arada olabiliyoruz. Bugün AK Parti Milletvekili olarak buradayım. CHP il ve ilçe başkanlarımız burada. MHP’den kardeşlerimiz ve diğer siyasi partilerin temsilcileri bugün bir aradayız. Eğer biz burada olup odalarımızın, kooperatiflerimizin genel kurullarını gerçekleştirebiliyorsak, bu Mehmetçiklerimizin sayesindedir. Bunun bedelini yaşamlarını vererek ödeyen öncelikle aziz şehitlerimize rahmet, gazilerimize acil şifalar ve şu anda Afrin’de terör örgütlerini bölgeden temizlemek için çaba sarf eden askerlerimize başarılar diliyorum.
Kooperatifler masanın
4 ayağından birisini oluşturuyor
Kooperatif ve odaların öneminden bahseden Minsolmaz; “Bir ülkenin sağlıklı bir şekilde varlığını sürdürebilmesi için sadece TBMM’nin kanun çıkarması milletvekillerinin ve kamu kuruluşlarının bu kanunları uygulaması yeterli olmuyor. Birçok faktör bu durumda etkilidir. Bunlardan birisi de kuşkusuz ki odalar ve kooperatiflerdir. Kesinlikle siz kooperatiflerin ve odaların kendi içerisinde otokontrol gerçekleştirerek kalitelerini arttırmalarına yardımcı olmalılar. Bunlar bizim kültürümüzde Anadolu Selçuklu’dan ve Osmanlı’dan bu yana olan bir şeydir. O zaman ahilik kültüründe eğer ki bir esnaf işinde yeterliliği gösteremezse işinden bir süre uzaklaştırılırdı. Buna da “pabucu dama atıldı” denir. Yani esnafın odası kendi içerisinde ayıplı mal üreten esnafını vatandaşa teşhir ederek işinden uzaklaşıyor.
Böyle bir gelenekten gelen bir toplumuz. Buradan esnaflığın ne kadar önemli olduğunu emeğini, alın terini ve her şeyden önemlisi vatan sevgisini görebiliyoruz. Bizlerde hükümet olarak her zaman küçük esnafın yanındayız ve onları korumak için her şeyi yapacağız bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın ” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından seçime geçildi. Seçimler açık oylama usulü ile yapıldı. Seçim sonrasında ise Mevcut Başkan Halil Kahraman bir dönem daha Kırklareli Esnaf ve Kefalet Kooperatifi’nin başkanlığına seçildi. Seçimin ardından yemek ikramı yapıldı, yemek sonrasında genel kurul sona erdi.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol