Gündoğdu, “Emeklinin, Memurun Maaşları Eriyip Gidiyor”

Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu gündeme dair önemli açıklamalarda bulunurken sıkıntılı bir sürecin içerisinde olunduğuna dikkat çekti.

Vekil Vecdi Gündoğdu son aylarda üstü üste gelen zamların bununla birlikte de döviz kurundaki artışın etkilerinin özellikle memur, emekli ve asgari ücretlinin üzerinde sıkıntı yarattığını söyledi. İstatistiki verileri yayınlayan Türk-iye İstatistik Kurumunun bile artık gerçekleri gizleyeediğini söyleyen Gündoğdu her geçen gün sıkıntıların aratarak büyüdüğünü ifade etti. İstatistikleri kamuoyuyla paylaşan Vekil Gündoğdu şunları söyledi: “Memur ve emekliye 6 ay için yapılan yüzde 3 zam 3 ayda eriyip yok olduğu gibi, maaşlar da temmuza göre 1.23 puan eksiye düştü. Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) göre temmuz-eylül dönemini kapsayan 3 ayda tüketici enflasyonu yüzde 4.23 oldu. Böylece 6 ay için verilen zam sıfırlandığı gibi, dar gelirli milyonlarca vatandaşın devletten 1.23 puan zam alacağı oluştu. Vatandaşın mağdur edilmemesi için bu farkın hemen bugünden ödenmesi gerekiyor. Ancak hükümet yeni yılın başına kadar enflasyon farkını bekletip, maaşlar daha da eridikten sonra ocak ayında farkı yatıracak. Bu da yeni yılın başına kadar milyonlarca dar gelirlinin daha da fakirleşeceği, çarşı, pa-zar, market fiyatları kar-şısında daha da çaresiz kalacağı anlamına geliyor.Memur ve emeklinin maaşına ikinci 6 ay için yüzde 3 zam yapıl-mıştı. Yılın sonuna kadar fiyatlar hiç artmasa ya da en fazla yüz-de 3 artsa bu zam kısmen ra-hatlamayapacaktı. Ancak enf-lasyon temmuzda yüzde 1.8, ağustosta yüzde 1.12 ve en son eylülde yüzde 1.25 artınca 3 aylık enflasyon yüzde 4.23'e fırladı.

Yüzde 3'lük zammın getirisi tükendiği gibi memur ve emeklinin aylığı temmuz maaşının da gerisine düştü. Üstelik bu erime çarşı ve pazardaki gerçek hayat pahalılığına göre değil, TÜİK'in çarşı pazarı yansıtmayan resmi enflasyon verisine oranla yaşandı.
Hükümetin bir türlü dizginleyemediği yüksek enflasyon yüzünden en düşük dereceli memurun 4 bin 444 lira olan temmuz maaşı bugün 4 bin 263 liraya düştü. Temmuza 5 bin 292 lira zamlı maaşla başlayan hemşire de 214 lira kaybetti, maaşının alım gücü 4 bin 853 liraya düştü.
En düşük aylıklı memur emeklisi Temmuza 3 bin 166 lirayla başladı. Enflasyon maaşından 3 ayda 128 lira götürünce bugünkü alım gücü 3 bin 38 liraya düştü. İşçi emeklisinin bin 626 liralık aylığı bin 560 liraya, esnaf emeklisinin bin 764 lira olan aylığı bin 692 liraya, çiftçi emeklisinin bin 663 liralık aylığı da bin 596 liraya geriledi” dedi. (E.Baycan)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol