“Gücümüz Milli irade, hedef büyük Türkiye”

Türkiye için karanlık bir gece olarak tarihteki yerini alan 15 Temnmuz darbe girişimi ile ilgili basın açıklaması düzenlendi. Açıklamada Kırklareli'deki birlik ve beraberlik de dikkatlerden kaçmadı. Türkiye'nin sivil toplumunu temsil eden; Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Türkiye kanadı olan, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK), Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN), Hak – İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAS-İŞ), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye KAMU-SEN), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) olarak gerçekleştirilen açıklamada 15 Temmuz'dan güçlenerek yürüyen bir Türkiye mesajı verildi.

 

Sivil Toplum Örgütleri’nin Kırklareli İl Temsilcileri olarak, 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümünde, tüm Türkiye ile aynı anda Kırklareli Ticaret Borsası’nda da ortak basın açıklaması yapıldı.

 

Açıklamayı Borsa Yönem Kurulu Başkanı Turhan Altıntel, Ticaret ve Sanayi Odası Yönem Kurulu Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş ve Kırklareli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Ali Fuat Şeker birlikte yaptı.

 

“Türkiye’nin sivil toplumunu adına”

Kırklareli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Altıntel yaptığı açılış konuşmasında, birlik ve beraberlik mesajı vererek “Türkiye’nin sivil toplumunu temsil eden; Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Türkiye kanadı olan; · Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), · Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), · Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN), · HAK- İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), · Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), · Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), · Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye KAMU-SEN), · Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) olarak buradayız.” sözlerini dile getirdi.

 

“81 ilde aynı anda yapıyoruz”

Türkiye genelinde ortak yapılan bir açıklama olduğunu dile getiren Başkan Altıntel, “Bu masada oturan demokrasi sevdalısı kurumlar olarak, bu ortak açıklamayı 81 ilde aynı anda yapıyoruz. Tarihimizin en zor günlerinden biri olan 15 Temmuz’un yıldönümüne giriyoruz. İki haa boyunca, farklı etkinliklerle, hazırladığımız afişlerle ülkemizin tamamında 15 Temmuz ruhunu canlı tutacağız. 15 Temmuz’u unutmayacağız, unuurmayacağız. 15 Temmuz’un Türkiye için bir milat olduğuna inanıyoruz. Çünkü bu alçak saldırı, darbenin ötesinde bir işgal girişimiydi. 15 Temmuz, İsklal Harbinden bu yana ülkemizin karşılaşğı en büyük tehlikeydi. O gece Fetullahçı terör örgütü, “devle” ele geçirmeye, mille tahakküm alna almaya kalkış. Darbe girişiminin asıl amacı; ülkemizi tarihimizde görülmemiş bir kaosa sürüklemek, kardeş kavgası başlatmak ve Türkiye’yi iç savaş ortamına sokmak. Darbe teşebbüsünün nihai amacı; Türkiye Cumhuriyeni bir daha ayağa kalkamayacak duruma düşürmek.” şeklinde konuştu.

 

“Allah’a şükürler olsun Millemiz, cesare ve ferase ile bu belayı, bu fitneyi durdurdu”

Milletin göstermiş olduğu cesareti vurgulayan Ticaret Borsaso Yönetim Kurulu Başkanı Altıntel, “Millemiz demokrasimize ve özgürlüğümüze kasteden bu saldırı karşısında dik durdu, canı pahasına değerlerini savundu. Bu masadaki kuruluş Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Gazi Meclisimiz, Başbakanımız, siyasi parlerimiz, millemiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve medyamızın kararlı duruşuyla bir destan yazdık. Haince planlanmış darbe girişimini savuşturan millemizin önünde saygıyla eğiliyoruz.” dedi.

 

“15 Temmuz’da Türkiye, en zor demokrasi sınavını büyük başarıyla vermiştir”

Türkiye'nin en zor sınavını 15 Temmuz'da verdiğini dile getiren Kırklareli  Ticaret ve Sanayi Odası Yönem Kurulu Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş, “Demokrasimizin, hiçbir kaba kuvvete teslim olmayacak kadar güçlü olduğunu herkese gösterdik. Millemiz darbeye karşı durarak şunu açık şekilde ilan etmişr. “Türkiye Cumhuriye devleni Millen iradesi dışında hiçbir güç yönetemez.” Bu, dünyaya örnek olacak bir tavırdır. Elbee bunun için büyük bir bedel ödedik. Darbe girişimine karşı verdiğimiz bu mücadelede, 250 vatandaşımız şehit oldu. 2301 vatandaşımız gazi oldu. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Gazilerimizi şükranla anıyoruz. Millemiz onları daima minnetle ve rahmetle anacakr. Dünyada çok az millet bu bedeli ödeyebilir. Siyasi görüşü fark etmeksizin Türkiye’nin geleceğine sahip çıkan 15 Temmuz ruhu demokrasinin sigortasıdır.” sözlerini ifade etti.

 

“Bir daha böyle hain girişimlerin yaşanmaması için FETÖ ile mücadele her alanda etkin ve kararlı şekilde sürdürülmelidir”

Suçluların en ağır cezalar ile cezalandırılacağını vurgulayan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çetintaş, “Yargı kurumları, darbecilere ve onların destekçilerine hak ekleri en ağır cezayı vermeli, millemizin vicdanını rahatlatmalıdır.” dedi.

 

“Darbe girişiminden bu yana yüzde 5 büyüme”

Darbe girişiminin ardından Türkiye'nin kendisine yakışır şekilde büyümeye devam ettiğinin altını çizen  Başkan Çetintaş, “En az 15 Temmuz kadar, darbe girişiminden sonrası da, ülkemiz açısından zorlu bir süreç oldu. Darbe girişimi sonrası toplum büyük bir travma yaşadı. FETÖ, yalan haberlerle yurt dışında ülkemiz aleyhine karalama kampanyaları yürüü. Ekonomimiz de bu saldırıdan olumsuz etkilendi. Allah’a şükür, birlik ve beraberliğimiz sayesinde bunların hepsini de kısa sürede atlak. Hükümemizin bizlerle isşare içinde aldığı önlem ve yapğı reformlarla hızla toparlandık.” şeklinde konuştu.

 

“ 1 milyon 200 bin insanımıza yeni ishdam sağladık”

Yaşanan karar günün ardından istihdam sağlama konusunda da olumlu gelişmelerin olduğunu dile getiren Başkan Çetintaş, “Daha darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçmeden ekonomide yüzde 5’lik büyümeyi yakaladık. İshdam rekorları kırdık. Bu yılın ilk altı ayında tam 1 milyon 200 bin insanımıza yeni ishdam sağladık. İhracamızı rekor düzeyde arrmaya başladık. Yabancı yarımcıların güvenini yeniden kazandık. Çok açık ifade ediyoruz ki, Türkiye dünyanın en zor stres tesnden başarı ile çıkmışr. Emin olun bizim son bir yılda yaşadıklarımızı başka bir ülke yaşasaydı bir daha ayağa kalkamazdı. Ama biz dimdik ayaktayız. Böyle bir coğrafyada, en zor koşullar alnda hiç kimsenin yapamayacağını yapk. Ama rehavete kapılmayacağız. Yapacak daha çok işimiz, büyük hedeflerimiz var.” dedi.

 

“15 Temmuz sonrası toparlanma sürecini tamamladık”

Hain darbe girişiminin ardından Türkiye'nin toparlanma sürecini hızlı bir şekilde gerçekleştirdiğini ifade eden Kırklareli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Ali Fuat Şeker, “Şimdi yeni bir alım sürecini başlatmamız gerekiyor. Ayağımızdaki prangayı çözdük, şimdi koşma zamanı. Büyümede, ishdamda, ihracaa yeni rekorlar kırmalıyız. Vatandaşlarımızın refah seviyesini daha da arrmalı, demokrak kazanımlarımızı güçlendirerek ileriye taşımalıyız. Bütün bunlar için ortak akılla ve isşare içinde, yeni bir reform süreci başlatmalıyız.” sözlerini dile getirdi.

 

“Buradan yurt dışındaki dostlarımıza da sesleniyoruz”

Milletin yaralarını hızlı bir şekilde sardığını dile getiren Başkan Şeker, “Aldığı yaraları saran millemiz, bu büyük demokrasi sınavının birinci yılında bütün dostlarını yanında görmeyi arzulamaktadır. Dostlarımızı iira kampanyalarına değil, gerçeklere kulak vermeye, buna göre tavır almaya davet ediyoruz. FETÖ ile mücadelede dost ve müefik devletlerin de desteklerini bekliyoruz. Kaynağı ne olursa olsun darbe ve terör bir insanlık suçudur. Ancak birlikte çalışırsak daha iyi bir gelecek inşa edebiliriz.” ifadelerini kullandı.

 

“Bizler ülkemiz ve millemiz için şimdi daha büyük bir azimle çalışacak ve Türkiye’yi büyük hedeflerine taşıyacağız”

Bundan sonra daha büyü azim ile çalışılacağını ifade eden Başkan Şeker, “Üzerine basarak bir kez daha ifade ediyoruz: Türkiye’nin sivil toplumu olarak, 15 Temmuz’u asla unutmayacağız, unuurmayacağız. Ülkemizin geleceğini inşa ederken yaşadıklarımızdan aldığımız dersler bize ışık olacak. Biz bu ülkenin geleceğinden umutluyuz. Gücümüz milli irade, hedefimiz büyük Türkiye!” dedi.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol