Güçlü banka vatandaşın yanında

Devlet, bir yandan kur oyunlarıyla mücadele etmeye çalışırken, diğer yandan vatandaşın lehine olacak uygulamaları her kanaldan hayata geçirmek için seçenekler üretiyor. İnsanların altın birikimlerinin hem güvenli bir yerde muhafaza edilmesini, hem de değer kaybetmeden kıymetinin artmasını isteyen devlet, kamu bankaları vasıtasıyla çeşitli kampanyalar düzenliyor. Kırklareli’nde Ziraat Bankası tarafından ilki 16-20 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen ‘Altın Günleri’ 13-14 Eylül, 24-26 Eylül ve 22-24 Ekim tarihlerinde vatandaşla buluşmaya devam edecek.

Önadım Haber
Türkiye’nin en güçlü kamu bankalarından Ziraat Bankası, vatandaşın elindeki altınları değerinde korumak adına başlattığı “Altın Günleri”ni Kırklareli’nde ikinci kez insanlarla buluşturuyor. Özellikle altın tasarrufu konusunda etkin olan kadınların ilgisini çeken bu kampanya ile altınlara yıllık yüzde 2,40 faiz veren Ziraat Bankası, 2 yıl vadeli olarak hesabına aldığı altınları, istendiği takdirde 3 ay sonunda komisyon kesintisi olmadan geri verebiliyor.
30 kg altın toplandı
Daha önce 16-20 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen kampanyaya büyük ilgi gösterilmiş ve devamının olması yönünde tüketicilerden yoğun talep gelmişti. 13-14 Eylül tarihlerinde iki gün sürecek ‘Altın Günleri’ kampanyası Ziraat Bankası’nın merkez şubesinde uygulanacak. Merkez Şube Müdürü Serap Erak yaptığı açıklamada diğer altın günlerinde 25-30 kilogram arası altının toplandığını söyledi ve “Yeni kampanyada da aynı oranı yakalayacağımıza inanıyorum. Bankamızın gücü, vatandaşımızın birikimiyle perçinleniyor. Herkesi ve özellikle de kadınlarımızı merkez şubemize bekliyoruz” dedi.
Minimum tutar sınırlaması yok
Altın günleri kapsamında Banka şubelerine getirilen altınlar, Hazine Müsteşarlığı’nın satışa sunduğu Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası ile değerleniyor. Ziraat Bankası’ndan yapılan açıklamada, fiziki altını bulunan bireysel yatırımcılara belirli bir getiri sağlayarak yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması amacı güden kampanyanın devlet güvencesinde yatırıma dönüştürme imkanı sunduğu anlatıldı. Minimum tutar sınırlaması olmayan kampanyada, getirilen altınların herhangi bir iskontoya tabi tutulmadığı belirtilerek şöyle devam edildi:
Hesap açılıyor
“Müşterilerimiz talep toplama döneminde Altın Tahvili veya Altına Dayalı Kira Sertifikası için taleplerini Bankamıza iletirler ve belirlenen gram değeri ile müşterilerimiz için "vadesiz altın mevduat hesabı", "vadesiz TL mevduat hesabı", ve "yatırım hesabı" açılır.
Bu süreçte, Banka tarafından ve rafineri Uzmanlarınca yatırımcılara gerekli bilgilendirmeler yapılır. Talep tarihinde açılan vadesiz altın hesabına gram cinsinden kaydedilen altınlar, ihraç tarihine kadar alım / satıma konu edilemez ve hesaplardan çekilemez. İhraç tarihi itibari ile yatırım hesaplarında yatırımcının talep ettiği Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikaları kayden izlenmeye başlanır. “
Üçüncü ve dördüncü kampanya yolda
İhraçtan sonraki ilk 90 gün boyunca banka tarafından yapılacak geri alımların, Hazine Müsteşarlığı'nca belirlenen iskonto oranı ile (%1,50) yapıldığı söylenen açıklamanın devamında; “İhraç tarihini takip eden 3 aylık süre sonrasında (91'inci takvim günü ve sonrası) satış yapılmak istenmesi durumunda herhangi bir iskonto uygulanmayacaktır. Bankamızca, geri alınabilecek minimum tahvil/kira sertifikası adedi 1000 nominaldir” ifadeleri kullanıldı. Kampanya 13-14 Eylül tarihlerinin yanında 24-26 Eylül ve 22-24 Ekim tarihlerinde de düzenlenecek.

 

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol