Göçmen Kaçakçılığına Yönelik Sıkı Denetim! 7/24 Asayiş Uygulaması!

İlçemize bağlı sınır köylerinin kronik sorunu haline göçmen kaçakçılığı hareketliliği artık alışılagelmiş bir durum olmuştu. Göçmen kaçakçıları, çoğunluğu kiralık araçlarla Yunanistan tarafından geri itilen mültecileri sınır bölgelerinden alarak İstanbul’daki ana kaçakçılık şebekesine ulaştırmak için yoğun mesai(!) harcıyorlardı. Köy yollarında birbirleriyle yarışan kaçakçılar hem trafik güvenliğini hem de güzergahları üzerindeki köylerdeki trafik güvenliğini tehdit ettiğinden dolayı köylü vatandaşların tepkisini çekiyordu. Edirne Valisi olarak atanan Yunus Sezer’in göreve başlaması ile birlikte süreçte yeni bir döneme girildi. İl Genelinde Kritik kavşaklara kurulan asayiş uygulamaları ile artık kaçakçılık faaliyetlerinin hiçbirine müsaade edilmiyor. İlçemizde de tarihi köprübaşındaki askeriye önüne kurulan sabit uygulama noktası 7/24 sistemiyle görev yaparak göçmen kaçakçılığına yönelik denetim gerçekleştiriyor.

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’nin dış politikası uyarınca Yunanistan’a geçmek isteyen mültecilerin sınıra taşınmasına yönelik denetimler gevşetilmiş ve ticari hususi araç fark etmeksizin araçlar ücret karşılığı mültecileri sınıra taşımışlardı. Akabinde yeniden sürece sıkı denetim gelerek mülteci taşımacılığına yönelik denetimler arttırıldı. Bu sefer de mülteciler yaya vaziyette seyrederek hem trafik güvenliğini hem de köylerdeki güvenliği tehdit eder hale geldi. Akabinde yeniden gevşetilen denetimler sonucu yaya mülteci sorunu çözülürken bu seferde mültecileri ilk olarak ‘kapmak’ isteyen araçlar trafiği tehdit etmeye başladı. Uzunca bir süredir süregelen süreçte geçtiğimiz haftalarda göreve başlayan Edirne Valisi Yunus Sezer ile yeni bir döneme girildi ve Edirne’de göçmen kaçakçılığının her türlüsüne sıkı yönetim getirildi. Artık araçların göçmen taşıması sıkı bir denetine tabii tutuluyor ve göçmen taşıdığı tespit edilen şahıslar gözaltına alınarak adliyeye sevk ediliyor. İl genelindeki sınıra yakın kavşaklara kurulan denetim noktaları ile 7/24 asayiş denetimi yapılıyor.
SIKIYÖNETİMİN ARDINDAN GÖÇMENLERİN YENİDEN YOLLARA DÖKÜLMESİNDEN KORKULUYOR
Daha öncede göçmen taşımacılığına yönelik uygulanan sıkı tedbirlerin ardından göçmenler gruplar halinde yollara dökülmüşlerdi. Böylece hem trafik hem de çevre güvenliğini tehdit eden mülteciler köylülerin korkulu rüyası haline geldiler. Ancak yeni dönemde yolarda başıboş şekilde mültecilerin yaya olarak seyretmelerine izin verilmeyecek. Jandarma birimleri gördükleri her mülteciyi gözetim altına alarak en yakın toplama merkezine ulaştırmak adına gerekli işlemleri uygulayacak.
OPERASYONLARA HIZ VERİLDİ!
Edirne İl Jandarma Komutanlığınca sorumluluk bölgesinde “Göçmen Kaçakçılığı” ile mücadele kapsamında; göçmen şahısların can ve mal güvenliğini tehlikeye atarak haksız kazanç elde etme yolunda olan organizatör şahısların bağlantılarını ortaya çıkartmak ve faillerini yakalayarak adli mercilere teslim edilmesini sağlamak amacıyla çalışmalara devam ediliyor. Bu kapsamda; Edirne İli bölgesinde son bir haftalık dönem içerisinde göçmen kaçakçılığına organizatörlük yapan şahısların yakalanmasına yönelik olarak Edirne İl Jandarma Komutanlığına bağlı İstihbarat, TEM, Kaçakçılık, JASAT ve Asayiş timlerince müşterek yapılan şok faaliyetler neticesinde (44) organizatör şahıs, göçmen kaçakçılığında kullandıkları (32) araç ile ( 602 ) göçmen şahıs yakalandı. Göçmen şahıslar ülkelerine iade edilmek üzere yapılan işlemlerin ardından İl Göç İdaresine teslim edilerek şüpheli organizatör şahısların kaçakçılık olayında kullandıkları cep telefonu ile üzerlerinde bulunan ve organizatörlükten elde ettikleri değerlendirilen paralara ve kaçakçılık olayında kullandıkları (32) araca C.Savcısının talimatıyla el konuldu. Ayrıca kaçakçılık olayında kullanılan araçlara Trafik Jandarması tarafından idari para cezası uygulanarak araçlar yed-i emin parkına teslim edildi. Şüpheli organizatör şahıslar hakkında gerekli işlemler yapılarak adli mercilere sevk edilmiş ve (19) organizatörün tutuklanarak cezaevine kapatılmaları sağlandı.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol