Geçmiş Olsun İzmir

30 Ekim Cuma (dün) saat 14.51’de İzmir 6.9’luk depremle sarsıldı. Ege Denizi Seferihisar açıklarında Yerin 16,54 km derininde meydana gelen deprem İzmir ve çevre illerde yoğun olarak hissedildi. Ülkemizin bir gerçeği olan depremin ne denli önemli olduğu bir kez daha gözler önüne serilirken, deprem sonrası tüm yetkililer bölgeye intikal etti. Deprem sonrasında 13’ünün 4’ün üzerinde olmak üzere 33 artçı sarsıntı yaşanırken, SAKOM tarafından paylaşılan son bilgilere göre 1’i boğulma olmak üzere 35 vatandaş hayatını kaybetti, 800 vatandaş ise yaralandı.

Dün saat 14.51’de Ege Denizi Seferihisar açıklarında 6.6 (güncelleme 6.9) büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Yerin 16,54 km derininde meydana gelen deprem en yakın yerleşim birimi olan İzmir’de yoğun olarak hissedildi. Deprem sonrasında 13’ünün 4’ün üzerinde olmak üzere 33 artçı sarsıntı yaşandı.
SAKOM tarafından paylaşılan ilk bilgilere göre 1’i boğulma olmak üzere 4 vatandaş hayatını kaybetti, 120 vatandaş yaralandı. Ege Bölgesi genelinde hissedilen deprem sonrasında İzmir ve Aydın başta olmak depremden etkilenen tüm illerde, alan tarama çalışmaları gerçekleştirildi. Ayrıca TSK tarafından havadan tarama çalışmaları yürütülüyor.
3 milyon TL acil yardım ödeneği
AFAD tarafından depreme ilişkin yapılan açıklamada; “Deprem sonrasında, tüm Bakanlık ve İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezleri teyakkuza geçirilmiş; İstanbul, Afyon, Bursa, Sakarya Kütahya, Eskişehir, Çanakkale, Muğla ve Balıkesir, Manisa, Konya, Denizli, Uşak ve Isparta İl AFAD Müdürlükleri bölgeye sevk edilmiş, AFAD il ve birlik müdürlükleri teyakkuz haline geçirilmiştir. Sakarya, Bursa ve Afyon’dan toplam 3 mobil koordinasyon tırı bölgeye yönlendirilmiştir.
UMKE ve 112 Acil Yardım ekiplerinden 53 araç ve 189 personel bölgede görevlendirilmiştir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmeye göre İzmir, Muğla ve Aydın illerinde toplam 115 sahada enerji ve 10 sahada ise servis kesintisi bulunmakta olup kesintilerin giderilmesi için ekipler çalışmaktadır.
AFAD Başkanlığı tarafından, bölgede yürütülen çalışmalarda kullanılmak üzere 3.000.000 TL acil yardım ödeneği gönderilmiştir.
Türkiye Afet Müdahale Planı'na göre, arama-kurtarma, sağlık, destek çalışmalarının kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, tüm çalışma grupları, 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirilmiştir” ifadeleri kullanıldı.
Vatandaşların dikkatine!
Vatandaşlara uyarılarda bulunan AFAD şu bilgileri verdi; “Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Yollar acil yardım araçları için boş bırakılmalıdır. Depremden sonra evler terk edilirken, ortamda herhangi bir doğalgaz kokusu olmaması halinde, doğalgaz ve su vanaları ile elektrik şalterleri kapatılmalıdır.
Vatandaşlarımız, acil yardıma ihtiyaç duymadıkları sürece, telefonlarını kullanmamalıdır. Yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı ve engellilere destek olunmalıdır. Gelişmeler ve bölgedeki deprem aktivitesi, İçişleri Bakanlığı AFAD tarafından 7/24 takip edilmektedir.”

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol