Gazi Meclis’in yeni Başkanı Mustafa Şentop oldu

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) yeni Başkanı birçok kez ilimizi de ziyaret etmesi sebebiyle Kırklarelilerinde yakından tanıdığı Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop oldu. Şentop 3. turda 336 oy alarak TBMM Başkanı olmayı hak kazandı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada; "Sizler görevlerinizi yerine getirirken, ben de üzerime düşen görevleri, Meclisimizin tamamını temsil etme şerefinin gereği olarak adalet ve tarafsızlık anlayışı içerisinde karşılıklı anlayışın canlı tutulması inancıyla yürüteceğim" dedi.
Oylamalara katılan AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz’da Şentop’u tebrik etti. Minsolmaz, “Prof. Dr. Mustafa Şentop'u kutluyor, başarılar diliyorum. Ülkemiz, milletimiz ve Gazi Meclisimiz için hayırlı uğurlu olsun” dedi.

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop TBMM Başkanı seçildi. Mustafa Şentop Pazar günü yapılan oylamada, 3’ncü turda 336 oy alarak TBMM Başkanı olmayı hak kazandı.TBMM Başkanlığı için yapılan ilk tur ve ikinci tur oylamada 4 aday da gerekli olan 400 oya ulaşamadı. TBMM Genel Kurulunda üçüncü tur oylamaya 542 milletvekili katıldı.Oylamada, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop 336, CHP İstanbul Milletvekili Engin Altay 124, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü 46, İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz 33 oy aldı. 3 oy da geçersiz sayıldı.
Şentop'tan teşekkür konuşması
TBMM’nin 29’ncuBaşkanı Mustafa Şentop, "Sizler görevlerinizi yerine getirirken, ben de üzerime düşen görevleri, Meclisimizin tamamını temsil etme şerefinin gereği olarak adalet ve tarafsızlık anlayışı içerisinde karşılıklı anlayışın canlı tutulması inancıyla yürüteceğim" dedi. Şentop, "Bugün yüce heyetinizin oylarında tecelli etmiş olan, aziz milletimizin de itimadıdır. Bunu hep birlikte giriştiğimiz millet yolunda hizmet için bahşedilmiş bir vesile, bir zemin olarak görüyorum. Bu millet itimadının bana yüklediği mesuliyet, biliyorum ve hepiniz de bilirsiniz ki pek ağırdır. Sizlerin yardım ve desteğinin devamı, bu ağır mesuliyetin yerine getirilmesinde en büyük yardımcım olacaktır. Cenabıhak, beni sizlere ve aziz milletimize karşı mahcup etmesin" diye konuştu. Dünya tarihinde birçok ülkede temel siyasi kurumların bazı büyük olaylar neticesinde ortaya çıktığını ifade eden Şentop, çoğu zaman devletlerin kurulduğunu ve sonra temel siyasi kurumlarını oluşturduğunu söyledi. TBMM'nin kaderinin ise farklı olduğunu vurgulayan Şentop, önce Meclisin oluştuğunu, sonra siyasi iktidar, hükümet ve devletin yeniden teşkil edildiğini kaydetti. Şentop, TBMM'nin sadece anayasa hukukundaki teknik anlamıyla bir "Kurucu Meclis" olmadığını, aynı zamanda hukuku, devleti, siyaseti yeniden inşa eden bir Kurucu Meclis olduğunu belirtti.
Şentop, konuşmasına şöyle devam etti:
"Yüce Meclisimizi, dünyadaki diğer parlamentolardan ayıran en önemli vasıf budur. Bu Meclis aynı zamanda Gazi Meclis'tir. Gazilik sıfatını, kamil manada hak ederek taşıyan yegane meclis, çatısı altında bulunmakla iftihar ettiğimiz Türkiye Büyük Millet Meclisidir. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere istisnasız hepsini rahmetle, minnet ve şükranla andığımız Birinci Meclisin milletvekilleri, sadece bir yasama organı olarak çalışmamış, destansı İstiklal Mücadelemizi de yönetmiş ve yürütmüşlerdir. Polatlı yakınlarından gelen çatışma ve top sesleri arasında faaliyetlerini sürdüren o müstesna Meclisin üyeleri, her şart altında görev yapmanın, imanın, azmin, kararlılığın ve istiklal iradesinin en güzel örneklerini göstermişlerdir." Şentop, 15 Temmuz 2016'da yaşanan FETO’nun hain darbe ve işgal girişimi karşısında Meclisin, Gazi unvanını nasıl hak ettiğini bir daha gösterdiğini ve ikinci defa Gazilik sıfatını kazandığını vurgulayarak, "Darbeci hainler, milleti gerçek manada temsil eden TBMM'ye ve milletimizin oylarıyla seçilmiş Cumhurbaşkanlığı makamına saldırmışlardır. Burada hep beraber, milletvekillerimiz darbeye karşı ortak duruş sergilemişler, Gazi Meclise yakışan tavra sahip çıkmışlardır" dedi.
Milli iradeye ve bizzat vatana yönelen bu alçak saldırıda şehit olanlara Allah'tan rahmet dileyen Şentop, "Bu hain saldırının boşa çıkartılmasında milletimize liderlik eden, Türkiye'nin bağımsızlığını, milli bekasını ve kendisi kalarak büyümesi hedefini bir ufuk olarak hepimizin önüne koyan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a en derin hürmet ve şükranlarımı arz ediyorum" şeklinde konuştu.
Minsolmaz’dan tebrik mesajı
TBMM’de gerçekleştirilen seçimlerde oy kullanan AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz’da sosyal medya hesabından gelişmeleri an be an duyurarak Şentop’u tebrik etti. Selahattin Minsolmaz, “Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına 336 oy ile seçilen; Tekirdağ Milletvekilimiz Sn. Prof. Dr. Mustafa Şentop'u kutluyor, başarılar diliyorum, ülkemiz, milletimiz ve gazi meclisimiz için hayırlı uğurlu olsun” dedi. Minsolmaz katıldığı devir-teslim töreninde de ““Gazi Meclisimizin 29. Meclis Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekilimiz Sayın Mustafa Şentop'un devir teslim törenine katıldık.Ülkemize, Milletimize ve Gazi Meclisimize hayırlı olsun”ifadelerini kullandı.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol