Gar Binasının akıbeti hakkında yeni gelişme

Kırklareli’nin en önemli alanlarından olan ve akıbeti yılan
hikayesine dönen Kırklareli Tarihi Gar Binası ile ilgili yeni
gelişmeler gündeme geldi. Kırklareli İl Genel Meclisi’nin
olağanüstü toplantısına katılım gösteren Kırklareli Valisi Osman Bilgin, sorulan soru üzerine Tarihi Gar Binası hakkındaki planlarını meclis üyeleri ile paylaştı. İstasyon alanının İl Özel İdare tarafından alınacağını açıklayan Vali Bilgin, alanda bulunan bütün binaların restore
edileceğini ve İstasyon Alanının Kırklareli’nin cazibe merkezi olacağını söyledi.
Kırklarelili vatandaşların Tarihi gar Binası hakkında uzun süredir devam eden endişeleri bulunuyor. Tarihi yapının ilimizin en işlek bölgesinde çürüyüp giderken Kırklareli Valisi Osman Bilgin ve Kırklareli İl Özel İdaresi konu ile ilgili çözüm önerisini ve planlarını İl Genel Meclisi’nde gündeme getirdi.
“Tüm alanda bir
düzenleme çalışması yapacağız”
İl Özel İdaresinin olağanüstü toplantısına bir ziyaret gerçekleştiren Vali Osman Bilgin, Kırklareli hakkında gerçekleştirmeye çalıştığı hedef ve planlarını meclis üyelerine anlattı ve üyelerin sorularını yanıtladı. Kırklareli’nin eski belediye başkanlarından ve İl Genel Meclis Üyesi Cavit Çağlayan tarafından sorulan gar binasına ne olacağı sorusuna cevap veren Vali Bilgin, Tarihi Gar Binasının İl Özel İdaresi tarafından alınacağı ve restore edileceğini söyledi. İstasyon alanının tamamının alınacağını belirten Vali Bilgin; “İstasyonu tamamen alıyoruz. Çünkü Kültür Bakanlığı orayı aldığı zaman orayı kiraya vermekte     zorlanıyoruz. Restorasyon yapmakta sıkıntı yaşıyoruz. Biz orada açık bir yöntemle oranın tüm alanını alıyoruz. Tüm alanda bir düzenleme çalışması yapacağız. Oradaki bütün binaları restore edeceğiz, bulunan kimseye zarar vermeyeceğiz. Köfteci arkadaşların alanlarını da düzenleyerek, regule ederek farklı bir modelle, yap-işlet-devret tarzı bir modelle orayı şehrimize kazandıracağız” dedi.
“Boş kalacağı düşüncesiyle
Kültür Bakanlığı seçeneğinden vazgeçildi”
Restorasyon çalışmaları sırasında İl Özel İdaresi bütçesinden para çıkmayacağını söyleyen Vali Osman Bilgin,         “Kiralama konusunda sıkıntı yaşanacağı ve boş kalacağı düşüncesiyle Kültür Bakanlığı seçeneğinden vazgeçildi.
Şimdi orayı kendimiz alıyoruz ve 3.şahıslara kiraya verilme,  durumu olacak. İl Özel İdareden para çıkmayacak. İdare bütçesinden 5 kuruş harcamadan o bölgeyi ilin cazibe merkezi haline getireceğiz” ifadelerini kullandı.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol