“Filistin ve Filistinliler asla yalnız değildir”

İsrail’in Gazze’de yaptığı katliama tepkiler çığ gibii büyüyor. Kırklareli’nde de siyasi partiler ve STK’lar katliam için tek yürek oldu ve konu ile ilgili bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. 15 Mayıs Salı Şevket Dingiloğlu Parkı’nda toplanan kalabalık Gazze’deki olaylara tepkilerini gösterdi. Okunan basın açıklamasında; ABD ve İsrail’in uluslararası hukuku hiçe sayarak yaptıklarının 55 masum insanın yaşamına mal olduğunun altı çizildi ve dünya bu konuda duyarlı olmaya davet edildi.

Gerçekleştirilen basın açıklamasına AK Parti Kırklareli İl Başkanı Alper Çiler, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Can Cafer Toklucu, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Bahadır Kovankaya, AK Parti İL Kadın Kolları Başkanı Aslı Karakahya, Kırklareli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emrah Yüksel Babuşçu, Kırklareli İL Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Memur-Sen ve Eğitim Bir Sen Kırklareli Başkanı Selahattin Karanfiler, Belediye Meclisi üyeleri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.
Basın açıklaması öncesinde konuşan AK Parti Kırklareli İl Başkanı Alper Çiler, “Bugün 81 ilde alanlardayız. İsrail’e tepkimizi göstereceğiz. Yapılan bu zulüm ile ilgili bir basın açıklaması yapacağız. Tüm Türkiye’de 14.00’da başlayacak. Hep birlikte tepkimizi gösterelim. Bugün buraya geldiğiniz için her birinize çok teşekkür ederim” dedi.
“Bu girişim bizim için yok
hükmündedir”
Konuşmanın ardından basın açıklamasına geçildi. Basın açıklamasını AK Parti İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Akın Babar okudu. Basın açıklamasında; “Amerika Birleşik Devletleri'nin Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını, İslam'ın ilk kıblesi, kadim Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma girişimini kabul etmemiz mümkün değildir.
Bu girişim bizim için yok hükmündedir. ABD bu girişimiyle BM'yi, BM kararlarını ve uluslararası hukuku açıkça hiçe saydığını göstermiş, bölgedeki ihtilafın çözümünde bir arabulucu değil açıkça bir taraf olduğunu ilan etmiştir.
Kudüs'ün, gerek Birleşmiş Milletler kararlarıyla, gerekse uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımdan şiddetle kaçınılması şarttır” ifadeleri kullanıldı.
“Masum kanlarında boğulacağını bir kez daha hatırlatıyoruz”
“BM Genel Kurulu'nun ve İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Kudüs konusundaki son kararları ortadayken, ABD'nin hayata geçirdiği bu sorumsuz ve hukuksuz girişim, Ortadoğu'da kanı ve gözyaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir.
Çok güçlü uluslararası meşruiyeti olan bunca karara rağmen hakları ihlal edilen Filistinli kardeşlerimizin, onurlu davalarını savunurken İsrail'in eli kanlı katilleri tarafından şehit edilişini içimiz kan ağlayarak takip ettik.
İsrail'in, şu ana kadar 55 Filistinli kardeşimizin şehadeti ve binlerce masum kardeşimizin yaralanmasıyla sonuçlanan eylemlerini şiddetle kınıyoruz. ABD ve İsrail'in, coğrafyamızın gözbebeği ve barışın şehri olan mukaddes Kudüs'ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice çiğnemesini en güçlü şekilde lanetliyoruz. İsrail'e, böyle devam etmesi halinde, eninde sonunda akıttığı masum kanlarında boğulacağını bir kez daha hatırlatıyoruz.”
“Birleşmiş Milletleri zaman
kaybetmeksizin bir kez daha harekete geçmeye çağırıyoruz”
“Uluslararası kuralların ve vicdanın bu derece hoyratça çiğnenmesi, hiç kimsenin kendini güvende hissetmediği bir dünyaya doğru gidildiğinin ifadesidir. Müslümanların, Hristiyanların ve Musevilerin kendi dini ve tarihi hafızalarını muhafaza ettiği Kudüs'te, bu dengenin bozulması çok daha büyük sorunları tetikleme potansiyeline sahiptir. Bu tehlikenin bilincinde olduğunu düşündüğümüz uluslararası arenayı ve Birleşmiş Milletleri zaman kaybetmeksizin bir kez daha harekete geçmeye çağırıyoruz.”
“Selahaddin Eyyubi gibi dimdik duracağız”
“Türkiye, bu hukuksuzluğa karşı, dönem başkanı olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası platformlarda ve ikili temaslar vesilesiyle mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir. Müslümanlar olarak, Kudüs'ün namusunu korumak, tarihin bize yüklediği mukaddes bir sorumluluktur. Ümmetin onuru Kudüs'ün, bu tarz oldu-bittilerle işgal girişimine karşı Selahaddin Eyyubi gibi dimdik duracağız.”
“Bölgenin huzur ve istikrarı Kudüs barışa kavuştuğu zaman sağlanabilir”
“Unutulmamalıdır ki bölgenin huzur ve istikrarı, ancak, Kudüs'ün, çok dinli, çok dilli, çok kültürlü çoğulcu yapısı korunduğu, Kudüs barışa kavuştuğu zaman sağlanabilir. ABD'nin içerisine düştüğü bu akıl tutulması ve izansız yaklaşım, ABD'yi dünya kamuoyunda ve devletler arenasında yalnızlığa mahkûm ederken, işgal ve terör devleti İsrail'in zulmüne ve işlediği suçlara da ortak etmiştir.”
“İsrail kadar ABD'nin de
sorumluluğu vardır”
“Binlerce Filistinlinin kanlarının dökülmesinden, İsrail kadar ABD'nin de sorumluluğu vardır. İsrail'in dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği bu katliama sessiz kalmayacağız.
Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisi, insanlığın kadim silueti, bağımsız Filistin Devleti'nin başkentidir. Filistin ve Filistinliler asla yalnız değildir. Türkiye, Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde mazlumun yanında durmaya, hakkın, adaletin ve vicdanın yılmaz savunucusu olmaya devam edecektir.” Basın açıklamasının ardından kalabalık dağıldı.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol