Fatura kesmeyen firmalara karşı dikkat

Kırklareli'nde bir ısı firması, vermediği hizmet karşılığında müşterisine not kağıdına vurduğu kaşesi ile fatura kesti. Müşterinin ısrarı ve tepkisi üzerine gerçek bir fatura kesilmesi olayı ise Kırklareli Defterdarlığı'na şikayet ile son buldu.

Kırklareli'nde bir ısı firması verdiği hizmet karşılığında talep ettiği ücret için fatura isteyen müşterisine küçük bir not kağıdına kaşe vurarak fatura kesti.
Müşterinin tepkisi ve ısrarı üzerine gerçek bir fatura kesen firma, Kırklareli Defterdarlığı'na verilen dilekçe ve verilen not kağıdından bozma fatura örneği şikayet edildi.
Talep edilen ücret hizmet bedeli değil mi?
Kombi ve doğal gaz ocağının hortumlarının takılması karşılığından ücret talep eden firmanın ilk açılışlarda da tüm müşterilerinden ücret talep ettiğini ifade etmesi üzerine müşteri uygulamaya tepki gösterdi. Kırklareli'nde bulunan diğer firmalardan bilgi alarak ödemeye giden müşteri itirazından bir sonuç alamayınca talep edilen ücreti ödedi.

Ödenen ücret karşılığında kendisine fatura kesilmesini isteyen müşteri, küçük bir not kağıdına kaşe basarak fatura denilerek verilen kağıda itiraz etti.
Israrı üzerine gerçek bir fatura kesen firmayı şikayet ettiğini ifade eden müşteri, Kırklareli Esnaf ve Sanatkarlar Odası'na da gerekli dilekçe ile şikayette bulunacağının altını çizdi.
Faturalandırılmamış kazanç mı?
Esnafların verdikleri hizmetler ve gerçekleştirdikleri satışlar karşılığından faturalar ile gelir giderlerini düzenlemek zorunda olduklarının altını çizen müşteri, karşı karşıya kaldığı durum için "Amaç faturalandırılmamış kazanç elde etmek mi?" sorusunu sorudu. Verilen hizmet bedeli karşılığından talep edilen ücretin etik olmadığını ifade ederek itiraz eden müşteri, "Benden talep edilen ücreti ödemek yada ödememek sorun değil. Verilen hizmet sonrasında halen kalorifer petekleri su sızdırıyor. Hak ettiklerini ifade ettikleri bedel için Kırklareli'nde ücret talep eden başka bir ısı firması yok.
Birçok ısı firmasıyla görüşüp bilgi aldım. Para talep edilebilecek şartları da öğrendim. Ancak firma bana her müşteriden ücret talep ettiklerini ifade ederek, konu ile ilgili doğru dürüst bir açıklama bile yapamadı. Dün Kırklareli Defterdarlığı'nda dilekçemi vererek şikayette bulundum. Fatura diye verdikleri kağıt parçasını da dilekçemin ekine ilave ettim. Israr ederek aldığın faturanın doğru kazanç elde etmek için kullanılan resmi bir belge olduğunu bildiğimden, firmanın art niyetli olduğuna kanaat getirdim. Grekli araştırma ve soruşturmaların yapılması için başvurularımı da gerçekleştireceğim. Esnaf olduklarından dolayı bağlı bulundukları odayla da gerekli görüşmeleri yapacağım.
Kırklareli'nde vatandaşın cebindeki paraya göz diken ve hakkı olmayanı da almaya çalışan uyanıklara yer yok" sözlerini ifade etti.
“Faturasız kazanca karşı dikkat”
Kırklareli Defterdarı Mehmet Durusoy, faturalandırılmamış kazançlara karşı önemli uyarılarda bulundu. Vergi vermenin önemli bir görev olduğunu ifade ederek, “Faturalandırılmamış kazanç doğru değildir. Etik olmayan yöntemler ile para kazanmak da doğru bir davranış değildir. Böyle durumları fark etmeniz halinde bildirimde bulunmayı ihmal etmeyin. Faturasız kazanç elde etmek vergi kaçırmaktır. Vergi vermemek ise şehrinizin yapımındaki malzemeden çalmak gibidir” sözlerini dile getirdi.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol