FETÖ sanığı polislerin "usulsüz dinleme" davası devam ediyor

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen aleyhinde kitap yazacağının duyulmasının ardından, kaçırılan ve cesedi denizde bulunan gazeteci Haydar Meriç ile belediye başkanları, STK temsilcileri ve gazetecilerin de aralarında bulunduğu 70 kişinin usulsüz dinlenmesi ve takip edilmesine ilişkin, Gülen'in de dahil olduğu 3'ü firari, 20'si tutuklu 33 sanığın yargılandığı dava yarına ertelendi

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen aleyhinde kitap yazacağının duyulmasının ardından kaçırılan ve cesedi denizde bulunan gazeteci Haydar Meriç ile belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve gazetecilerin de aralarında bulunduğu 70 kişinin usulsüz dinlenilmesi ve takip edilmesine ilişkin, Gülen'in de dahil olduğu 3'ü firari, 20'si tutuklu 33 sanığın yargılanmasına devam edildi. Kırklareli 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Halk Eğitim Merkezi'ndeki salonda yapılan duruşmada, 18 tutuklu sanık ve avukatları hazır bulundu.

Bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı.
Tutuklu sanıklardan bir dönem Kırklareli İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görev yapan eski polis memuru İ.G, Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya'nın önceki celsede verdiği mütalaaya ilişkin savunma yaptı.
Hakkındaki suçlamaları reddeden İ.G, suçsuz yere tutuklu bulunduğunu ileri sürdü.
"Ben şizofren hastası mıyım, hakim bey?" diyen İ.G, ''Ben şizofren hastasıysam veya böyle bir şüphe varsa beni akıl hastanesine sevk edebilirsiniz. Bu konuda da rapor almanızı istiyorum.'' dedi.
- Kursu yarıda bırakıp Meriç'i dinlemiş
İ.G, Meriç'in telefon görüşmelerini dinlemek için İstihbarat Daire Başkanlığınca Ankara'da düzenlenen meslek içi kursu yarıda bırakarak Kırklareli'ne geldiğini anlattı.
Ailesine zaman ayırmadan ve izin kullanmadan dinlemeleri gerçekleştirdiğini belirten İ.G, ''Eğitim için dört günlüğüne Ankara'ya gittiğimden kursun ikinci günü Kırklareli'ne gelerek görevim olmadığı halde Meriç'in geçmişe ait telefon görüşmelerini dinledim.'' diye konuştu.
Kendisi için tahliye talebinde bulunmadığını, cezaevinde çok mutlu olduğunu anlatan İ.G, ''Belki dışarıda olsam bu mutluluğumu yakalayamayacağım. Ancak tutuklu bulunmama eşim ve çocuklarım çok üzülüyor. Beraat alarak işime döneceğimi ümit ediyorum.'' dedi.
Müştekilere de söz verilmesinin ardından duruşma yarına ertelendi. (AA)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol