Etkisiz hale getirilen terörist sayısı 790 oldu

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Suriye’nin kuzeyinde kalan Afrin kentindeki teröristlere yönelik 20 Ocak 2018 tarihinde başlattığı operasyon 13’ncü gününü geride bıraktı. 

Türk Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanlığı, Suriye’nin kuzeyinde kalan Afrin kentindeki teröristlere yönelik 20 Ocak 2018 tarihinde başlattığı operasyonun 13’ncü gününde bölgede etkisiz hale getirdiği terörist sayısının 790’a ulaştığını belirtti.
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) 1 Şubat 2018 tarihli basın bilgilendirme notuna göre; son olarak 18 hedefi yok eden ve 78 teröristi etkisiz hale getiren TSK, Harekatın planlandığı şekilde yürüdüğünü kaydetti.
Basın bilgi notunda şu bilgiler verildi;
“Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00’den itibaren “Zeytin Dalı Harekâtı” başlatılmıştır.
Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM

sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir. Harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir. Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen hava harekâtı ile PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan 18 hedef imha edilmiştir. Harekâta katılan uçaklar emniyetle üslerine dönmüşlerdir.
“Zeytin Dalı Harekâtı” kapsamında bölgeden elde edilen bilgilere göre 78 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 790 olmuştur. Hava harekâtı ve kara ateş destek vasıtaları ile desteklenen kara harekâtı planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir.”

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol