Engelliler hayatın içine katılacak

Kırklareli İl Özel İdaresi proje ofisi ilimizde yaşayan engelli bireylerin hayata adapte olabilmesi için teorik ve pratik bahçecilik, seracılık ve hobi köşeleri, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği gibi konularda aktivite yapmaları için proje hazırlıyor. Bu ay ki İl Genel Meclisi birleşimlerinde görüşülerek onaylanan ve hayata geçirmek adına çalışmaların başlayacağı proje ile ilimizde engellilere ilişkin farkındalık arttırılacak.

Ağustos ayı meclis birleşimlerinde görüşülen ve Aile, Çocuk ve Engelliler Komisyonu tarafından incelenen proje onaylandı. Onayın ardından proje ile ilgili planlama çalışmaları başlayacak.
“Engelliler adına iyi bir farkındalığın oluşturulmasının araştırılması istenmiştir”
İlk olarak Haziran ayı birleşimlerinde gündeme gelen konu Aile, Çocuk ve Engelliler Komisyonuna havale edilmişti. Komisyon bu ay sunduğu raporda; “İlimizde ve İlçelerimizde bulunan, Down, Otistik, Zihinsel Engelli, Mental, Ortopedik ve diğer bireylerin topluma kazandırılması için verilecek eğitimler ile ilgili teorik ve pratik bahçecilik,seracılık ve hobi köşeleri,küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmaları için engelliler adına iyi bir farkındalığın oluşturulmasının araştırılması istenmiştir” dendi.
Proje için hibe desteği alınmaya çalışılacak
Komisyon tarafından, yapılan araştırmalar ve incelemeler neticesinde, İl Özel İdaresi proje ofisi tarafından bu konu ile ilgili bir proje hazırlanması, projenin uygulanacağı alanın belirlenmesine karar verildi. Ayıca proje ile ilgili keşif özetinin hazırlanarak ve projenin bütün çalışmaları yapıldıktan sonra, İl Özel İdaresi tarafından eş finansman desteği sağlanması amacıyla Kalkınma Ajansı, AB veya IPA gibi kuruluşlara proje sunularak hibe desteği alınmaya çalışılacak.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol