Elektrikli bisiklet karmaşası bitiyor

Trafikte özellikle gençlerin ve kimi zaman çocukların dahi altında görmeye alıştığımız elektrikli bisikletler için düzenleme yapıldı. Birçoğunun kuralları hiçe saydığı, trafiğin içinde oradan oraya turladığı, sessizliği nedeniyle de görmeden neredeyse fark edemediğiniz elektrikli bisikletler artık düzenlemeye tabi olacak. Gücü 0,25 kW'yı ve azami hızı 25 km/saati geçmeyen pedallı elektrikli bisikletlerin dışındaki bu türden tüm araçlar ehliyetle ve kask ile kullanılabilecek, tescil ettirilecek ve plaka takılacak.

Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü, Karayolu Trafik Yönetmeliği Tanımlar başlıklı 3. maddesinde ilgili yapılan son düzenlemeleri paylaştı. Kamuoyunda elektrikli bisiklet olarak bilinen vasıtalara yönelik yapılan düzenleme ile sayıları son yıllarda hızla artan trafikteki plakasız ve sıklıkla çocuk yaşta sürücülerin kullandığı elektrikli bisikletlerin yol açtığı karmaşa da bitiyor.
Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü’nün; “Son yıllarda ülkemizde kullanımı yaygınlaşan ekonomik, sessiz ve tescil belgesi ve plaka alma zorunluluğu olmadığı şeklinde bilinen, bataryasından güç olarak yol alan Elektrikli Bisiklet olarak kamuoyu tarafından bilinen vasıtalardan kaynaklı maddi hasarlı/yaralamalı trafik kazalarına ve asayiş olaylarına karışma oranlarında ciddi artışlar meydana gelmiştir. Plakası bulunmayan bu araçların karıştığı adli/idari olaylarda, olaya karışan araç ve sürücüsünün tespitinde güçlükler yaşanmaktadır. Ayrıca sürücü belgesi olmaksızın kullanımlardan ve sessiz yol almasından dolayı yaya güvenliğini tehlikeye düşürmekte ve vatandaşlarımızın mağdur olmasına neden olmaktadır” ifadeleri ile tanımlanan elektrikli bisikletler yeni düzenleme ile kayıtlı, sürücüsünün ehliyet ve kask takarak sürebileceği araçlar haline geldi.
Elektrikli bisikletler yada yetkililerin tanımı ile “Bataryasından güç alan vasıtalar” Karayolu Trafik Yönetmeliği tanımlar başlıklı 3. maddesi 1.fıkra “c” bendi 10. alt bendinde;
“Bisiklet; Üzerinde bulanan insanın adale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürülmek suretiyle hareket eden motorsuz taşıtlardır. Azami sürekli anma gücü 0,25 kilovatı geçmeyen, hızlandıkça gücü düşen ve hızı en fazla 25 km/saate ulaştıktan sonra veya pedal çevrilmeye ara verildikten hemen sonra gücü tamamen kesilen elektrikli bisikletlerde bu sınıfa girer” şeklinde düzenlendiğinden bu standartlardaki ulaşım vasıtaları için tescil ve sürücü belgesi zorunluluğu bulunmadığı ancak;
1-Pedalı olmayan,
2-Elektrik motorunun üzerinde etiket bulunması durumunda, motor gücü 0,25 kW'dan yüksek olan,
3-Elektrik motorunun bataryası çıkarıldığında veya gücü kesildiğinde pedal çevirme ile hareket etmeyen iki veya üç tekerlekli taşıtlar, elektrikli motorlu bisiklet (Moped) ya da elektrikli motosiklet olduğundan tescile tabi taşıtlar kapsamındadır” ifadeleri ile tanımlandığından kayıt altına alınacaklar.
Böylece motor gücü 0,25 kW'yı ve azami hızı 25 km/saati geçmeyen, ayrıca üzerinde bulunan pedalların insan gücü ile çevrilmesi ile ilerleyebilen bisikletler tescile tabi olmayacak ve sürücü belgesi gerekmeyecek ancak bunun dışındaki tüm vasıtalar tescil gerektirecek ve plaka taktırılacak. Ayrıca ehliyetsiz kullanılamayacak ve kask zorunluluğu olacak.
Yine Karayolları Trafik Yönetmeliği 3.maddesi 1.fıkra “c” bendi 9. alt bendinde Motorlu Bisiklet (Moped) tanımı da yapılarak; “Azami hızı saatte 45 kilometreyi, içten yanmalı motorlu ise silindir hacmi 50 santimetreküpü, elektrikli motorlu ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 kilovatı geçmeyen iki veya üç tekerli taşıtlar...” olarak tanımlandı. Böylece bu vasıtalar tescil yapılması zorunlu ve en az M sınıfı sürücü belgesi ile kullanımı gerektiren araçlar olduğu belirlendi.
Aynı Yönetmeliği 8. alt bendinde ise Motosiklet; “Azami tasarım hızı 45 km/saatten ve/veya silindir kapasitesi 50 santimetreküpten fazla olan sepetli veya sepetsiz iki veya üç tekerli motorlu taşıtlar ve net motor gücü 15 kilovatı, net ağırlığı 400 kilogramı, yük taşımacılığında kullanılanlar için ise net ağırlığı 550 kilogramı aşmayan dört tekerlekli..." araçlar olarak ifade edildi.
Motosikletlerin motor gücünün 4 Kw'dan fazla ve azami tasarım hızı 45 km/saatten fazla olan sepetli veya sepetsiz iki veya üç tekerlekli veya motorlu taşıtlar olduğu ve tescile tabi olduğu gibi sürücü belgesi sınıfına göre sadece A2 sınıfı sürücü belgesi sahiplerinin kullanabildiği araçlar olduğu belirtildi.
Yapılan düzenleme sonrasında vatandaşların bayiden aldığı elektrikli bisikletler ve motosikletler ile ilgili olarak tescile tabi olup olmadıklarını anlamaları için fatura ve uygunluk belgelerinde yazılı olan elektrik güçlerine (watt cinsinden), hızlarına ve Özel Tüketim Vergisinin (ÖTV) ödenip ödenmediğine bakmaları mağdur olmaları için gerekiyor.
3 madde olarak tanımlanan araçların en kısa sürede tescil işlemini yaptırmak için aracın faturası, uygunluk belgesi ile aracın sigortasını yaptırarak Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü/Büro Amirliklerine müracaat etmeleri gerekiyor.
Ceza geliyor
Yönetmelikte tanımlanan özellikleri taşımasına rağmen tescil belgesi ve plaka almadan karayolunda taşıtlarını kullananlara, Karayolları Trafik Kanunu uyarınca tescil belgesiz araç kullanmaktan 206,00 TL, vasıtasını satın aldığı tarihten itibaren 3 ay içerisinde tescil işlemini yaptırmayanlara da ayrıca 206,00 TL idari para cezası verilecek, taşıt tescil edilinceye kadar “Trafikten Men” edilecek.
Ayrıca yapılan denetimlerde bu tip vasıtaların kullanımı için “M” sınıfı sürücü belgesi gerektiği (eski tip Al, A2, B, C, D, F, G sınıfı sürücü belgeleri ile kullanılabilmektedir), sürücü belgesiz kullanımlarda Karayolları Trafik Kanunu gereği 1.763,00 TL, kask takma zorunluluğu bulunduğundan, kask takmayan sürücülere 95,00 TL idari para cezası da söz konusu olacak.

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. Zorunlu trafik sigortası konusuna girilmemiş mecburmu muaf mı Tescile tabi olan motorlu bisikletletde moped.

  2. Motorlu bisikletlere 2015 yılından itibaren sigorta yaptırma zorunluluğu kalmamıştır. Yaptırılsa dahi sigorta ödeme yapmayacaktır.