Edirne Vaka Artışında Türkiye Birincisi Oldu!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı ‘Her 100 bin kişide görülen Covid-19 vaka sayısı’nın 4- 10 Aralık tarihli haritasında Edirne vakaların en fazla yükseldiği il oldu. İlimizde 22 Kasım- 3 Aralık tarihlerinde 278,59 olan vaka yoğunluğu (100 binde) 4- 10 Aralık tarihli yeni haritada 311,95’e çıkarak rekor yükselişle ülke genelinde birinciliği göğüsledi. Vaka yoğunluğunun en fazla olduğu il ise 467,74 ile Kırklareli oldu. Uzunköprü’de de vaka sayıları gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Vatandaşlar, yetkililerin tüm sosyal alanlarda HES Kodu kontrolü yapılmasını talep ediyor. İlçemizde hatırlatma dozu için sırası gelenlerin de ivedilikle aşılarını yaptırmaları şiddetle öneriliyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından, il bazında her 100 bin nüfusa karşılık gelen Covid-19 vaka sayılarının yer aldığı haritayı paylaştı. Buna göre, her 100 bin kişide görülen Covid-19 vaka sayısı, 4-10 Aralık'ta İstanbul'da 245,70, Ankara'da 158,76, İzmir'de 68,47 oldu. Bu sayılar bir önceki hafta (27 Kasım-3 Aralık) İstanbul'da 269,58, Ankara'da 182,37, İzmir'de 69,58 olarak kayda geçmişti. Koca, vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre en çok artan 9 ilin Edirne, Artvin, Tekirdağ, Ordu, Trabzon, Kırklareli, Yozgat, Rize ve Isparta olduğunu bildirdi.

HES KODU SORGULAMASI İLÇEMİZDE
SIKI ŞEKİLDE YAPILMALI

Edirne genelinde en fazla vaka artışının görüldüğü yelerden birisi de ilçemiz Uzunköprü. İlçemizde HES uygulaması üzerinden yapılan sorgulamada neredeyse tüm mahallelerin covid-19 vaka yoğunluğunun kırmızı(yüksek) olduğu gözlemleniyor. İlçemizdeki vakaların ilerleyen günlerde sağlık sistemine olan yükünün de artmasında endişe edilirken yeni Omricon varyantına karşı erkene alınan hatırlatma dozunun önemi her defasında vurgulanıyor.

YENİ VARYANT AŞILI VEYA DAHA ÖNCE HASTALIĞI GEÇİRMİŞ BİREYLERİ DE
KOLAYCA HASTA EDEBİLİYOR

Aşı takvimini tamamlamış bireylerin Rapel(hatırlatma) dozlarını son aşılarından itibaren 6 ay sonra olabileceği açıklanmasına rağmen, Omricon varyantının aşılanmış ve hastalığı daha önce geçirmiş bireyleri de kolayca semptomatik (belirti gösterecek şeklide) olarak enfekte edebileceğinin açıklanmasıyla bu süre son aşıdan itibaren 3 aya düşürülmüştü. Uzunköprü Devlet Hastanesinde de bu açıklamanın ardından hatırlatma dozu yoğunluğu oluştu. Uzmanlar, hatırlatma dozu sırası gelenlerin Omricon varyantına karşı acilen hatırlatma dozlarını olmaları gerektiğini vurguluyorlar. İki doz MRNA (Biontecht) aşısı olanların Omricona(yeni varyant) karşı koruyuculuğu yüzde 20 ila 40 aralığına düşerken hatırlatma dozu ile birlikte koruyuculuğun yeniden yüzde 75 seviyelerine çıktığı açıklandı.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol