Dünya Kadın Çiftçiler Günü İğneada'ya bağlı Sislioba köyünde kutlandı

15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler günü sebebiyle Demirköy ilçesi Sislioba Köyü’ndeki kadın çiftçilere yönelik, günün anlam ve önemine uygun bir etkinlik gerçekleştirildi.
Dünya Kadın Çiftçiler Günü nedeniyle planlanan günde hem girişimci kadınlarımızın sesini duyurmak hem de kırsal turizm açısından ilimize yeni kazanımlar sağlamak amacı güdüldü. Bu çerçevede 13 Ekim 2017 Cuma günü saat 11.00’ de, İlçe Kaymakamlığı İl Özel İdaresi, İl Kültür Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, Trakya Kalkınma Ajansı öncülüğünde ve İlgili kurumların işbirliği ile oldukça anlamlı bir etkinliğe imza atıldı.

Kırklareli İl Gıda Tarım Müdürü Ümit Ortan’ın da katılım gösterdiği Program açılış konuşmaları ile başladı. İlk olarak Sislioba köy muhtar vekili Zafer Duran bir konuşma yaptı. Duran konuşmasında şunları söyledi; “Bugün burada üreten ve üretimiyle hem kendi hem de ailelerine büyük katkılar sağlayan kadınlarımızın emeğini kutluyoruz. Sizlerin huzurunda tüm çiftçi kadınlarımıza teşekkür ediyorum. Köyümüz İğneada beldesine 14 km uzaklıkta olup 50 hanesiyle büyükbaş hayvancılık, ormancılık ve kısmi tarım ile geçimini sağlamaktadır. Ancak erkekler orman işiyle yeterli gelir elde edememektedir. Ve neredeyse tüm geçimi kadınlar tarafından sağlanmaktadır. Dolayısıyla kadınlarımıza çok şey borçluyuz.”
Ardından Sislioba Köyü kadın girişimcilerinden Leyle Eltemur söz aldı. Eltemur şunları kaydetti;
“Köyümüz kadınlarının emeği çok büyük. Onların ektiği sebzeler ve ormandan topladığı meyveler ile ürünleri hazırlayıp köy pazarında satıyoruz. Yine ormandan toplanan odunlar ile peçkalarımızda ekmek ve erişte yapıyoruz. Süt ve süt ürünlerini de elimizden geldiğince üretmeye çalışıyoruz. Ancak biz kadınlar için daha fazla desteğe ihtiyacımız olan konular var.
Köyümüzde Trakya Kalkınma Ajansının 2015 yılı Sosyoekonomik Kalkınma mali destek programı kapsamında yürütülen Beyoba projesiyle biz kadınlar iş imkanı sağlandı.
Bunun için teşekkür ediyoruz. Ancak proje kapsamında yapılmayan ve eksik kalan işlerin tamamlanmasını istiyoruz. Köy meydanında yağmur kar demeden satış yapmak bizleri zorluyor. Bunun için ürünlerimizi koyabileceğimiz kapalı bir alan oluşturulmasını istiyoruz.
Yine köyümüze gelen ziyaretçilerin daha rahat ulaşabilmesi için yolumuzun düzenlenmesi ve geldiklerinde memnun kalabilecekleri bir misafirhane yapılmasını talep ediyoruz.
Köyümüzün ene önemli ve bizi en çok zorlayan su probleminin çözülmesi için de yardımlarınız bekliyoruz.
Tüm bunların yanında köyümüzde organik arıcılık yapan ve bu konuda oldukça başarılı olan bir üreticimiz de var. Bizler de desteğinizle arıcılık yapabiliriz.
Köyümüzde 20 adet büyükbaş, 80 adet küçükbaş hayvan bulunmaktadır. Hayvancılık konusundaki desteklemeleriniz ile daha fazla sayıya ulaşıp daha iyi üretim sağlayabiliriz.
Bugünde bizlerle olduğunuz için tekrardan Demirköy İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Veteriner Hekim Burcu Karadağ hanıma ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.
“15 Ekim Dünya Çiftçiler Günümüz Kutlu Olsun”
Program daha sonra Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar M.Y.O. Öğretim Görevlisi Ali Çakır’ın “Kırsal Turizm” konulu söyleşisi ile devam etti. İkram ve Yöresel Ürünler alışverişinin ardından program sağlık taraması ile son buldu.
Sislioba Köyü
Sislioba Köyümüz Demirköy ilçesine bağlıdır. Özellikle sınır köy olması ulaşım sıkıntısı ve altyapı sorunları bulunmaktadır.
Geçim kaynakları kısıtlı, hayvan varlığı oldukça az (20 adet büyükbaş) bir orman köyüdür. Köyün girişimci kadınları ormandan elde ettikleri çilek, böğürtlen ile reçeller yapmakta, az sayıdaki hayvanların elde ettikleri çilek, böğürtlen ile reçeller yapmakta az sayıdaki hayvanlarından elde ettikleri yumurta ve süt ile tarhana, kus erişte gibi kışlık ürünler yapıp satarak ailelerinin geçimlerini sağlamaya çalışmaktadır.
(Kutluay Uyanık/İğneada)

Yorum Yazın

1 Defa Yorum Yapılmış.

  1. çalışkan kadınlarımız 17 Ekim 2017 Salı 02:08:42

    Sınır köyünde hayat zaten zordur. Böyle çalışkan kadınların ve tarımın mutlaka desteklenmesi gerekir. Bu program için buranın seçilmesi anlamlı olmuş. Ali Çakır Kırklareli ile ilgili böyle güzel işlerde karşımıza çok çıkıyor. tebrik ve teşekkürler.