Dilem Türkiye 1’incisi Oldu

Kırklareli Merkez Atatürk Ortaokulu'nda eğitim gören Dilem Aloğlu, Kimya alanında Türkiye 1.'liği kazandı.  

15. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışmasında Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ve Teşvik ödülü kazanan proje sa-hiplerine 18-20 Ekim 2021 tarihleri ara-sında Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde düzenlenen törenle ödülleri verildi. 'Avokado Çekirdeğinden Doğal Renk Maddesi Eldesi ve Farklı Gıdaların Renklen-dirmesinde Kullanılması' projesi ile Kimya alanında finale kalan ve Tür-kiye 1.liği ödülü almaya hak kazanan Kırklareli Merkez Atatürk Orta-okulu öğrencisi Dilem Aloğlu ve öğretmeni Derya Ertuğrul Trabzon'da ilimizi temsil ederek düzenlenen törenle Sanayi ve Teknoloji Ba-kanı Mustafa Varank'ın elinden ödülünü aldı. Sanayi ve Teknoloji Ba-kanı Mustafa Varank, TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmalarında derece elde eden öğrencilere ödüllerini verdi. Yarışmaya, Türkiye’nin her yerinden başvuru aldıklarını belirten Varank, “Ülkemizin ekonomik ve teknolojik bağımsızlığını gençlerin yetenekleriyle elde edeceğiz. Kritik tek-nolojilerin pazarı değil, üreticisi olan Türkiye'yi onların bilimsel projeleriyle inşa edeceğiz.” dedi.Buradaki konuşma-sında, çocuk ve gençle-rin, çok erken yaşlardan başlayarak yeni teknolojilere yönelik eğitimler al-malarını, maddi ve ma-nevi her türlü desteklenmelerini sağladıklarını belirten Varank, bu kapsamda dünyanın en bü-yük Uzay Havacılık ve Teknoloji Festivali, evreni keşfe çıkılan Gökyüzü Gözlem Etkinlikleri'ni ve bilim şenlikleri düzenle-diklerini ifade etti.
BAYRAK YARIŞI
"Tüm bunların ortak noktası, hepsine, gençlerimizin önderlik etmesidir.” diyen Varank, “Bu bayrak yarışında gençlerimizin en önde koştuklarını görmek gerçekten paha biçilmez bir bahtiyarlık. Çünkü gençlerimizin gözüne baktığımızda o ışığı görebiliyor, o coş-kuyu hissedebiliyosunuz. İnşallah ülkemizin eko-nomik ve teknolojik ba-ğımsızlığını onların bu yetenekleriyle elde edeceğiz.

BİLİMSEL ÇALIŞMALARA TEŞVİK
TÜBİTAK'ın bu alanda öncü olduğunu, düzenlediği yarışmalarla hem öğrencilerin merak duygusunu tetiklediğini hem de bilimsel çalışmalara teşvik ettiğini anlatan Varank, bugün de 15'incisi düzenlenen TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları'nın ödül törenini yaptıklarını söyledi.
15 BİNİN ÜZERİNDE BAŞVURU
Yarışmaya 15 binin üzerinde başvuru yapıldığını, daha da önemlisinin 81 ilin tamamından başvuru geldiğini belirten Varank, final aşamasının ardından ödül kazanan tüm gençleri tebrik ederek, "Az önce 'Öğrencilerimiz maddi olarak ödül alıyorlar mı?' diye sordum. Rakamları bana gösterdiler ama ben bu rakamları yetersiz buldum. En azından burada finale kalan, ödül alan öğrencilerimizin maddi ödüllerini 1000'er lira arttıralım diyorum. Çocuklarımız o parayı en güzel şekilde değerlendirirler, seneye yapacakları projeler için yatırım yaparlar." diye konuştu.
ÇOK ÇETİN BİR REKABET
Varank, günümüzün bilişim çağı olarak adlandırıldığını ve çok çetin bir rekabet olduğunu dile getirerek, "Bu rekabetin belirleyicisi de artık sadece fiyatlar değil, artık rekabet, bilimsel ve teknolojik araştırmalar, geliştirilen yeni ürünler üzerinden yapılıyor. İşte bu yüzden erken yaşlardan itibaren bilimsel bakış açısı ve araştırma kültürünü kazanmış insan kaynağı yetiştirmek için biz de Bakanlık olarak gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.
ULUSLARARASI LİDER
ARAŞTIRMACILAR
PROGRAMI
Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı’nda değinen Bakan Varank, “İlk çağrısını 2018 yılında açtığımız bu programa uluslararası camiadaki öncü bilim insanlarının çalışmalarını ülkemize taşımalarını sağlıyoruz. İlk çağrıya 152'si Türk vatandaşı, 91'i yabancı olmak üzere 243 uluslararası, gerçekten alanının en iyi araştırmacısı bilim insanları programımıza başvurdular. Bu başvurular sonunda da 21 farklı ülkeden 127 üst düzey araştırmacıyı ülkemize kazandırdık.” diye konuştu.
İSEF ULUSLARARASI BİLİM VE MÜHENDİSLİK YARIŞMASI
Varank, bu yıl İSEF Uluslararası Bilim ve Mühendislik Yarışması ile Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Yarışması'nda çok büyük başarılar elde ettiklerini de kaydederek, "İSEF yarışmasında 14 projemizden 10, AB Genç Bilim İnsanları Yarışması'nda ise 6 projemizden 5'i ödül almaya hak kazandı." ifadelerini kullandı.
BİLİM OLİMPİYATLARI
"Başarılarımız sadece bunlarla sınırlı değil." ifadesini kullanan Varank, "Uluslararası arenada düzenlenen bilim olimpiyatlarında sadece 2021 yılında 5 altın, 19 gümüş, 30 bronz ve 2 mansiyon derecesi kazandık. Bu başarılarla bizleri gururlandıran pırıl pırıl bilim aşığı gençlerimiz, büyük ve güçlü Türkiye'yi çok daha ileriye taşıyacak. Verdiğimiz desteklerle altın çağını yaşayan bilim ve araştırma eko-sistemimiz sayesinde buna benzer ve daha nice başarılara hep birlikte şahitlik edeceğiz." dedi.
SİZLERDEN TEK BİR İSTEĞİMİZ VAR
Gençlerin, erken yaşlardan itibaren bilimsel çalışmalara yönelmesinin çok önemli olduğunu anlatan Varank, "Bu alanda önemli bir misyonu yerine getiren TÜBİTAK'taki çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Sizlerden tek bir isteğimiz var, hayal etmeyi bırakmadan, yolunuza çıkan engellere aldırış etmeden, bıkmadan, usanmadan bilimsel çalışmalara devam etmeniz. İnandığınız bu yolda kararlılıkla tüm süreçleri devam ettirmeniz.” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Bakan Varank, yarışmada derece elde eden öğrencilere ödüllerini verdi.
Varank, törenin ardından bazı stantları ziyaret ederek, öğrencilerle sohbet etti, fotoğraf çektirdi.
Törene, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, öğrenciler, veliler ve öğretmenler de katıldı.(E.Baycan)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol