Dermenci “Yem fiyatları arttırılmadığı sürece bu fiyat makuldür”

Üreticilerin uzun süredir merakla beklediği ve çiğ süt fiyatının belirlendiği Ulusal Süt Konseyi toplantısı dün Ankara'da toplandı. Saat 14.00’da gerçekleştirilen toplantıya Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci de katılım gösterdi. Dermenci toplantı sonrasında açıklamalarda bulunarak toplantıyı değerlendirdi. Çiğ süt fiyatının litre fiyatının 1 lira 70 kuruş olarak belirlendiğini kaydeden Dermenci, üreticilere hayırlı olmasını diledi.

Çiğ sütün litre fiyatı 1,44 TL’den, 1,70 TL’ye çıktı. Mevcut artış ile ilgili açıklamalarda bulunan Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci, “Bugün Ulusal Süt Konseyi bir araya gelerek bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda bir süredir yükseltilmeyen çiğ süt fiyatları ile ilgili bir düzenleme konuşuldu. Önceden 1 lira 44 kuruş olan üreticimizin eline geçen çiğ süt fiyatı litre başına 1 lira 70 kuruşa yükseltildi” dedi.
“26 kuruşluk bir artış oldu”
Soğutma bedelinin ödenmeye devam edeceğini söyleyen Dermenci, “Üreticilerimizin cebine net olarak 1,70 TL geçecek. Verilen 1 lira 70 kuruşluk litre fiyatı haricinde soğutma bedeli ayrıca ödenmeye devam edecek. Şimdi 26 kuruşluk bir artış oldu. Daha önceden litre başına 1 lira 53 kuruş veriliyordu bu fiyatın içine soğutma desteği de dahildi, şimdi 1,70 TL ayrıca 12 kuruşluk soğutma desteği verilecek. Fiyatımız üreticilerimize hayırlı olsun” şeklinde ifade etti.
“Bakanlığımızın
Yem Sanayine ve yem fiyatlarına müdahale etmesi gerekmektedir”
Dermenci artışın kabul edilebilir olduğunun altını çizerek önemli olanın yem fiyatlarının artmaması olduğu söyledi. Dermenci, “Yem fiyatları arttırılmadığı sürece bu fiyatlar kabul edilebilir fiyatlar. Önemli olan yem fiyatlarının artmaması. Bakanımızdan da yem fiyatlarının artmaması yönünden de tedbir almasını istedik. Aynen süt fiyatlarının belirlenmesinde olduğu gibi yem fiyatlarının belirlenmesinde de yem komisyonu kurulmasını ve yem fiyatlarının artmamasını talep etmekteyiz.
Süt fiyatlarımız şu an için memnun edici ama yem fiyatlarının bu yapılan zammı elimizden almamalı. Onun için Tarım ve Orman Bakanlığımızın bir an önce Yem Sanayine ve yem fiyatlarına müdahale etmesi gerekmektedir” diyerek sözlerini noktaladı.

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. makul fiyat 50 tl olması lazım sayın değirrmençi yemin çuvalı olmuş 75 tl

  2. YOK KOMANÇİ ALLAH SENİ BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN DEMİRKÖYLÜ

  3. (A)slan gibi kükredi / (L)eylandiler titredi / (İ)şte benim başkanım / (D)ün neyse bugün o / (E)ğitimli bakımlı ve nazik / (R)eis dedik önder bildik / (M)emleketimin gurur kaynağı / (E)lini taşın altına koyar / (N)ice hayırlar yapar / (C)ömert cesur ve babacan / (İ)şte benim başkanım