Dermenci; “Üyelerimizin iş ve işlemlerini bu yılda titizlikle takip edeceğiz”

2022 yılı buzağı destek başvurularının başladığını bildiren Kırklareli İl Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci, Birlik üyelerinin mağdur olmaması için 26 Aralık 2022 tarihine kadar Merkez ve Şubelerine başvuruda bulunmaları gerektiğini belirtti. Bu yılda işlemleri Birlik aracılığıyla titizlikle yürüteceklerini kaydeden Dermenci, destek almaya hak kazanan hayvanlar ile entansif işletmelerin yapması gerekenler hakkında bilgiler verdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Ülkemiz hayvancılığının geliştirilmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanması, hayvancılık politikalarının yürütülmesinde etkinliğin artırılması, yerli hayvan genetik kaynaklarının yerinde korunması ve geliştirilmesi, kayıtların güncel tutulması, hayvan hastalıklarıyla mücadele ve sağlıklı hayvansal üretim için yetiştiricileri desteklemektedir. Bu kapsamda 
Kırklareli İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci 2022 yılı buzağı destek başvurularının başladığını dile getirerek, merkez ve şubelerden başvuruların alınmaya başlandığını söyledi.

Dermenci, “2022 yılı buzağı destek başvuruları başlamış olup, üyelerimizin mağdur olmaması için 26 Aralığa kadar Merkez ve şubelerimize başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuruda bulundukları taktirde her yıl olduğu gibi bu yıl da tüm işlemler Birliğimiz aracığıyla büyük bir titizlikle gerçekleştirilecektir” dedi.
Hangi hayvanlar destek almayı hak edecek?
Destek alma şartlarını taşıyan hayvanlara ilişkin bilgi veren Dermenci, “2022 yılında doğmuş, işletmede en az 4 ay (120 gün) süreyle yaşamış (ilkine buzağılama yaşı en fazla 960 gün veya ineklerde son iki buzağılama arası en fazla 600 gün) olan, TÜRKVET ve e-ıslah sisteminde işletme numarası, cinsiyeti, ana kulak numarası ve doğum tarihleri aynı olan buzağılar destek almayı hak edeceklerdir. Bu özellikleri taşıyan her bir buzağı 500 TL destek alacaktır. 
Birlik üyelerine ayriyeten Bakanlığımız tarafından ilave destek verilecektir. Ayrıca buzağı suni tohumlamadan doğuyorsa ilave olarak +200 TL, döl kontrolü protokolü kapsamındaki bağalardan suni tohumlama sonucu doğdu ise ilave olarak +100 TL almaya hak kazanacaktır” diye konuştu. 
Entansif İşletmeler Sattıkları Buzağıları İl/İlçe Tarım 
Müdürlüklerine Bildirmeli
50 baş dişi sığırı, soğutma tankı, makineli sabit sağım sistemi bulunan işletmelerin Entansif İşletmeler kategorisine girdiğini bu tür işletmelerin 4 aydan küçük sattıkları buzağılardan destek alabilmeleri için sattıkları buzağıları bağlı bulundukları İl veya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine dilekçe ile bildirmeleri gerektiğini kaydeden Dermenci, “Bakanlığımız bu yıl da Islah Amaçlı Süt İçerik Analizi desteği de vermektedir. Bu desteği, en az 10 baş süt içerik analizi yapılan ve Bakanlıkça belirlenen süt kalite kriterlerini sağlayan, suni tohumlamadan doğan, saf sütçü veya kombine ırk ineği olan işletmeler alacaktır. Bu destekte hayvan başına 100 TL/baş tır. 
Bakanlığımız Hastalıktan Ari işletmelere de destek verecek olup, bu destek sağlık sertifikasına sahip işletmelerde bulunan damızlık boğalar dışındaki altı ay yaşın üzerindeki erkek hayvanlar hariç tüm sığırlar için 600 TL/baş destek verecek olup, bu işletmelerin Onaylı Süt Çiftliği Sertifikası bulunanlara da hayvan başına 100 TL/baş destek verecektir” şeklinde konuştu. (F.Kurtbayram)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol