Dedeoğlu; “Umudum var, Alpullu satılmayacak”

Lüleburgazlı aktivist, Hakan Dedeoğlu dün gazetemize bir ziyaret gerçekleştirdi. Alpullu Şeker Fabrikasının özelleştirme süreci kapsamında ihale tarihinin bugün itibariyle başladığını hatırlatan Dedeoğlu Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi’yi ziyaret ettiklerini, Vali Çiftçi’nin de fabrikanın üretime devam
etmesinden yana olduğunu söyledi. Dedeoğlu; “Ben umutluyum. Alpullu Şeker Fabrikası, üretmeye devam edecek” dedi.

Babaeski ilçemizin Alpullu beldesinde bulunan ve Cumhuriyet tarihimizin ilk şeker fabrikası olma özelliği taşıyan Alpullu Şeker Fabrikasının toplam 14 fabrika ile birlikte özelleştirilmesi kararına pek çok platformdan tepkiler yağmıştı. Daha önce fabrikanın tekrar üretime geçme sürecinde ve yine özelleştirme sürecinde büyük mücadeleler veren Lüleburgazlı aktivist, Hakan Dedeoğlu, dün bu konuda Kırklareli İl Genel Meclis üyesi Gürcan Kırım ve TEMA Vakfı üyesi İbrahim Şişman ile birlikte gazetemize bir ziyaret gerçekleştirdi. Dedeoğlu dün Önadım Medya Grubu’nun misafiri olmadan önce Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi’yi makamında ziyaret ettiklerini belirterek, Vali Çiftçi’ye Alpullu Şeker Fabrikasının satılmaması gerektiğini, üretime devam etmesi gerektiğinin önemini vurguladıklarını ilettiklerini kaydetti.
Vali Çiftçi de konunun takipçisi
Dedeoğlu; “Sayın Valimiz konuya oldukça hassas yaklaşıyor. Kendisi de fabrikanın üretime devam etmesinden yana. Bugün veya yarın konuyu tekrar Sayın Bakanımıza iletecek. Bilindiği gibi ihale tarihi yarın (bugün) başlıyor. Bizler her yerde dile getirmeye devam ediyoruz; Alpullu gibi Cumhuriyet tarihinin ilk sanayi kuruluşlarından bir tanesi olma özelliği taşıyan simgesel bu yapımızın kesinlikle üretmeye devam etmesi gerekiyor. Fabrikanın zarar ettiği yönündeki yargılar gerçeği yansıtmamaktadır. Bakın, fabrikamız ne güzel üretime geçti. Şimdi orada 600 kişi çalışıyor. Bu güzel bir şey değil mi? Tabi bu süreç yüzünden üreticimiz de bir tedirginlik yaşıyor. Belki 10 dönüm ekecekti, ama yaşananlardan ötürü 5 dönüm ekmek zorunda kalıyor. Ama benim umudum var. Alpullu satılmayacak, üretime devam edecektir diye inanıyorum” dedi.
Dedeoğlu; “Alırsa, sadece Panko Birlik alsın”
“Alpullu’ya kesinlikle dokunulmamalı. Eğer bu bölgeye gereken önem verilirse, sadece fabrika değil, fabrikanın etrafındaki tesislerin restorasyonu ile birlikte, bölgede topyekun bir kalkınma söz konusu olacaktır” diyen Dedeoğlu, fabrikanın satılması durumunda da, alacak kurumun sadece Panko Birlik olması gerektiğini savundu. Dedeoğlu; “Bizler kesinlikle Alpullu’nun yurt içi ya da yurt dışı herhangi bir şirkete satılmasına karşıyız. Verilirse sadece bazı şartlar dahilinde Panko Birlik’e verilmelidir” dedi.
Dedeoğlu, iktidar cephesinden gelen açıklamaları da değerlendirerek; “Bu işin siyaseti, partizanlığı yoktur. Sağı, solu, ilericisi, gericisi yoktur. Burası hepimizin, sahip çıkmak da hepimize düşer” dedi.

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. Yattıkları yerden ikramiye maaş 10.000 tl babalı fırın iyi çıkarıyor satılsın özelleştimi yok öyle yattığı yerden para almak

  2. Satıldığında ne oluyor ki ? 18 Nisan 2018 Çarşamba 17:26:25

    Alpullu özel sektöre satıldığında ne oluyor ki ? Belki de şu an olmadığı kadar verimlilikle çalışacak. Dedeoğlu bu romantik yaklaşım yerine gerçekçi olmalı. Alpullu geçtiğimiz yıllarda kapalıyken bu kadar yaygara kopmamışken özel sektöre satılması siyasi ranta çeviriliyor.