“Damlaya Damlaya Çeltik Olur”

“Damlaya Damlaya Çeltik Olur” projesi tarla günü ve hasat şenliği kapsamında yetişen çeltiklerin hasadı gerçekleştirildi.

Babaeski İlçesi Çengerli Köyünde üreticimiz Şahin ARSLAN'a ait arazide 40 dekar alanda ekilen Keşhan çeşidi çektikte damla sulama sistemi uygulanarak sonuçları gözlemlenmeye çalışılmıştır.
İl Müdürümüz Mehmet AKSOY, kuraklık ve iklim değişikliği ekseninde suya göre üretim ve planlama yapılması gerektiğini vurgulayarak, "Damla sulamada yüzde 50 tasarruf var. Bir dönümde ne kadar su harcıyorsanız yarısı kadar miktarla çeltik üretimini yapmak mümkün. Toprağı işleme ve bu tarz ekimde yüzde 60, işçilikte yüzde 70 avantaj ve toplam maliyet de en azından yüzde 20 düşüyor. Çeltik üreticilerimizin Bakanlık olarak her zaman yanındayız" ifadelerini kullandı.
AKSOY, tava sulama yönteminde dekar başına bir sezonda bin 500-2 bin ton su harcanırken damla sulamayla 800-900 ton civarında suyla aynı üretimi yapmanın mümkün olduğunu dile getirdi.
AKSOY sözlerine şu şekilde devam ederek, "Su hepimiz için çok kıymetli, o yüzden bundan sonra çeltik üretimini yavaş yavaş damla sulamaya geçirmemiz önem arz ediyor.
Bu projenin başka bir faydası daha var, çeltik sadece düz ve taban arazilerde üretilmeyecek, su kısıtı olan eğimli arazilerimizde’de çeltik ekimi yapılacak.
Bu avantaj bizim çeltik ekim alanlarını artıracaktır.Bu anlamda gelecek yıllarda azalacak su miktarını da hesaba katarsak bu projenin bölgemiz ve ülkemiz için önemini bir kez daha ifade etmek istiyorum" dedi. (A.Bakır)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol