DSİ’den Trakya’ya 1 baraj 3 gölet ve sulama

Kırklareli Çayırdere Barajı’nın tamamlandığı bildiren DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, 63 metre yüksekliğinde tamamlanan Kırklareli Çayırdere Barajı’nda su tutulduğunu, barajda depolanacak su ile 2019 yılı sulama sezonunda 29.830 dekar zirai arazinin tamamına sulama suyu verileceğini kaydetti. Bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verimin artıracağını, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlayacağını belirten Aydın, “Baraj ve Sulamasının tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile yıllık 9.766.000 TL zirai gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir” dedi.

DSİ Kırklareli ve Edirne’ye yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Edirne ve Kırklareli il ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.
Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “Gölsu” projesinden Edirne ve Kırklareli’de nasibini aldı.
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü insanların en hayati ihtiyacı olan içmesuyu temini hizmeti ve yine insanların can ve mal emniyetini sağlayan suyun zararlarından koruma görevi, temiz enerjinin kaynağı olan HES yatırımları, gıda güvenliğinin teminatı olan sulu tarıma yapılan yatırımları ile doğrudan insanımıza hizmet etme gibi bir misyonu bulunduğunu ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Su ve toprak kaynaklarımızdan yararlanıp zararlarından korunmak maksadıyla özveri ile çalışan DSİ ailesi, ülkemiz ekonomisi ve sosyal hayatına büyük hizmetler sunmuş olup, önümüzdeki süreçte de bu hizmetler bütün hızıyla devam edecektir.
DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor” dedi.
Kırklareli Çayırdere Barajı tamamlandı
Kırklareli ili Pınarhisar İlçesi Çayırdere Köyü’nün 2,5 kilometre kuzeydoğusunda Kocadere üzerinde yer alan Kırklareli Çayırdere Barajı’nın tamamlandığı müjdesini veren DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, 63 metre yüksekliğinde tamamlanan Kırklareli Çayırdere Barajında su tutulmuş olup barajda depolanacak su ile 2019 yılı sulama sezonunda 29.830 dekar zirai arazinin tamamına sulama suyu verilecektir. Bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artıracak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlayacaktır. Baraj ve Sulamasının tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile yıllık 9.766.000 TL zirai gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir” diye konuştu.

DSİ’den Edirne’ye 3 gölet 3 sulama tesisi
Edirne Altıntaş Gölet’i ve Sulaması tamamlandı
Edirne ili Keşan İlçesi Altıntaş Köyü’nün 1,5 kilometre doğusunda yer alan Edirne Altıntaş Gölet’i ve Sulamasının tamamlandığı bilgisini veren DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Temelden 23 metre yüksekliğinde tamamlanan Edirne Altıntaş Gölet’inde su tutulmuş olup gölette depolanacak su ile 2019 yılı sulama sezonunda 920 dekar zirai arazinin tamamına sulama suyu verilecektir. Bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artıracak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlayacaktır. Baraj ve Sulamasının tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile yıllık 1.304.000,00 TL zirai gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir” şeklinde konuştu.
Edirne-Keşan Lalacık Göleti ve Sulaması tamamlandı
Edirne ili Keşan İlçesi Lalacık Köyü’nün 2 kilometre kuzeyinde yer alan Edirne-Keşan Lalacık Göleti ve Sulamasınının da tamamlandığını bildiren DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Temelden 21,30 metre yüksekliğinde tamamlanan Edirne-Keşan Lalacık Gölet’inde su tutulmuş olup gölette depolanacak su ile 2019 yılı sulama sezonunda 990 dekar zirai arazinin tamamına sulama suyu verilecektir. Bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artıracak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlayacaktır. Baraj ve Sulamasının tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile yıllık 1.028.000 TL zirai gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir” dedi.
Edirne-Uzunköprü Salarlı Göleti ve Sulaması tamamlandı
Edirne ili Uzunköprü İlçesi Salarlı Köyü’nün 2 kilometre güneydoğusunda yer alan Edirne-Uzunköprü Salarlı Göleti ve Sulamasının tamamlandığı müjdesini veren DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Temelden 16,50 metre yüksekliğinde tamamlanan Edirne-Uzunköprü Salarlı Gölet’inde su tutulmuş olup gölette depolanacak su ile 2019 yılı sulama sezonunda 480 dekar zirai arazinin tamamına sulama suyu verilecektir. Bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artıracak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlayacaktır. Baraj ve Sulamasının tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile yıllık 623.000 TL zirai gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir. Son olarak bu projenin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol