Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hedefimiz, Türkiye’yi küresel enerji merkezlerinden biri haline getirmektir”

Rus doğalgazını Türkiye’ye ve Avrupa’ya taşıyacak olan TürkAkım Projesi’nin açılışı dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılımıyla Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Böylelikle Rus doğalgazı ülkemize ilimizin Kıyıköy beldesinden giriş yaptı.

Rusya’nın Anapa kentinden başlayıp, deniz altından 930 kilometre uzunluğunda borularla ülkemize ilimizin Kıyıköy beldesinden giriş yapacak olan TürkAkım doğalgaz projesinde açılış dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’un katılımıyla Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törenle yapıldı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hedefimiz, ülkemizi küresel enerji merkezlerinden biri hâline getirmektir. Türkiye olarak kesinlikle bölgesel gerilim peşinde değiliz, asla da olmadık” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğu Akdeniz’de süren hidrokarbon arama faaliyetlerinin tek amacının, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin menfaatlerinin korunması olduğunu belirterek, “Her fırsatta tekrarladığımız gibi, Doğu Akdeniz’de ülkemizin dışlandığı hiçbir projenin ekonomik, hukuki, diplomatik bakımdan hayata geçme şansı yoktur. Akdeniz’deki en uzun kıyı şeridine sahip Türkiye’nin, bu bölgeyle ilgili her türlü projede söz söyleme hakkı elbette olacaktır” dedi.
Akdeniz’e kıyıdaş tüm ülkelere yaptığı iş birliği çağrısını tekrarlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti: “Gelin tarih boyunca medeniyetlere beşiklik yapmış Akdeniz’i çatışma değil, iş birliği sahasına dönüştürelim. Bize bir adım gelene çok daha fazlasıyla gitmeye hazırız. Karşılıklı saygı ve hakkaniyet temelinde her türlü iş birliğine varız. Gerek TANAP, gerekse bugün açılış gururunu yaşadığımız TürkAkım, ülkemizin işte bu vizyonunun en somut nişanesidir. Muhataplarımızdan beklentimiz, Türkiye’nin uzattığı bu samimi iş birliği elini geri çevirmemeleridir.”
“Körfez bölgesinin vesayet savaşlarının sahnesi hâline gelmesini istemiyoruz”
Son dönemde bölgesel hadiseler bakımından oldukça sancılı günler yaşandığını da ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Müttefikimiz Amerika Birleşik Devletleri ile komşumuz İran arasında bir süredir devam eden gerilim, hiç arzu etmediğimiz bir noktaya ulaştı. Türkiye olarak ne Irak’ın ne Suriye’nin ne Lübnan’ın ne de deniz yoluyla enerji ticaretinin yüzde 30’dan fazlasının yapıldığı Körfez bölgesinin vesayet savaşlarının sahnesi hâline gelmesini istemiyoruz” şeklinde konuştu. Irak’ın zaten sıkıntılı olan istikrarını tamamen kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Irak Türkmenlerinin selameti de bizim için kendi vatandaşlarımızın güvenliği kadar önemlidir. Arap, Kürt, Türkmen, Şii, Sünni Irak halkının tamamı bizim özbeöz kardeşimizdir. Türkiye olarak bu konudaki hassasiyetimizi daha önce de farklı vesilelerle açıkça ortaya koyduk” dedi.
TürkAkım sistemi Rusya’dan Türkiye’ye Karadeniz’in altından uzanan 930 kilometre uzunluğunda ve yıllık toplam 31,5 milyar metreküp kapasitede iki boru hattından oluşuyor. Botu hatları en az 50 yıl faaliyet gösterecek şekilde inşa edildi. Boru hattı Türkiye kıyısına Kıyıköy alım terminalinden çıkıyor. Buradan sonra BOTAŞ tarafından inşa edilen birinci kara hattı doğalgazı Türkiyenin iletim şebekesiyle buluşturacak. Gazprom-BOTAŞ ortaklığınca yapılan ikinci kara hattı ise, Bulgaristan sınırına kadar uzanıyor.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol