Coğrafi İşaretli Ürünlerimiz Tanıtıldı

Kırklareli Valiliği organizasyonu ile Valilik Binasında bulunan Atatürk Toplantı Salonu’nda kamu kurum kuruluş müdürleri ve paydaşların katılımıyla Coğrafi İşaretli Ürünleri için tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Hardaliye, Peynir ve Kıvırcık Koyunu sonrasında Meşe Balı coğrafi işaret almaya hak kazanan 4.yöresel ürünümüz olurken, bu süreç kamuoyuyla paylaştı. Toplantıda konuşan Vali Osman Bilgin; “Coğrafi işaret bundan 10 yıl önce 20 yıl önce çok önem arz etmiyordu toplumumuz için ama artık çok önem arz ediyor. Yeni çıkacak yasalarla dahi büyük marketlerde yöresel ürünlerin satışı ile alakalı avantajlar uygulanacak. Bu nedenle tüm paydaşlarımıza ve bu süreçte koordinasyonu sağlayan Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliğimize teşekkür ediyorum” dedi.

İlimizde özellikle Merkez, Demirköy, Pınarhisar, Vize ve Kofçaz ilçelerinde üretimi yapılan Meşe Balının Coğrafi İşaret alması nedeniyle şimdiye kadar Coğrafi İşaret almış olan diğer ürünleri de kapsayan bir tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya katılım sağlayanlar arasında Kırklareli Valisi Osman Bilgin Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Kırklareli II Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy, Kırklareli Ticaret Borsası Başkan Turhan Altıntel, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özhan, Kırklareli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ali Fuat Şeker, Kırklareli Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Halil Kahraman, Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci, Kırklareli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bülent Oral, Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nuri Çalışkan, Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkan Yrd. Emrah Akol, Kırklareli YDO Koordinatörü Emre Beji katılım gösterdi.
“Yeni çıkacak yasalarla büyük marketlerde yöresel ürünlerin satışı ile alakalı
avantajlar uygulanacak”
Basın açıklamasında bulunan ve coğrafi işaret alınma sürecinde destek olan herkese teşekkür eden Vali Osman Bilgin; “Özellikle meşe balı başta olmak üzere öncesinde kıvırcık koyunumuz, beyaz peynirimiz ve tabiki hardaliyemiz coğrafi işaret almıştı. Coğrafi işaretlerin ilimize kazandırılmasında emeği geçen tüm paydaş kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Coğrafi işaret bundan 10 yıl önce 20 yıl önce çok önem arz etmiyordu için ama artık çok önem arz ediyor. Yeni çıkacak yasalarla dahi büyük marketlerde yöresel ürünlerin satışı ile alakalı avantajlar uygulanacak. Bu nedenle bir kez daha tüm paydaşlarımıza ve bu süreçte koordinasyonu sağlayan Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliğimize teşekkür ediyorum. İlimiz Meşe Balı konusunda çok önemli bir üretici altyapısına sahip. Arıcılar Birliğimizle projeler yürütüyoruz ve destekliyoruz” ifadelerini kullandı.
“Kırklareli Peynirimiz maalesef Ezine
peyniri ya da Edirne peyniri ile karıştırılıyor”
Peynirimizin diğer şehirlerdeki peynirlerle karıştırılmasından duyduğu rahatsızlığı belirten Vali Bilgin; “Özellikle peynir konusuna önem verdiğim için bu konuda bir şeyler söylemek istiyorum. Kırklareli Peynirimiz maalesef Ezine peyniri ya da Edirne peyniri ile karıştırılıyor. Tabi ki bu illerimizin de peynirleri önemli ama bizim peynirimizin bu yörenin insanları tarafından üretildiğini belirtmek istiyorum. Meşe balına değinmek gerekirse bu balının insan sağlığı açısından olumlu olduğu artık herkes tarafından bilinmekte. Ayrıca Hardaliyemiz sadece bu bölgeye ve ile özel bir ürün bu yüzden büyük önem arz ediyor. Son dönemde Valilik olarak bu ürünleri misafirlerimize, gtiiğimiz yerlerde akrabalarımıza ikram ediyoruz” dedi.
Meşe Balı’nın Coğrafi İşaret alma süreci ile ilgili yapılan bilgilendirmede şu cümleler kullanıldı; “Trakya Kalkınma Ajansı koordinasyonunda Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından başvurusu yapılan Kırklareli Meşe Balına coğrafi işaret alındı. Aralık 2019'da başvurusu yapılan Kırklareli Meşe Balının coğrafi sınırı Kırklareli Merkez, Demirköy, Pınarhisar, Vize ve Kofçaz ilçeleri olarak belirlendi. Trakya Kalkınma Ajansı, tespit edilen ürünlere coğrafi işaret alınması ve hali hazırda başvurusu yapılmış ancak teknik sorun yaşanan dosyaların hızlandırılması amacıyla ilgili kurumlarla iş birliği protokolü imzaladı. Bu kapsamda protokol imzalanan kurumlardan biri de Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü oldu. Protokol kapsamında Ajans, başvuru sahibi kurumlarla iş birliği içerisinde dosyaların hazırlanması ve sürecin yönetimini üstlendi. Aralık 2019 yılında başlatılan süreç ile Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan başvuru dosyası Türk Patent ve Marka Kurumuna teslim edildi.
Kırklareli Meşe Balına coğrafi işaret alınması ile ilgili işlemler ise Şubat 2021 başında tescilin yapılması ile tamamlanmış oldu. Böylece, Kırklareli Hardaliyesi ve Kırklareli Beyaz Peyniri'nin ardından Kırklareli Meşe Balı ve Kırklareli Kıvırcık Kuzu Eti coğrafi işaret tescil süreçleri tamamlanmış oldu.”(H.M.Taner)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol