Coğrafi işaretlerin farkındalığı arttırılacak

Kırklareli Ticaret Borsası, coğrafi işaretlere dair  farkındalığın arttırılması için TOBB öncülüğünde çalışmalar gerçekleştirileceğini duyurdu.

Coğrafi işaret ürünleri için önemli çalışmaların yapılması hedeflendiğini ifade eden Kırklareli Ticaret Borsası, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda, belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibariyle kökenin bulunduğu bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşen coğrafi işaretlerin farkındalığının artırılmasında, TOBB öncülüğünde Oda ve Borsalar ile iş birliği içerisinde çalışmalar gerçekleştirildiği bildirilmektedir.
Bu vesileyle, coğrafi işaretli ürünlerin önemi ve bunların üretici grupları tarafından nasıl korunabileceği ve değerli bir varlık olarak nasıl kullanılabileceği konusunda temel bir anlayış sağlamak amacıyla 11.Avrupa Kalkınma Fonu kapsamında finanse edilen CarIPI projesi bir çevrimiçi eğitim kursu düzenlemektedir. Söz konusu çevrimiçi kursu İngilizce dilinde video ve metin şeklinde kaynak materyallerin eşlik ettiği toplam 8 oturumdan oluşan üç modülden oluşmakta olup, katılımcılara çevrimiçi materyallere kendi zamanlarında erişebilecekleri, canlı oturumlar veya kendi hızlarına göre gerçekleştirilecek şekilde tasarlanmıştır” dedi. (A.Kaya)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol