Çidem Istrancalardaki tahribat sorununa dikkat çekti

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclis Başkanı Göksal Çidem, 16-18 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul Harbiye Askeri Kültür
Sitesi’nde gerçekleştirilen Elektrik Elektronik Mühendisliği Kongresi -EEMKON 2017’ye panelist olarak katıldı. Çidem, yaptığı sunumda enerji yatırımlarının Istrancalar üzerindeki kötü etkilerden bahsetti.

Enerji Politikaları Sempozyumu, Elektrik Mühendisi Erhan Karaçay’ın yönetiminde yapılan “Nükleer Santrallar Japonya Örneği Paneli’nde CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Türkiye Çevre Platformu Genel Sekreteri Ahmet Oktay Demirkan, Mersin NKP Dönem Sözcüsü Av.Alpay Antmen, Doğu Akdeniz Çevre Platformu Sözcüsü Sabahat Aslan, Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclis Başkanı Göksal Çidem ve Sinop NKP adına Metin Gürbüz, Panelist olarak katıldı.
Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclis Başkanı Göksal Çidem yaptığı sunumda, Istrancalarda ki enerji yatırımlarının yarattığı ve yaratacağı tahribatı ve bu konuda yürütülen mücadeleden örnekler verdi.
Görücü usulü hazırlanan Proje tanıtım ve ÇED dosyalarındaki tutarsızlıkları örnekleriyle sıraladı.
Verilen örnekler arasında, Kızılırmak ve üzerinde ki barajlarla birlikte Kırklareli’nin 15 km Kuzeyine geldiğini, Istranca (yıldız) dağlarının adının Evrencik olarak değiştirildiğini, Deresinde su bulunmayan köylerde kıyı balıkçılığı yapıldığını ve 2720 metrelik Dupnisa mağarasının üzerine verilen mermer ocağı ÇED gerekli değildir kararının nasıl iptal edildiğini anlattı.
ÇŞB tarafından yayınlanan 2015 ve 2016 yılları İl Çevre Durum Raporlarında en çok ÇED itiraz ve şikayetlerin yapıldığı iller arasında Kırklareli’nin neden ilk sıralarda olduğu ve Kent Konseyi Çevre Meclisinin bu konuda yürüttüğü çalışmaları paylaştı.

Yorum Yazın

1 Defa Yorum Yapılmış.

  1. Lütfen ormanlarimiz a ve orada yaşayan canlılara sahip çıkalım ki bizde rahat ve huzurlu yaşayalım her canlı yaşamak için diğer bir canlıyı korumalı.