Çetin, "Kırklareli'nin daha çok yolu var"

1960 yılında araştırmalarına başlanılan ve 1990 yılında tamamen tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan internet kullanımının ve peşi sıra hız kesmeden gelişen teknoloji ile bilişim sektörünün ortaya çıkması ile dünya çapında büyük bir yarış başladı. Başlayan bu yarış kendini bilgisayar üzerinde gösterirken bir yandan da tüm dünyada ortak olarak kullanılan internette, bilişim sektörü üzerine yoğunlaştı. Web teknolojileri adı verilen bu gelişmeleri siz okurlarımız için Önadım Medya Grubu olarak bu işte profesyonel bir çalışma sürdüren ve Kırklareli'nin yerelde bilinen isimlerinden DATANET Bilişim'in sahibi Mehmet Ali Çetin'e sorduk

Gelişen teknoloji ile birlikte sürekli ve hızla artan kullanımı ile internet, dünya çapında yeni çağların açılmasına neden olurken, bu gelişmelere ayak uydurmanın zor olmasına rağmen Kırklareli'nin ne derece bir ilerleme yaptığını anlatan DATANET Bilişim Sahibi Mehmet Ali Çetin, web teknolojilerinin ciddi anlamda günümüzde önem kazandığını söyledi. Çetin, "Günümüz web teknolojilerinin gelişimi aslında ülkemizde ADSL internet bağlantısının aktif olmasıyla başlayan ve son 4-5 yılda çok ciddi atılımlar yapan bir teknoloji. Web teknolojileri artık sadece web sayfası yapmak ve bunu yayınlamak ya da mail alışverişi yapmaktan çok öteye geçmiş durumda. Gelişen web teknolojileri web sayfası dışında online iş çözümleri üretimi konusunda gelişim sağlıyor ve hatta teknoloji devleri diye tabir edilebilen firmalar, devlet kurumları iş çözümlerini online (web) platformuna taşımaya başlıyor. Bu da aslında özellikle kurumsal anlamda birçok sorunun dinamik olarak çözülebilmesi ve kurumların sahiplerinin işleri üzerinde daha da hakim olabilmelerini sağlamakta" dedi.
Web teknolojilerinin kurum ve kuruluşlar için, işletmeler için çok çeşitli avantajları da beraberinde sunduğunu ifade eden Çetin, "Bunun dışında web teknolojileri sayesinde birçok masraf kalemi de aslına bakarsanız azalıyor ve hatta tamamen tükeniyor. Bu sebeple web teknolojileri her geçen gün daha da yeniliklerle büyüyerek devam edecek. Devletimizin de bu konuda çok ciddi girişimleri bulunmakta. Bu çalışmalardan bazıları olan "E-Fatura" ve "E-Defter" uygulamaları ile gelişen web teknolojileri sayesinde vergi kontrolünü arttırmak hedeflenirken bir yandan da bu çalışmalar parça parça hayata geçirilmeye başlandı" açıklamasını yaptı.
Devamlı olarak gelişmekte olan teknolojinin birçok kolaylıkları olmasına rağmen Kırklareli'nin bu seviyede biraz gerilerden geldiğine de dikkat çeken Çetin, bu çalışmaların ön planında devlet kurumları olduğunu ve e-devlet diye tabir edilen bir uygulamalar bütününü değerlendirdiğini söyledi. Hemen hemen tüm kamu kurumlarının, bazı portallar üzerinden işlerini yaptıklarını dile getiren çetin, il müdürlükleri ve bakanlıkların da bu çalışmalarda dinamik olarak görüntülendiğini ve buna en büyük örneğin e-okul sistemi olduğunu ifade etti.
"Kırklareli geriden
geliyor"
Ülke çapında ve yerel kurumlarda bile bu şekilde gelişmiş bir sistemin bulunduğunu anlatan DATANET Bilişim Sahibi Mehmet Ali Çetin, "Kırklareli oldukça geriden geliyor. E-İş uygulamaları bir kenara henüz birçok kurum bir web sayfasının olması gerektiği konusunda bile ikna edilemeyecek durumda ihtiyaç içindeler. Hâlbuki doğru kurgulanan ve doğru yatırımlar yapılarak hazırlanan bir web sayfası sizin tüm ülkedeki vitrininizdir. Ki pazarlama ve reklam için harcanan giderleri düşündüğün zaman web sayfasına yapılan yatırımlar aslında devede kulak diye tabir edilebilecek düzeyde kalıyor.
"Dünya vitrininin maliyeti, bir elemanın
yıllık maliyetinden çok daha düşük"
Web teknolojilerinin, işletme sahiplerine büyük olanaklar sunduğunu ve bu olanaklarla birlikte büyük bir vitrin görevi gördüğünü belirten Çetin, ekonomik olarak düşünüldüğünde de bunun daha kârlı olduğunu anlattı. Çetin açıklamasında, "Bunun daha iyi anlaşılması için çok basit bir matematiksel işlem mevcut aslında. Satış ve Pazarlama için bir eleman istihdam ediyor işletme. Günlük Çalışma Süresi 8 Saat. Personele yaklaşık 900 TL maaş verdiğimizi düşünelim. Bu personelin sigorta primi de 400 TL olsun. Rakamları bilerek yuvarlıyorum ki hesaplama daha net anlaşılsın diye. 1 Adet pazarlama elemanının aylık maliyeti yemek, yol vb. masrafları hariç sadece maaş ve sigorta ile birlikte ortalama 1300 TL, yıllık ortalama maliyeti ise 15.600TL gibi bir rakam ediyor. Biz DATANET Bilişim olarak şunu diyoruz. Biz sizin için sizin ürünlerinizi 7 gün 24 saat ekmek su sigorta istemeden tüm dünyaya teşhir edecek bir personel hazırlayalım ve bu personelin çalışma şekli, kılık ve kıyafeti, görüntüsü, sergileyecekleri tamamen sizin kontrolünüzde olsun. Hem de bu 15.600 TL'nin çok ama çok altında. Burada seçim tabii ki işletme sahiplerinin" dedi.
İşletmeler için en önemli noktanın aslında bu durumda e-iş çözümleri olduğunu belirten Çetin, "Gelişen teknoloji ve bu gelişen web teknolojilerinin mobil teknolojiler ile uyumluluğu ile işletmenizde olan biten her şeyi an ve an telefonunuzda tabletinizde bilgisayarınızda işletmenizin dışında, başka ilde hatta ülkedeyken bile takip edebilmek noktasında. Bu konsept bu dönemde aslında işletmeler için en olmazsa olmaz yapı. Bu yapılar ile işletmenin her türlü kontrol sorunu çok ama çok alt seviyelere indirgenerek işletme sahibinin işletmesi üstünde kontrolünü çok ciddi oranlarda arttırıp karlılığı arttırmak hedeflenmektedir. Bunun dışında şu anda işlerini takip etmek için kullandıkları birçok ek maliyetten de işletmeleri kurtararak bu açıdan da işletmenin ekonomisine katkı sağlamaktadır. Bu yapılar kurulup kurgulanırken karşılıklı iki KURUM olarak sözleşmeler kapsamında çalışılıp işletmenin haklarını ve taleplerini yazılı olarak kayıt altına almak en doğrusu. Freelance diye tabir edilen insanlarla da bu işler yapılabilir. Bir şekilde bu işlemler vergilendirilebilir de ancak şu da unutulmamalıdır ki adı üstünde Freelance. Free bir insanı en ihtiyacınız olduğu zaman bulamazsanız eğer işinizde uygulamış olduğunuz bu e-iş projeleri karlılıktan çok maddi ve manevi zararlara da sebep olabilir" açıklamasını yaptı.
"Doğru yatırım, adınızı herkese duyurabilir"
Kırklareli'ndeki birçok ticari kuruluşun büyük oranda internete ihtiyacı olduğunu dile getiren DATANET Bilişim Sahibi Mehmet Ali Çetin açıklamasında, "Artık insanlar birçok şeyi internetten arayıp buluyorlar. İş hayatımız bilgisayarlar başında geçtiği için kendi ilimizdeki birçok şeyi de internetten takip edip arayıp buluyoruz. Az önce de söylediğim gibi doğru yatırımlar ile doğru bir web sayfası tasarımı ve bunun tanıtım çalışmaları ile siz yerinizden kalkmadan sizin adınızı birçok insan duyabilir. Tabii Kırklareli gibi illerde bu işin oturması biraz zaman alır. Ama yeni isen duyulmalısın. Bunun için her platformu kullanmak zorundasın. Ama hayatımızın büyük bir kısmının internette geçtiğini varsayarsak ilk yatırımın bu alanda yapılması kaçınılmaz aslında" dedi.
Kırklareli'nin bilişim teknolojileri için daha çok uğraşması gerektiğini anlatan Çetin, "Daha yolumuz var diyebilirim. Ama burada iş, aslına bakarsanız sadece işletme bazında da değil. Şehrimizdeki yöneticilerin öncelikle bu konuda bir önderlik etmeleri gerekmektedir. Yerel yöneticilerimiz öncelikle teknoloji odaklı projeler uygulamalı ki bize, işletmelere, diğer kurum ve kuruluşlara örnek teşkil etsin. Bir de teknolojiyi ne kadar çok dışarıdan ithal edersek bizim ilimizde bu gelişme hep alt seviyelerde kalmaktan mahkum olacak. Garip bir durum var ki dışarıdan gelen bir insana iş yaptırmak daha cazip geliyor. İlimizde yazılım-bilişim teknolojileri açısından iş yapanlara öncelik verilmesi, ki burada freelance olarak çalışanlardan bahsetmiyorum tamamen bu işler üzerine çalışan firmalardan bahsediyorum, daha mantıklı olacaktır. Hatta gerekirse bu firmalara teknolojiyi ithal ettirmek en önemlisi. Çünkü unutulmamalı ki ithal edilen teknolojide karşılaşılan problemlerde yanınızda burada teknoloji işleri yapan firmalar arkadaşlarım, ağabeylerim oluyor" dedi.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol