Çalışan Gazeteciler Günümüzü kutladılar

Vali Bilgin; “Basının özgür olması, demokratik toplum olmanın da bir gereğidir”


Kırklareli Valisi Osman Bilgin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü sebebiyle bir kutlama mesajı yayınladı. Vali Bilgin mesajında şunları kaydetti; “Gazetecilere ekonomik ve sosyal haklar sağlayan 212 Sayılı Yasanın 10 Ocak 1961 de kabulüyle ilan edilen “Çalışan Gazeteciler Günü”nün,  58. yıl dönümünü kutluyoruz. Demokrasinin temel unsurlarından biri de hiç şüphesiz özgür basının varlığıdır. Basının özgür olması, demokratik toplum olmanın da bir gereğidir. Halkın çıkarlarını savunan, önemli konularda kamuoyu oluşturan, meslek ilkeleri ışığında görevini sürdüren basınımızın, demokrasi için hayati bir öneme sahip olduğunu biliyoruz. Kamuoyunun sesi olma görevinin başarıyla yerine getirebilmesi için meslek etiğini her şeyin üzerinde tutulması, doğru, ilkeli ve objektif habercilik anlayışından vazgeçilmemesi büyük önem taşımaktadır. Fedakârca çalışan basın mensuplarımızın çalışma şartlarını kolaylaştırmak, onlara gereken desteği ve katkıyı sağlamak, toplum olarak hepimizin görevi olduğunu belirtirken, tüm basın mensuplarımızın “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nü en iyi dileklerimle kutlar, sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.” (Kırklareli Valiliği)

Minsolmaz, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutladı


Basın kuruluşları, faaliyet gösterdikleri bölgede ya da ülkede vatandaşın gündeminin takip edilmesini ve sorunlarının duyurulmasını sağlayarak kamuoyunun gören gözü, işiten kulağı, söyleyen dili olmaktadır. Basın bu nedenlerle demokratik sitemlerin sağlıklı bir şekilde işlemesini temin eden ana unsurlardan biridir. Yerel basın kuruluşları faaliyet gösterdikleri bölgenin sesi olmakta, bölge insanının çevresinde olup bitenlerden doğru ve objektif bir biçimde haberdar olmasını, insanlarımızın düşünce ve taleplerinin duyurulmasını, bölgenin içinde bulunduğu sorunlarla ilgili çözüm önerilerinin sunulmasını ve bunların takibini sağlayarak idarenin kamuoyu adına denetlenmesi fonksiyonunu da yerine getirmektedir. Basın faaliyetlerinin temelini teşkil eden gazetecilik ise halkın haber alma hakkını kullanmasına yardımcı olmak amacıyla doğruluk, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri uhdesinde barındırmaktan olan müstesna bir meslektir. Bu mesleği icra etmekte olan birbirinden değerli basın mensupları da ilkeli yayıncılık anlayışı çerçevesinde olayları tarafsız bir şekilde halka aktarmakta, bir anlamda kamu vicdanın sesi olmaktadırlar. Halkı bilgilendirmek maksadıyla mesai mefhumu olmadan her şart altında görevini yapmaya çalışan gazeteci arkadaşlarımızın özverileri bütün takdirlerinin üzerindedir.
Basın camiasının milli ve kültürel kimliği korunması, tarihi turistik değerlerin tanıtımına destek olarak bulunduğu yöreye saygın bir konum kazandırılması, vatandaşların yaşadığı yere karşı aidiyet duygusu oluşturulması gibi son derece önemli katkıları vardır ki Kırklarelimizde de yerel basınımızın bu görevi layığı ile yerine getirdiği şüphesizdir.
Şehrini bilen, şehrinin ruhunu okuyan, değerlerinin muhafazasını vazife kabul eden bir basın gücüne sahip olduğu için Kırklarelimizin çok şanslı bir il olduğunu da hassaten belirtmek istiyorum. Bu vesileyle ilimizdeki ve ülkemizdeki tüm basın yayın kuruluşlarının temsilci ve çalışanlarının gece gündüz çalışarak vatandaşlarımızı olaylardan haberdar etmeye çalışan fedakar gazatecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, mesailerinde kolaylıklar, görevlerinde üstün başarılar dilerim. Selam ve saygılarımla.

“Gazetecilerimizin önemini göz ardı etmek mümkün değildir”

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla tebrik mesajı yayınladı. Başkan Ilık, “Doğru ve tarafsız bilginin en hızlı şekilde kamuoyuna ulaşmasında gazetecilerimizin büyük payı vardır ve onların önemini göz ardı etmek mümkün değildir” dedi. Bilgi çağında yaşadığımızı ve gelişen dünyanın gerisinde kalmamanın yolunun doğru bilgiye en hızlı şekilde ulaşmak olduğunu vurgulayan Başkan Ilık; “Gazetecilik görevinin ilkeli ve tarafsız bir şekilde sürdürülmesi, kamuoyunun haber alma hakkı ile doğrudan ilişkilidir. Özellikle bilgi akışının çok hızlı olduğu günümüzde önemli olan gerekli bilgiye çok çabuk ulaşmanın yanında bu bilginin doğruluğudur. Doğru ve tarafsız bilginin en hızlı şekilde kamuoyuna ulaşmasında gazetecilerimizin büyük payı vardır ve onların önemini göz ardı etmek mümkün değildir. “ şeklinde konuştu. Basın mensuplarının halk ile kurumlar arasında köprü görevini üstlendiğini belirten Ilık, “Özellikle vatandaş ile kurumlar arasındaki köprünün kurulup sağlıklı işlemesini sağlayan, hizmet birimlerinin, halk tarafından talep edilen hizmetleri sunmasında itici güç olan, yapılan çalışmaların her aşamasını takip ederek, gerçek ve geniş bir kabulün oluşmasına yardımcı olan basın mensuplarının işlevinin önemi tartışılmazdır. Bu vesile ile ilimizde ve ülkemizde faaliyet gösteren, yerel ve ulusal basın temsilcilerimizin ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten duygularımla kutluyor, bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.


Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol