CUMHURİYET DÖNEMİNİN ÜNLÜ TARİHÇİLERİ

Mustafa Kemal ATATÜRK Cumhuriyeti kurduktan sonra tarih çalışmalarına büyük ağırlık vermiştir. Türk ulusunun tarihi köklerini bulmak için uğraşmıştır. Ünlü tarihçileri o ''Meşhur Akşam Sofraları''ndan eksik etmemiştir. Tarih Kongreleri düzenlemiş, arkeolojik kazı ve araştırmalara önem vermiştir ve Türk Tarih Kurumu'nu kurmuştur. Vasiyetinde parasından bir kısmını Türk Tarih Kurumu'nun yaşatılmasına ayırmıştır. Bu süreçte bazı tarihçilerimiz çalışmaları ile öne çıkmıştır. Osmanlıların pek önem vermedikleri tarih Cumhuriyet yıllarında saygın bir yere gelmiştir. Türk halkı tarihi bilgilerle bir geçmişe, bir köke dayandırılmıştır.
Türkiye'de ve uluslararası alanda isim yapmış, itibar kazanmış birkaç tarihçimizin başında şüphesiz ki Prof. Dr. Halil İnalcık gelmektedir. Halil İnalcık bugün 97 yaşındadır. Geçen gün bir gazetede kendisiyle yapılan bir röportajda önemli bilgiler açıklamıştır.
Prof. Halil İnalcık, Osmanlılar üzerine otoritedir. Uzman olarak kabul edilmektedir. Bugün itibariyle çok önemli eserlerin sahibidir. Tarihi bilgi, görüş ve yorumları uluslararasında ilgi ve saygı görmektedir. Benim okuduğum birkaç ünlü tarihçinin başında gelmektedir.
Bana göre ülkemizin tarih bilginlerinden biri de Prof. Dr. Fuat Köprülü'dür. Fuat Köprülü uluslararası alanda Tarih Bilimcisi olarak tanınmış, birçok yabancı üniversiteden Tarih Doktorluğu unvanı almıştır. Tarihi ''Köprülüler Sülalesi''nden gelmektedir. Demokrat Parti zamanında siyasete atılmış, sıra ile Milletvekili ve Bakan olmuştur. Edebiyat ve siyasi tarihi üzerine araştırmalarıyla tanınmıştır. Osmanlı Devleti'nin kuruluşunu gerçeğe en yakın araştırıp yazan Köprülü'dür. Sık sık Mustafa Kemal'in sofrasına davet edilmiştir.
Bir başka ünlü tarihçimiz de Profesör İlber Ortaylı'dır. İlber Ortaylı günümüzde çok okunan, sohbetleri dinlenen, kitapları aranan bir tarihçimizdir. Benim sevdiğim bir tarihçidir. Prof. Dr. Halil İnalcık gibi onun da kitaplarını kütüphanemde bulundurmaya özen gösteririm. Son yazdığı kitap ''CUMHURİYETİN İLK YÜZYILI''dır. Cumhuriyetimizin geçmişini merak edenler elbetteki bu kitabı alıp okuyacaklardır. Tavsiye ederim. Osmanlı tarihini siyasal olaylar açısından daha çok sosyal ve ekonomik olaylarla yazıp anlatan bir ünlü tarihçimiz de Prof. Dr. Mustafa Akdağ'dır. Benim için önemli bir tarihçidir.
Osmanlı tarihini yalnız siyasal, sosyal olayların ışığında değil, ekonomik açıdan da yorumlamıştır. Prof. Dr. Mustafa Akdağ, Halil İnalcık, İlber Ortaylı ve Prof. Dr. Kemal Karpat Osmanlı'yı ve Cumhuriyeti çeşitli yönlerden yazıp anlatmış olan uluslararası değerde tarihçilerimizdir. Tabii bu bağlamda Prof. Dr. Fuat Köprülü'nün de tarihçiliğini bu açıdan dikkate almak gerekir.
Tabii Yılmaz Öztuna gibi önemli tarihçilerimiz yanında mesela tanınmış Tarih Öğretmenlerimiz vardır. Emin Oktay, Sabri Özbaran, Prof. Dr. Muzaffer Sender, Prof. Dr. Sina Akşin sıradan tarihçiler değildirler.
Osmanlı tarihini yazıp anlatan yabancı ünlü tarihçiler de vardır. Mesela Romanyalı Dimitri Kantemir, Hamer, Lord Kırnos, Stefanos Yerasimos, Ernest Verner, Lord Toynbe, Robet Mantran gibi…
Tarih okumayanın geçmiş bilgisi, tarih bilinci yoktur. Böyle biline.
DÜZELTME: Yazarımızın dün yayınlanan "Benim Ulusumun Yazısı Yoktu" başlıklı köşe yazısında; "…Onun için bu yazıyı 2 milyonluk nüfusun içinde bilenler bir milyonun biraz üstünde idi." Cümlesinde "2 milyonluk" yerine "12 milyonluk" yazılması gerekliydi. Düzeltir, özür dileriz. 

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

 1. Hasan basri Yalçınkaya 14 Mart 2015 Cumartesi 14:17:11

  Türkiye nin en önemli tarihçilerinde biri prof.Faruk Sümerdir. OGUZLAR kitabının bir örneği yoktur.

 2. thanks ısıme yaradı31

 3. Aynen katiliyorum

 4. Çok güzel

 5. Mehmet Yıldırım 10 Nisan 2018 Salı 14:20:26

  Selçuklular alanında uzmanlaşmış Prof. Dr. Ali SEVİM Prof. Dr. Erdoğan MERÇİL ve Prof. Dr. Mehmet Altay KÖYMEN'i ve Osmanlı Tarihi alanında Prof. Dr. Ahmet ŞİMŞİRGİL ve Prof. Dr. Erhan AFYONCU'yu da unutmayın.

 6. biz ne diyok o me anlati

 7. Bilgiler çok eksik ve itibar edilmez