Buğday ümitlendirdi

Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü personelinin ilimizde buğday ekimi yapılan alanlardaki incelemelerinin sonuçlarını açıkladı. Açıklamada mevsimsel koşulların da uygun olmasıyla birlikte buğdayın gelişiminin iyi yönde olduğu sonucu çıkarıldı. 

Önadım Haber
Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, ilimizdeki buğday üretim alanlarındaki son durum değerlendirilerek buğdayın gelişimine ilişkin gözlemler aktarıldı. “Buğdaylarımızın gelişimi umut vadediyor” İfadesinin yeraldığı açıklamada, “İnsan ve hayvan beslenmesinde önemli yer tutan, ticarete konu bitkisel ürünlerin başında gelen hububat ürünlerinin içerisinde buğday stratejik öneme sahiptir.
İlimizin birim alandan elde ettiği buğday verimi ülke ortalamasının üzerinde olup, İlimiz buğday üretiminde ülke genelinde 9. sırada yer almaktadır. Bakanlığımızın buğday ile ilgili ülkemiz ihtiyacı ve uluslararası ticaret planlamalarında ilimiz öncelikli iller arasında bulunmaktadır.
Bu denli önemli olan buğdayın ekilişinden hasada ve girdi kullanımına kadar her safhada takibi yapılmaktadır.
Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğümüz personelince saha gözlemleri yapılmakta ve bununla ilgili olarak buğdayın, mevsim koşullarının da uygun olması sebebiyle gelişim olarak genel durumunun iyi olduğu gözlemlenmiştir” denildi. (F.Kurtbayram)

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. çöller kaldı geriye 20 Ocak 2022 Perşembe 18:04:41

    Üstün bereketli ülkemizde tarım imha edilip topraklar yabana terk edildikten sonra yeni keşfeder gibi buğday ekimi denemesi tarımdaki milli ihanetin boyutlarını sergiliyor...